Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Hibiskus z podróży

Zaczęło się w Turcji

Ogrodnik wybierając się w podróż, a szczególnie w tę egzotyczną, powinien zawsze zabrać ze sobą sekator. Do takiego wniosku doszedłem wtedy, kiedy będąc parę lat temu w Turcji zobaczyłem kwitnące hibiskusy i zapragnąłem zdobyć kawałek łodygi by ją przewieść do domu i wyhodować z niej roślinę, która mnie tak urzekła w kraju za Bosforem. A tu nie ma czym uciąć. Sekator w kurortach to nie jest produkt pierwszej potrzeby i trzeba było się nachodzić żeby go zdobyć, ale się udało. Miły ogrodnik z hotelu pozwolił mi uciąć łodygę tak na 4 sadzonki. Pewnie zrobił to dlatego, że cięcie hibiskusa sprzyja jego krzewieniu się. Przywiezione do kraju „patyki”, takie z 2-3 oczkami włożyłem do słoika z wodą i czekałem aż pojawią się korzenie. Po miesiącu pojawiły się korzenie, najpierw białe, delikatne a w końcu mocne takie nadające się do posadzenia. Posadziłem ukorzenione sadzonki w doniczkach z dobrą ziemią.

Hibiskus - gałązki

Sadzonki szybko rozwijały się i jesienią miałem cztery ładne rośliny z połyskującymi liśćmi. Z moich tureckich sadzonek sprzed kilku lat dzisiaj jest już kilkanaście roślin, którymi obdzieliłem rodzinę i znajomych. Kwitną pięknie co roku, zdobiąc mieszkanie a latem też balkon i ogród. Turecki hibiskus odmiany Paramaribo (w wolnym tłumaczeniu: tęcza w miejscu) ma intensywnie czerwone kielichowe kwiaty z centralnie położonym w kielichu długim słupkiem. Kwiatów jest dużo ale kwitną tylko 1-2 dni i opadają robiąc miejsce kolejnym. 

Kwiat hibiskusa

Madera - wyspa hibiskusów

Hibiskusy spotkałem też na Teneryfie parę lat temu. Tego roku miałem okazję być na Maderze gdzie rodzimi mieszkańcy upodobali sobie hibiskusa na żywopłoty przy domach. Szpalery, niekoniecznie perfekcyjnie przyciętych krzewów z gęsto kwitnącymi hibiskusami były wszędzie ale nie tylko te w czerwonym kolorze - Paramaribo.

Kwitnące hibiskusy

Zobaczyłem hibiskusy czerwone pełne, żółte pełne i kielichowe, żółte i różowe i białe z czerwonymi przebarwieniami a nawet czerwone miniaturki o nie otwartych, trąbkowatych kwiatach.

Żółte kwiaty hibiskusa

Białe kwiaty hibiskusa

Hibiskusy na na Maderze

Na Maderze byłem już przygotowany i z sekatorem ruszyłem w poszukiwaniu ciekawych gatunków hibiskusa. Teraz na moim oknie stoi kilka słoików z „patykami” w wodzie. Czekam na pierwsze korzonki z nadzieją, że doczekam się portugalskiej linii hibiskusów.

Moje hibiskusy, nazywane też różą chińską, z racji swojego pochodzenia są roślinami pokojowymi. Można je wystawiać na balkony, trasy i do ogrodu od czerwca do końca września, potem trzeba je przenieść do domu, żeby przetrwały zimę.

Hibiskus ogrodowy

Jest co prawda ogrodowa odmiana hibiskusa zimująca w ogrodach. Kupiłem dwa takie krzewy, jakiś czas temu na Słowacji ale nie przetrzymały zimy, a powinny. Co ciekawe w ogrodach Słowacji miewają się one dobrze i są tam bardzo popularna. Słowacja to jednak od nas na południe, choć nie daleko to jednak jest tam cieplej. Ogrodowa odmiana nie jest tak efektowna jak pokojowa. Kwiaty są mniejsze i głównie w kolorze liliowym lub różowym. Liście są też mniejsze i nie mają połysku takiego, jak to jest u tych egzotycznych odmian.

Jak postępować z hibiskusem pokojowym? - kilka rad

Mimo tego, że hibiskusy wymagają ciągłego przenoszenia to satysfakcja z posiadania tej rośliny rekompensuje ten trud. Są łatwe w uprawie. Trzeba im dać duże doniczki z dobrą ziemią, podlewać ale z umiarem (2 razy w tygodniu) bo przelane korzenie gniją. Trzeba je przyciąć po przeniesieniu do domu. Zajmie mniej miejsca ale też dobrze mu to służy w rozwoju. Można wykonać jeszcze jedno cięcie formujące ale dopiero wiosną. W mieszkaniu trzeba go podlewać rzadko, nie częściej niż raz w tygodniu. Jak ma dobrą glebę nie wymaga częstego zasilania.

Kwiaty hibiskusa na herbatę

Jest jeszcze jedna zaleta tej rośliny. Kwiaty hibiskusa nadają się do spożycia. Herbata z hibiskusa obniżają ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu i wzmacnia ogólną odporność organizmu. Kwiaty można też kandyzować, mają ciekawy, orientalny kształt i nadają się na przekąskę do herbaty.

Na koniec dwie rady.

+ sekatora używaj tylko za zgodą właściciela. Ogrodnicy to życzliwi ludzie, nie będzie z tym problemu.

+ żeby uniknąć kłopotów sprawdź czy przepisy pozwalają na wywoź sadzonek, pędów, nasion.

Top