Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Zimowa sceneria

Srebrem malowane

Ogród zachwyca cały rok, choć wydawać by się mogło że zimą mniej. Codzienne wyprawy na moją działkę ogrodową zawsze dostarczają mi dużo wrażeń. Kilka razy w roku, ale tylko zimową porą można zobaczyć ciekawe zjawisko atmosferyczne – szadź.

Kiedy do niej dochodzi?

Dzieję się przeważnie tak, kiedy wieczorem przychodzi gęsta mgła a rano z mrozem kropelki mgiełki zamarzają. Kropelki lodu osadzają się wszędzie z różną intensywnością. Najpiękniej wyglądają na drzewach, krzewach ale też na żywopłotach, siatce ogrodzeniowej i dachach.

Natura nie ominie niczego a piękno tego zjawiska szczególnie zachwyca w promieniach porannego słońca. Szadź może być miękka i twarda. Ta miękka forma szadzi, zwana też gołoledzią powstanie gdy krople mgły zetkną się z zimną powierzchnią i zanim zamarzną częściowo rozpłyną się. Szadź twarda powstanie gdy krople dotkną już powstałej szadzi i nie zdążą rozpłynąć się i zamarzną.

Szron

Biały kolor szadzi szczególnie teraz w grudniu tworzy tajemniczy nastrój przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Z szadzią sceneria zimowej szarości gdzieś znika. Wszędzie jest biało, szkoda tylko, że dniem z ociepleniem osadzona wszędzie biel znika. Ale wrażenie piękna pozostaje.

Szadź pięknie wygląda na zimozielonych roślinach. Sosny, świerki, tuje czy jałowce na zielonych końcówkach igieł mają posrebrzenia harmonizujące ze sobą barwy.

Grudniowy szron na iglakach

Zieleń doskonale łączy się bielą ale nie tylko bo też brązami i czerwienią owoców. Zaschnięte owoce dzikiej róży, głogu czy tarniny posrebrzone zyskują na urodzie, bo bez szadzi wyglądały smutno i nijak. 

Szron na kwiatach

Nawet zaschnięte chwasty, trawy i liście żywopłotów wydają się teraz piękniejsze. Pokryte szadzią trawniki niczym białe nieskazitelne kobierce proszą wręcz by ich nie deptać. 

Szadź na chwastach

Skrajną piękność można dostrzec u kwitnącego teraz w grudniu ciemiernika. Szadź pokrywa jego duże zielone liście i dzwonkowate biało-różowe kwiaty. Wygląda to nierealistycznie. Kwitnące kwiaty z białym pokryciem.

Kwitnący w grudniu ciemiernik

Spacer pobielonymi szadzią szpalerami płotów jest niemalże bajeczna. Natura zachwyca i zaskakuje tym zjawiskiem. Tylko ona może być tak doskonałym malarzem, bo człowiek mimo swoich wysiłków nigdy nie jest w stanie z nią konkurować. Jak zobaczycie za oknem szadź, to nie siedźcie w domu i bierzcie aparaty fotograficzne i biegnijcie do ogrodów, lasu i do parków.

Przeżycia są niezapomniane.

Top