Romans polityków z działkowcami-nieodwzajemniona miłość.
22/06/2018
Nie dla Relaksu: W brzeskich ogrodach znów łamią prawo.
04/07/2018

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w lipcu?

Susza czerwcowa mocno dała się we znaki ogrodnikom. U mnie do 24 czerwca były dwa słabiutkie deszczyki, które nie poprawiły sytuacji gleby. Trzeba było podlewać warzywnik, kwietnik i trawnik. Wieczorne wyprawy by mocno nawodnić ogród, były niezbędną koniecznością. Podlewałem późno, bo dopiero po 19, zawsze ciepłą wodą nagrzaną w wystawianych pojemnikach i konewkach na ponad 30 stopniowe, dzienne upały. Większość warzyw przetrwała ale są straty w czosnku, który już wykopałem, ale też w cebuli i bobie.

 

Kalendarz biodynamiczny lipiec 2018 – warzywnik w lipcu

Lipiec to miesiąc zbiorów warzyw i przyjemność z delektowania się nimi. Zbieramy fasolkę szparagową, cukinię, cebulę, buraczki ćwikłowe pamiętając o tym, by nie robić tego rano z rosą lub po deszczu, bo zaszkodzi to roślinom, które mogą ulec zarażeniu chorobami grzybowymi. Teraz też rozpoczyna się sezon ogórkowy. Zbieramy dorodne i dobrze wyrośnięte ogórki a te, które są zniekształcone, niewyrośnięte i porażone chorobami nie pozostawiamy na zagonie, ale też nie wyrzucamy je na kompost by nie przenosić chorób. Najlepszą porą do zbioru jest przedpołudnie, wtedy rośliny są już obeschnięte z porannej rosy. Uważać trzeba, by nie deptać liści i pędów, bo obniżymy sobie plony.

Pojawią się też pierwsze pomidory. Trzeba zbierać je systematycznie wtedy, kiedy są dobrze dojrzałe i uzyskały odpowiednią wielkość. Wtedy są smaczne i delikatne. Przerośnięte cukinie i kabaczki mają twardą skórę i trudno coś z nich zrobić. Warzywa korzeniowe – marchew i buraczki zbieramy, kiedy potrzebujemy je na zupę lub sałatkę. Wyrywamy je przerywając rośliny w rzędach tak, by pozostałe miały więcej miejsca na wyrośnięcie.

 

Kalendarz biodynamiczny lipiec 2018 – ponowny siew w lipcu

W lipcu, w miejsce po czosnku, wysiewamy fasolkę szparagową na zbiór we wrześniu. Jeżeli nie siejemy w miejsce czosnku fasolki, to przekopmy zagon i obsiejmy go poplonem, najlepiej roślinami motylkowymi, takimi jak: łubin, wyka jara, groch czy peluszka.

Lipiec to nie tylko zbiory, ale i siewy. Siejemy buraczki ćwikłowe na jesienny zbiór botwinki i na mrożenie, żeby tą smaczną zupą cieszyć się i zimą. Można jeszcze siać marchew, ale tylko odmiany wczesne, by zdążyły wydać korzeń. Kontynuujemy siew rzodkiewki, sałaty i kopru, ale w ilościach mniejszych niż wiosną.

Systematycznie odchwaszczamy zagony, wzruszamy ziemię i podlewamy w okresach braku deszczów. Ogórki i pomidory opryskujemy preparatami grzybobójczymi po każdym większym deszczu. Nie przesadzamy ze stężeniem używanego do oprysku środka, ale to jedyny sposób by przedłużyć plonowanie roślin uprawianych bez osłon.

Kompost w lipcu

W lipcu dobrze jest przerzucić kompost. Jeżeli mamy kompostownik dwukomorowy i jedna z nich jest pusta, to przerzucamy zawartość jednej do drugiej. Jeżeli kompostownik jest jednokomorowy to wyrzucamy zgromadzone w nim resztki a następnie powtórnie wrzucamy je do niego. Zabieg ten spowoduje napowietrzenie zawartości, przyspieszy butwienie i zapobiegnie procesom gnilnym.

 

 

Kalendarz biodynamiczny lipiec 2018 – w ogrodowym sadzie

Kontynuujemy rozpoczęty w czerwcu zbiór czereśni i poziomek. Teraz też rozpoczyna się zbiór malin, porzeczek, moreli i wczesnych odmian jabłek. Dojrzewają też wiśnie wcześniejszych odmian, ale proponuję zbierać je dopiero wtedy, gdy owoce są duże i dobrze wybarwione.

 

 

Niestety, już jest po truskawkach, przysłużyła się temu susza. Jak postępować z krzakami truskawek po zbiorach? Są dwie szkoły. Według mojego doświadczenia liście należy ściąć i przeprowadzić oprysk przeciw chorobom grzybowym i roztoczom. Ważne jest, by ściętych liści nie wyrzucać na kompost, bo przeniesiemy do niego choroby. Najlepiej spalić liście. 4-5 letnie sadzonki truskawek proponuję usunąć, bo w przyszłym roku będą marnie owocowały. Zastępujemy je nowymi sadzonkami, ale to jeszcze nie w lipcu. Zrobimy to w sierpniu.

Gałęzie drzew z nadmiarem owoców podpieramy, by nie doprowadzać do łamania się gałęzi. Wstrzymujemy się z prowadzeniem chemicznych oprysków drzew chyba, że użyjemy do tego preparatów roślinnych. Zapowiada się dobry zbiór winogron. Jest ich dużo są zdrowe i jędrne.

 

Kalendarz biodynamiczny lipiec 2018 – kwietnik

W lipcu wysiewamy kwiaty dwuletnie, które kwitnąć będą w następnym roku. Do kwiatów tych należą: stokrotki, malwy, bratki, goździki brodate i niezapominajki. Po wykształceniu się posianych roślin pikujemy je do rozsadnika i pozostawiamy je tam do czasu wysadzenia na docelowe miejsce. Jeżeli nie wykopaliśmy jeszcze cebulek tulipanów, to robimy to teraz. Wykopane cebulki tulipanów układamy do wysuszenia w skrzynkach. Wysadzimy je ponownie do gruntu w końcu sierpnia lub na początku września. Wykopujemy i dzielimy karpy bylin takich roślin, jak: rozchodniki, macierzanka, pierwiosnki i barwinek.

 

 

Z kwietników usuwamy systematycznie chwasty i podlewamy w miarę potrzeb. Wysadzamy rozsadę astrów, które dadzą nam kwiaty aż do późnej jesieni. U kwitnących roślin usuwamy przekwitłe już kwiatostany. Zabieg ten wzmocni rośliny i pobudzi je do dalszego obfitego kwitnięcia.

 

 

Kalendarz biodynamiczny lipiec 2018Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *