Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika admin

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w kwietniu?

W kwiecień wchodzimy z wysokimi temperaturami. Noce nie są mroźne, to najważniejsze. Dniem jest ciepło nawet do +20 st. C. Przygotowując, w końcu marca zagony warzywnika zauważyłem, że gleba jest dostatecznie wilgotna i wystarczy by się jeszcze nagrzała by można było posiać większość warzyw. Mamy kwiecień to cieszmy się kwiatami. 

Kwiaty w ogrodzie

W ogrodowym sadzie

Z początkiem kwietnia trzeba zakończyć już cięcia drzew i krzewów. Ostatnie cięcie drzew i krzewów umożliwi promieniom słońca dotarcie do wnętrza korony, dzięki czemu będą one lepiej owocowały. Wycinamy gałęzie połamane, uschnięte, porażone przez szkodniki ale także krzyżujące się ze sobą i tzw. wilki czyli nieprzydatne pędy jednoroczne. Miejsca po cięciu trzeba posmarować maścią grzybobójczą np. lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego.

Kwiecień to dobry czas do sadzenia drzew i krzewów, bo drzewa posadzone wiosną są silniejsze i zdrowsze od tych sadzonych jesienią. Po posadzeniu przycinamy wierzchnie gałęzie korony drzewka zawsze niżej niż robimy to jesienią. 

Drzewka w sadzie

Młode drzewa, posadzone 1-2 lata wcześniej trzeba zasilić w substancje odżywcze. Dobrze jest obsypać przestrzeń o promieniu ok. 0,5m wokół pnia obornikiem lub kompostem i zmieszać go z wierzchnią warstwą ziemi, po czym obficie podlać.

Zwalczamy choroby grzybowe, parchy i szkodniki drzew owocowych. Opryski wykonujemy przy słabym wietrze po opadach deszczów. Właściwymi preparatami do tych oprysków będą: Syllit, Kaptan i Miedzian. Oprócz zabiegów chemicznych należy ręcznie usunąć z drzew suche liście, w których mogą rozwijać się szkodniki sadów.

Truskawki i maliny – trzeba usunąć zeschnięte liście z roślin, zasilić stanowiska nawozami mineralnymi (z umiarem) przeznaczonymi dla tych roślin, obdziabać motyką wierzchnią część gleby, usunąć chwasty i obficie podlać. Zalecam też ściółkowanie zagonów truskawek do czasu pojawienia się kwiatostanów, spowoduje to przyspieszenie owocowania ich o ok. 10 dni.

Warzywnik i kwietnik

Kwiecień to czas głównych siewów warzyw bezpośrednio do gruntu. W pierwszej połowie miesiąca można siać: szpinak, groszek zielony, bób, marchew wczesną i średnio wczesną, pietruszkę korzeniową i naciową, koper rzodkiewkę, sałaty, pory, sadzimy czosnek jary, dymkę na szczypior, rozsady sałaty, kalarepy, kapusty białej i kalafiorów.

Grządki

W drugiej połowie miesiąca, po dobrym nagrzaniu się ziemi siejemy cebulę i buraki ćwikłowe, sadzimy rozsadę pora, cebulę dymkę i brokuły. Dla przyspieszenia zbiorów roślin warzywnych dobrze jest je osłonić przed porannymi chłodami. Najlepsza do tego będzie biała agrowłóknina.

Wysiewamy wprost do gruntu kwiaty jednoroczne: groszek pachnący, nagietki, chabry, ostróżki, maciejkę, słonecznik ozdobny.

Nasiona kwiatów

Na rozsadniku, w drugiej połowie miesiąca siejemy: astry, aksamitki i cynię.

Kalendarz biodynamiczny KWIECIEŃ 2017

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kwiecień 2017

Top