Przydrożny – PODRÓŻNIK BŁĘKITNY.
17/07/2018
Nie dla Relaksu: Nasze pieniądze do prywatnej kieszeni
20/08/2018

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w sierpniu?

Lipiec był rekordowo upalny z temperaturami w ciągu dnia, nie rzadko powyżej 30 st. C. Wody deszczowej było mało i kto podlewał warzywnik, mógł liczyć na obfite plony. Szczególnie dobrze udały się tegoroczne ogórki i wcześniejsze niż zwykle pomidory. Obrodziła cukinia ale gorzej jest z czosnkiem, marchwią i pietruszką. Ceny skupu pietruszki przekraczają 7 zł za kg, a niekiedy i 9 zł. Ci, którzy w zeszłym roku zdecydowali się na uprawę tego warzywa, zacierają ręce, a nam przyjdzie chyba używać do rosołu pospolitego pasternaka. Kalendarz biodynamiczny na sierpień podpowie nam, kiedy przeprowadzić konieczne prace.

Kalendarz biodynamiczny na sierpień

Warzywnik:
Sierpień to miesiąc, w którym wykorzystujemy każdy kawałek naszego warzywnika pod uprawę poplonów warzywnych. Zagony po zbiorach warzyw zasiewamy roślinami z przeznaczeniem na zielony nawóz.

 

Fasolka po czosnku

 

Najlepsze do tego będą rośliny motylkowe takie jak: wyka jara, peluszka, łubin czy saradela. Najlepiej wysiać je do 15 sierpnia. Poplon rośnie szybko i da dużą ilość masy zielonej, która po przekopaniu zasili glebę, poprawi jej żyzność, sprawi, że będzie pulchna i łatwiejsza wiosną w uprawie. Teraz też zbieramy owoce i warzywa do bezpośredniego spożycia i na przetwory. W końcu miesiąca zbieramy cebulę.

W sierpniu zbieramy pomidory, paprykę, ogórki, cukinię, wczesne odmiany kapusty, kalafiory i fasolkę szparagową. Można wprost do gruntu wysiewać późne odmiany sałaty, po wschodach przerywać je tak, by rośliny jedna od drugiej rosły w odstępie ok. 20 cm. Można siać jeszcze roszponkę, która zużyjemy w końcu września na sałatki. Siejemy szczaw na zbiór wiosenny.
Wysiana w sierpniu w ogrodzie rzodkiewka i szpinak da nam zbiór w końcu października. Podlewamy i nawozimy rośliny, spulchniamy ziemię wokół nich. Usuwamy kwiatostany rabarbaru, siedmiolatki i szczawiu.

W ogrodowym sadzie:

Sierpień to najlepszy czas na sadzenie truskawek. Sadzonki dobrych odmian zakupione od autoryzowanych hodowców zdążą się ukorzenić i dadzą przez kolejne 4 lata dobre plony. Jeżeli mamy zagon truskawek 2- 3 letnich to należy je zasilić najlepiej dobrze przerobiony kompostem. Suche liście tych rośli obcinamy tak, by nie rozwijały się na nich choroby grzybowe.

 

 

Zbieramy i przetwarzamy rośliny jagodowe: maliny, agrest, porzeczki i winogrona. Najlepsze rezultaty bez strat związanych z przechowywaniem uzyskamy mrożąc owoce, które zimą nic nie stracą ze swojego smaku i aromatu.

Zbieramy dojrzałe owoce

Zbieramy jabłka, śliwy i gruszki, a także wczesne odmiany winogron. Zapowiada się dobry rok na jabłka. Moja propozycja na napój sezonowy:

 

 

Napój z marchwi i jabłek:
Składniki: 75 dkg marchwi, 30 dkg jabłek, ½ szklanki wody, cukier do smaku.
Sposób przygotowania: wycisnąć sok z marchwi, oczyszczone z gniazd nasiennych i skórki jabłka zmiksować. Połączyć oba składniki, rozcieńczyć wodą, dodać cukru i do dna J.

Kwietnik w sierpniu

W sierpniu skupiamy się na przesadzaniu i dzieleniu roślin i nie zaniedbujemy prac pielęgnacyjnych roślin kwitnących. Dwuletnie rośliny takie jak bratki, niezapominajki czy dzwonki przesadzamy na rabaty i kwietniki.

To właściwy miesiąc na dzielenie piwonii, stokrotek, margerytek i liliowców.
Piwonie do dzielenia powinny mieć, co najmniej 6 lat. Po podzieleniu karp wysadzamy je od razu na stanowiska w pełnym słońcu, unikamy miejsc zacienionych pod drzewami i krzewami.

Odchwaszczamy rabaty bylinowe i usuwamy przekwitłe kwiatostany tych roślin. Nie zapominamy o systematycznym zasilaniu gleby wokół roślin kwitnących, jak zwykle najlepiej nadaje się do tego dobrze przerobiony kompost.

 

Aksamitki

 

Astry

 

Dbajmy jeszcze w sierpniu o kwiaty tarasowe, będą cieszyły oko nawet do końca września.

Kalendarz biodynamiczny na sierpień 2018

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *