Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Stylowy ogród cz.II. Styl sielski

Styl sielski - wiejski

W poprzednim artykule o stylach ogrodowych pisałem o ogrodzie naturalistycznym, od którego niejako naturalnie można przejść do następnego sposobu aranżacji przestrzeni wokół swojego domu czy altanki do stylu wiejskiego, chociaż bardziej podoba mi się nazwanie go stylem sielskim.

Dlaczego styl sielski? To znaczy to samo, co wiejski, ale brzmi bardziej swojsko i przypomina dzieciństwo, kiedy każde wakacje spędzałem w malowniczej wiosce Księżostany na Zamojszczyźnie. Styl sielski podobnie jak naturalistyczny uczy życia w zgodzie z naturą, dlatego polecam go osobom, które chcą wychować swoje dzieci w duchu chłopskiej tradycji zdrowo i ekologicznie. Ogród sielski powinien łączyć w sobie dwie funkcje - użytkową i dekoracyjną, które powinny być dla zbudowania tego stylu mocno zaznaczone.

Sposób zagospodarowania przestrzeni.

Niezbędnymi elementami sielskiego ogrodu są dom o wiejskim charakterze, warzywnik, kwietnik, trawnik, krzewy i drzewa owocowe. Ważnym jest by te elementy przechodziły jeden w drugi bez widocznych rozgraniczeń i naturalnie łączyły się ze sobą. Z przestrzeni ogrodu trzeba wydzielić zacienione w słoneczne dni miejsce do odpoczynku. Potrzebne jest też miejsce do zabawy dla dzieci, może to być drewniany domek zbudowany na drzewie, piaskownica w drewnianej obudowie, huśtawka ze sznurów z drewnianymi podporami.

Formy architektury.

Sielski ogród to dom lub domek ogrodowy zbudowany wyłącznie z naturalnych materiałów, najlepiej z drzewa, ale dobrze też będzie z kamienia lub połączenia oba tych materiałów. Do pokrycie dachu najlepiej użyć słomy lub trzciny, drewnianego gontu a w ostateczności dachówki, ale koniecznie ceramicznej lub z łupków kamiennych.  Ogrodzenie też z drewna w formie sztachet lub wypleciony z wikliny, co niestety jest bardziej pracochłonne, ale efekt jest zachwycający. Ścieżki i dróżki nie powinny mieć regularnych kształtów i obrzeży, dobrze będą wyglądały zbudowane z luźno ułożonych naturalnych kamieni łączących się z trawą, kwietnikiem i warzywami. Dobrze komponować się z domem będzie zadaszony i porośnięty pnączami taras z dużym masywnym drewnianym stołem i ławami.

czerwony domekwóz drewnianystyl wiejski

Elementy wyposażenia i wystroju w stylu wiejskim

Aurę sielskiego ogrodu stworzą dodatki charakterystyczne dla dawnej wsi np. stare narzędzia rolnicze, studnie z żurawiem lub na korbę, donice gliniane, drewniane wyroby bednarskie czy gliniane garnki powieszone do góry dnem na wiklinowym lub drewnianym płocie. Ważnym jest by nie przesadzić z ilością tej dekoracji i nie używać do tego w żadnym wypadku plastikowych atrap, bo cały czar pryśnie. Odradzam też użycia do stworzenia wiejskiego klimatu plastikowych i gipsowych figur bociana w gnieździe, elfów ogrodowych, ptaszków i zwierzątek, bo przyczynić się one mogą złamania zasady naturalności i powstania kiczowatości, na pewno przez nas niezamierzonej.

Wybór i aranżacja zieleni.

Nasz sielski ogród powinien mieć rośliny, które są charakterystyczne dla naszej polskiej wsi gdybyśmy się do niej cofnęli o jakieś 40-50 lat. Gdybym nie zrobił tego zastrzeżenia pewnie usłyszałbym głosy, że na wsi rosną różaneczniki, magnolie czy juka, ale czy o taką sielskość na pewno nam chodzi?. Polskie rośliny to, jakie? Dom czy domek ogrodowy obsadziłbym wysokimi malwami, liliami i floksami. Taras lub altankę zacieniłbym bluszczem trójklapowym i do złamania monotonii jego zieleni użyłbym kilku powojników, groszku pachnącego lub fasoli ozdobnej. Kwietniki obsadziłbym goździkami kamiennymi, piwoniami, makami, konwaliami, szafirkami i tulipanami a także jednorocznymi astrami i aksamitkami. Nie zabrakłoby w moim kwietniku jakże charakterystycznych dla naszej wsi słoneczników, mieczyków i georginii.

skalniaksłonecznikistyl sielskistyl sielski

Warzywnik powinien być bardzo różnorodny a wiejskości na pewno przysporzą zagony marchwi, pietruszki, buraków czerwonych, kopru, kapusty, kalarepy, ogórków, pomidorów na palikach, bobu, fasolki i dyni. Nie wymieniłem wszystkich, ale o te wymienione bym zadbał. Ogród wiejski to także zagon truskawek, malin, porzeczek, kępa leszczyny w ustronnym miejscu. Trzeba też wydzielić rabatę na zioła, na której nie powinno zabraknąć lubczyka, mięty, majeranku, szałwii i melisy. Zagony tych roślin nie powinny być „pod sznurek” by nie nadawać im formalnego charakteru.

Jakie drzewa i krzewy wybrać? Doskonałe będą jabłonie, grusze i śliwy, ale też bardzo polecam do większych ogrodów orzecha włoskiego, który da smaczne owoce, nalewkę orzechówkę, cień w upalne dni, ale i ochronę przed dokuczliwymi owadami, które nie znoszą zapachu tego drzewa. Najodpowiedniejszymi krzewami będą kalina, bez, jaśmin, dereń jadalny. 

 

Top