Saturday 20, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Stylowy ogród cz. III Ogród angielski

Ogród w stylu angielskim

Pisałem już o stylu naturalistycznym i sielskim w ogrodzie, bo są mi one najbliższe i chyba też najbliższe słowiańskiej naturze rodzimego ogrodnika, bo po ich opublikowaniu na blogu miałem dużo wejść, za co bardzo dziękuję. Moja naturalistyczność nie pozwala mi zachwycać się stylami formalnymi ogrodów, które są dość ładne w swojej formie, ale nie chciałbym mieć aż tak uporządkowanej przestrzeni z geometrycznymi formami roślin, rabat i ścieżek. Nie będę pisał też o ogrodach orientalnych takich jak chociażby ogród japoński, na który dobrze jest popatrzeć i pospacerować po nim, ale jego klimat i roślinność nie współgrają mi z naszym otoczeniem. A propos polecam wyprawę do kameralnego ogrodu japońskiego we Wrocławiu niedaleko ZOO i Hali Ludowej naprawdę warto zobaczyć te klimaty, ale czy koniecznie trzeba mieć taki ogród - wybór zależy od Ciebie. Kończąc swoje pisanie o stylach ogrodów nie mogło zabraknąć jeszcze jednego z nich, choć odległego geograficznie, ale bliskiego naturalistycznym aranżacjom – stylowi angielskiemu. Brytyjczycy to naród, który z jednej strony jest ekscentryczny, bo to u nich pasażer w samochodzie siedzi na miejscu kierowcy, oni wymyślili jak grać w brydża w trzech, u nich też niektórzy mężczyźni chodzą w kraciastych spódniczkach czy w końcu to u nich naklejając znaczek z królową na do góry nogami można być skazanym za zdradę stanu. Z drugiej strony w tym ponad 60-cio milionowym kraju ponad połowa mieszkańców podaje, że ich pasją jest właśnie ogród. To pewnie, dlatego właśnie w Londynie każdego roku w końcu maja odbywa się pod patronatem królowej Elżbiety II najbardziej prestiżowa na świecie wystawa ogrodnicza – CHELSEA FLOWER SHOW (link). Wielka Brytania, choć położona na tej samej szerokości geograficznej, co Polska ma dużo łagodniejszy klimat od naszego za sprawą dwóch stałych ciepłych prądów morskich opływających jej wybrzeża – Prąd Zatokowy (Golfsztrom) i Prąd Północnoatlantycki. Mają one duży wpływ na klimat wyspy sprawiając, że jest tam cieplej i bardziej wilgotniej, co ma przełożenie na wegetację roślin i daje możliwość uprawy roślin, które u nas nie przezimowałyby w gruncie. Ale to nie przeszkoda by założyć taki ogród u nas.

Ogród angielski – co to znaczy?

Styl angielski ogrodów stał się popularny za sprawą króla Edwarda VII, syna królowej Wiktorii. Ogrody edwardiańskie, bo tak od imienia tego króla się one nazywają, uważane są za wzór do naśladowania i są synonimem ogrodu idealnego zbliżonego do stylu naturalistycznego.

styl ogrodu angielskiogród w stylu angielskimogrod w stylu angielskim

Ogród angielski ma charakter nastrojowo-romantyczny z elementami architektury nawiązującymi do przeszłości i tworzone są one wykorzystując naturalne warunki miejsca. Współczesne tendencje ogrodów angielskich opierają się na bioróżnorodności poprzez wprowadzanie do ekosystemu ogrodu różnorodnych często dzikorosnących roślin, szczególnie takich, które przyciągają pszczoły, motyle i ptactwo. Modne są też ostatnio ogrody w formie naturalnej łąki stanowiące mieszaninę traw i kolorowych kwiatów o łagodnej kolorystyce. Taka naturalna łąka jest łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji, nie wymaga częstego koszenia - maksymalnie 1-2 razy w sezonie po przekwitnięciu kwiatów, ale wymaga przestrzeni łączącej się naturalnie z otoczeniem.

Sposób zagospodarowania przestrzeni.

Niezbędnymi elementami angielskiego ogrodu są: dom zbudowany z naturalnego materiału, kwietnik, trawnik, krzewy i drzewa. Nieodzownymi elementami stylu są pergole, łuki, kolumny, formowane żywopłoty zastępujące ogrodzenie, niewielkie zbiorniki wodne, kręte alejki i ustronne miejsca z ławeczkami często osłonięte ściankami zbudowanymi z naturalnego kamienia lub surowej cegły porośniętych pnączami.

Roślinność to oprócz dobrej, jakości traw, pnącza oplatające pergole, bramki, altany i elewację domu, róże, lawenda, irysy, floksy, ostróżki, naparstnice, piwonie, nagietki i lilie. Dobrze będą pasowały cisy, berberysy, hortensje i hibiskusy. Rośliny sadzone są w grupach kolorystycznych. Ważny jest dobór roślin tak by wszystkie miały dobre warunki glebowe. Sadzenie roślin odbywa się w tzw. systemie amfiteatralnym, gdzie najwyższe z nich sadzone są najdalej lub po środku, po tym średnie a najniższe z przodu. Najważniejsze miejsce w ogrodzie zajmuje trawnik, dla którego wybierane są miejsca dobrze nasłonecznione. Trawniki nie posiadają obrzeży a jedynie odznaczenie za pomocą płytkiego rowka, który stale jest oczyszczany.  

Warzywnik moim zdaniem też jest potrzebny w takim ogrodzie, chociaż w publikacjach o tym stylu rzadko się o nim mów. Brytyjczycy doskonale znają się na uprawie warzyw i owoców. W naszej telewizji jest kilka programów o ogrodnictwie prowadzonych przez nich po mistrzowsku. Ciekawostką prowadzenia przez nich upraw są podwyższone zagony, które służą zarówno do uprawy warzyw jak i kwiatów.

To bardziej efektywny a u nas jeszcze mało znany sposób uprawy przede wszystkim warzyw. Dzięki podziałowi rabat możemy dokładnie zestawiać warunki glebowe stosownie do potrzeb wysadzanych nich w nich roślin. Wysokość takiego podwyższonego zagonu to ok. 60cm, boki zagonu najlepiej zbudować z grubych desek drewnianych i mocno je zamocować tak by wytrzymywały napór gleby. W przestrzeń między deskami układamy najpierw sezonowany obornik, pociętą słomę lub roczny kompost a dopiero na to glebę, w której będziemy siać lub sadzić rośliny.

ogród angielskistyl angielski w ogrodzietrawa w ogrodzie angielskim

Taka wielowarstwowość podłoża zapewni wyższą temperaturę dla rozwijających się roślin a tym samym przyspieszone będzie ich plonowanie. Jest to też doskonałe rozwiązanie dla starszych ogrodników, którzy nie będą się musieli tyle schylać, co przy tradycyjnej grządce warzywnej.

Podwyższone zagony wymuszają zastosowania innej konstrukcji motyki, nasza tradycyjna w tym wypadku by się nie sprawdziła. Brytyjska motyka na wysokie zagony w odróżnieniu od tej, której my używamy ma trzonek z równolegle do niego osadzonym ostrzem, co sprawia, że praca nią nie przypomina dziobania a raczej skrobanie.

haczka

Mój opis stylu na pewno nie daje gotowej recepty na stworzenie ogrodu w stylu angielskim, ale, na co mam nadzieję wskazuje niektóre jego charakterystyczne cech, które mogą być inspiracją do zabawy w aranżacje ogrodu lub ogródka działkowego.

  • Tytuł: Stylowy ogród cz. III Ogród angielski
  • Autor:
  • Data: 19/02/2015
  • Tagi:
Top