Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Kalendarz biodynamiczny - czerwiec 2015

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w czerwcu?

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

kalendarz biodynamiczny czewiec

Warzywnik

Czerwiec to jeszcze czas na siewy w ogrodzie. Na początku miesiąca można posiać ogórki i wczesną kukurydzę. Posiana w czerwcu pietruszka naciowa da nam zbiór jesienią i przezimuje w gruncie do wiosny. Do połowy czerwca można siać kalafiory, które dadzą plon w końcu września i na początku października.

kalafior

Kalafior jest ulubioną rośliną mszyc, ale ten siany w czerwcu (bez pikowania) nie będzie zaatakowany przez mszyce.

fasolka szparagowa

Przez cały miesiąc siejemy buraki ćwikłowe, koper i fasolkę szparagową, którą ja sieję jeszcze po zbiorze czosnku ozimego tak by cieszyć się nią do końca września. Systematycznie pielimy warzywnik z chwastów, spulchniamy glebę między roślinami i podlewamy raczej niezbyt często, ale obficie. Chwasty (tylko te bez nasion) wraz ze skoszoną trawą składujemy w kompostowniku (o kompostownikach pisałem tutaj). Warzywa korzeniowe (buraki ćwikłowe, marchew) przerywamy, zabieg ten sprawi, że będą one bardzie dorodne. Przerwane siewki zużywamy na botwinkę i na sałatki. Polecam też sianie w odstępach, co 10 dni sałatę i rzodkiewkę, które dobrze podlewane dadzą nam ciągły plon do października.

rzodkiewka

Kto w tym roku wcześnie posiał rzodkiewkę, sałatę, koperek i cebulkę dymkę cieszy się ich smakiem już od połowy maja, ale teraz ich jest najwięcej.

 

W ogrodowym sadzie

Początek czerwca to czas najobfitszego owocowania truskawek, które teraz można ściółkować słomą, trocinami lub przesuszoną trawą, chyba że wcześniej położyliśmy czarną agrowłókninę. Ściółkowanie uchroni zagony truskawek przed zachwaszczeniem i wysychaniem, a owoce przed zabrudzeniem i gniciem. Teraz najwięcej jest czereśni, które często są niszczone przez szpaki i kawki. Owoce na drzewach zabezpieczyć można siatkami lub wszelkiego rodzaju „straszakami” podwieszonymi plastikowymi butelka, aluminiowymi puszkami czy chociażby paskami błyszczącej folii.

truskawki

Teraz trzeba zasilić drzewa owocowe i krzewy nawozami mineralnymi pomocnymi we wzroście zawiązków i formowaniu się pąków kwiatowych na przyszły rok. Drzewa jabłoni i grusz chronimy przed parchem stosując co 10 dni oprysk środkami grzybobójczymi np. Syllitem.

wisnie

Zaatakowane przez mszyce czereśnie, wiśnie i porzeczki opryskujemy preparatami owadobójczymi np. Karate, najlepiej po każdym deszczu i powtarzamy 2 razy w ciągu tygodnia.

Cieszmy się smakiem truskawek i wczesnych odmian czereśni. Truskawki są pierwszym składnikiem nalewki nazywanej Tutti Frutti (wieloowocowa nalewka - owoce wrzucane są do spirytusu w miarę ich dojrzewania).

Kwietnik w czerwcu

W pierwszej połowie czerwca wysiewamy jeszcze wprost do gruntu kwiaty jednoroczne: nasturcję, nagietki, groszek pachnący i fasolę ozdobną.

kwiatki

Jeżeli nie zrobiliśmy tego w maju to teraz sadzimy z rozsady goździki, astry, aksamitki i szałwię. 

tulipany

Wykopujemy cebule tulipanów by dać im „odpocząć” przed kolejnym ich posadzeniem we wrześniu, sygnałem do ich wykopania będą ich uschłe liście. Wysiewamy kwiaty dwuletnie takie jak: stokrotki, goździki, niezapominajki, bratki i malwy.

piwonie

Podlewamy obficie róże i piwonie. Na kwietniku jest bardzo kwieciście dzięki różom, piwoniom, mieczykom itd. Zabierajmy część tych kwiatów do domów - ozdobią nasze wazony.

 

Top