Thursday 18, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Stylowy ogród cz. I. Naturalistycznie

Styl naturalistyczny ogrodu

Jaki będzie ogród zależy od naszych upodobań, gustu i poczucia estetyki. Decyzja o stylu, w jakim zbudujemy nasz ogród zapada najczęściej na etapie jego planowania i dotyczy szerokiej problematyki zagadnień, na które musimy sobie odpowiedzieć.

Najważniejszymi z tych pytań są:

  1. Jaką funkcję ma spełnić nasz ogród?
  2. W jakim stylu go zbudujemy?

Styl ogrodu jest często pochodną funkcji, jaką ma spełniać ogród. W innym stylu zbudujemy ogród, który ma nam służyć do zabawy dzieciom, inny do spotkań ze znajomymi i biesiadowania a jeszcze inny do uprawy warzyw, kwiatów i stworzenia oazy spokoju. Spośród mnogości stylów ogrodowych postaram się przybliżyć te, które wg mnie są najbardziej popularne u nas.

Bez względu na to, w jakim stylu chcemy mieć ogród zawsze wiązać się to będzie z:

- sposobem zagospodarowaniem przestrzeni;

- formami architektury;

- elementami wyposażenia i wystroju;

- wyborem i aranżacją zieleni.

Ten artykuł poświęcę stylowi naturalistycznemu, który jest najbardziej ekologicznym ze stylów, bo nie narusza porządku otoczenia zlewając się z nim przy lesie z lasem, przy łące z łąką czy przy strumyku z jego brzegami.

Sposób zagospodarowania przestrzeni.

Teren ogrodu powinien zachować swój naturalny profil bez niwelacji zagłębień i pofałdowań bo, trzeba je zaakceptować i wykorzystać, jako atut podkreślający jego naturalny wygląd. Im mniej prac ziemnych, sztucznych przegród i zakłócania krajobrazu tym lepiej. Takie podejście pasować będzie ogrodnikom z duszą ekologa, pasjonatom przyrody i tym, którzy nie zamierzają poświęcać ogrodowi zbyt dużo pracy. Najlepiej byłoby nie grodzić takiego ogrodu, zaznaczając jego granice nasadzeniem drzew i krzewów a jeżeli to musimy zrobić to powinny to być nieformowane żywopłoty, które nie będą stanowić bariery dla drobnych zwierząt takich jak chociażby jeż.

Formy architektury.

Domy w ogrodach i altany w ogródkach działkowych a także elementy małej architektury powinny być wykonane z naturalnych materiałów i w łagodnej kolorystyce niekłócącej się z zielenią roślinności, najlepiej brązowej, beżowej, szarej, niektórych odcieniach zielonego i białej. Domy, altany i tarasy dobrze jest wyposażyć w drewniane kratownice, po których będą się wspinać pnącza. Ścieżki i dróżki powinny być zbudowane z naturalnych materiałów takich jak kamień, ziemia, piasek, żwir, kora i mieć nieregularne kształty. Do ścieżek, trawników, kwietników i rabat warzywnika nie są potrzebne krawężniki i obrzeża.

Elementy wyposażenia i wystroju.

W naturalistycznym ogrodzie dobrze wyglądać będą głazy i kamienie polne, płyty kamienne w luźnych układach ścieżek i rabat, powalone pnie i korzenie drzew. Meble ogrodowe mogą zrobione być tylko z drewna, trzciny, wikliny, lin lnianych i konopnych. Urządzenia ogrodowe takie jak grille, piece czy wędzarnie nie należy umieszczać w eksponowanych miejscach ogrodu. Koniecznie trzeba pomyśleć o zwierzętach i zainstalować im budki lęgowe, karmniki, domki zimowe dla jeży i domki dla owadów.

Wybór i aranżacja zieleni.

styl naturalistycznyNajważniejsza zasada to wybrać takie rośliny, które są charakterystyczne dla okolicy, w której jest ogród. Wprowadzenie innych roślin szczególnie egzotycznych zakłóci ideę naturalistyczności. Nie ulepszajmy i nie wzbogacajmy gleby, siejmy i sadźmy w takiej, jaka ona jest, bo rodzime gatunki są do niej przyzwyczajone. Dopuszcza się nawożenie, ale tylko organiczne, bo stosowanie nawozów sztucznych jest wbrew naturze. Dobrze sprawdzą się tym ogrodzie trawy, paprocie, wrzosy, krwawnik, maki, chabry, goździki kamienne, przebiśniegi, konwalie, niezapominajki, miodunki i bluszcze na podporach z kratownic. Jeżeli w ogrodzie jest dużo krzewów to dobrze, szczególnie polecam leszczynę, bez czarny, jałowce, kalinę, jaśmin, pigwowce i ogniki.

Jeżeli mamy warzywnik to powinien on łączyć się z innymi roślinami a nawet można uprawiać warzywa pomiędzy innymi roślinami, szczególnie ciekawy efekt można uzyskać z cukinią, pomidorami, sałatami, koprem i ziołami. Bardzo polecam uprawę mięty, która dobrze będzie się czuła w towarzystwie żywopłotu.

Drzewa owocowe sadzone powinny być swobodnie najlepiej nadadzą się do tego tradycyjne odmiany jabłoni, śliw i grusz. Drzew nie należy zbyt intensywnie formować a jedynie ograniczyć się do korekcyjnych cięć.

Ogród naturalistyczny daje nam poczucie swobody, wolności i szczęścia, jest przyjazny dla otaczającej nas przyrody i wielu gatunków zwierząt, ptaków i owadów, z którymi możemy obcować. Bardzo polecam.

Źródło zdjęcia: https://flic.kr/p/aauPid

  • Tytuł: Stylowy ogród cz. I. Naturalistycznie
  • Autor:
  • Data: 20/01/2015
  • Tagi:
Top