Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Spacerkiem po szkółce w Dobrzyniu

Dojeżdżając do Dobrzynia od strony Brzegu już z oddali widać regularne, na dużej powierzchni szpalery zieleniących się krzewów. To Szkółka Roślin Ozdobnych „Mykita i Szymański”. Szkółka obchodzi swój jubileusz 35 lecia powstania. Początki jej istnienia sięgają roku 1972, kiedy to Państwo Zofia i Jan Mykitowie we własnym gospodarstwie zaczęli uprawiać krzewy róż, podkładki drzew owocowych, popularne w tym czasie goździki ale też pomidory w szklarniach. Szybko, bo już w 1980 roku zmienił się i pozostał do dzisiaj profil działalności szkółki. Skupiono się na produkcji krzewów iglastych. Ta rodzinna firma położona jest na powierzchni bez mała 50 ha co robi, już od minięcia bramy duże wrażenie. Najwięcej powierzchni zajmują uprawy polowe i mateczniki. W szkółce jest ponad 30 tuneli foliowych różnej wielkości. Część z tuneli wyposażona jest w automatyczne systemy ogrzewania, które ogrzewają nie tylko powietrze w namiotach foliowych ale i podłoże w którym ukorzeniają się sadzonki. 

Szkółka roślin ozdobnych

Szkółka Dzobrzyń

Bogata oferta

W ofercie szkółki przeważają gatunki iglaste, bo liściaste produkowane są tylko dla poszerzenia oferty, szczególnie dla odbiorców detalicznych. W ofercie królują żywotniki, tuje, jałowce, świerki, sosny, modrzewie, cyprysiki i bukszpany.Od kilku sezonów szkółka oferuje klientom szczepione rośliny pienne różnych odmian jałowców, jodeł, modrzewi, świerków i sosen.

Oferta drzew iglastych
 

Hitem ostatnich lat są krzewy formowane w kształcie spirali, kul, stożków a także krzewy formowane na podobieństwo japońskich bonsai, takie jak bukszpany wiecznie zielone, cyprysiki i żywotniki. Produkcja tych tzw. bonsai jest niezwykle pracochłonna ale efekt końcowy jest tego wart, bo są one niezwykle dekoracyjne i mogą być ozdobą ogrodu.

Jak to się robi?

Sadzonki większości roślin iglastych sporządzane są najczęściej w lipcu z własnych roślin matecznych. Ukorzenia się je na podwyższonych zagonach gruntowych i przykrywa folią. Tak pozostają pod nią do wiosny. Tak zahartowane i ukorzenione rośliny wysadza się do doniczek i ustawia na polu. W następnym sezonie, od czerwca do lipca przesadza się je do większych doniczek i wtedy można już je skierować do sprzedaży.

Przygotowanie sadzonek

Niektóre odmiany, głównie żywotników i jałowców sadzi się do większych doniczek i pozostawia się je w szkółce do czasu aż osiągną większe rozmiary. Jest duże zapotrzebowanie na takie większe rośliny, szczególnie ze strony tych, którzy w swoim ogrodzie chcą mieć efekt natychmiastowy i nie lubią na to czekać latami.

Sadzonki drzew iglastych

Produkcja roślin trwa cały rok

Dzieje się tak za sprawą szczepionych gatunków iglastych. Szczepienia prowadzone są w styczniu i lutym, w specjalnie do tego przeznaczonych, podgrzewanych tunelach foliowych. Po połączeniu gumką zrazu z podkładką miejsce szczepienia zanurza się w wosku. Szczepy do wiosny pozostają w ogrzewanych pomieszczeniach aż do wiosny i trafiają do dalszej produkcji. Jałowce, żywotniki i cyprysiki przesadza się do większych doniczek i uprawia się kolejny rok w tunelach zabezpieczających rośliny przed przewracaniem przez wiatr. Sosny, świerki i jodły sadzi się do gruntu i sprzedaje się je po osiągnięciu ok. 1 m wysokości.

Szkółka Mykita i Szymański po latach rozwoju, z lokalnego producenta trafiła na rynek ogólnopolski. Uczestnictwo w największych targach ogrodniczych - poznańskiej „Gardenii” i warszawskiej „ZIELEŃ TO ŻYCIE” zaowocowało wyjściem produkcji na cały kraj. Mogłem się o tym przekonać podczas pobytu w szkółce widząc samochody odbiorców z różnych stron Polski. Spotkałem nawet odbiorcę z województwa lubelskiego, młodych ludzi z firmy „Żaczek” z Rudy koło Kocka.

Przygotowanie sadzonek

Ogród pokazowy

Atrakcją szkółki jest ogród pokazowy, skierowany głównie do klienta indywidualnego. To tutaj właściciele ogrodów, ogródków, działek ogrodowych ale też tarasów i balkonów mogą poglądowo zobaczyć jak można wykorzystać iglaki w aranżacji swojego zielonego miejsca. Zachwyca różnorodność kompozycji i połączeń krzewów i drzew z architekturą ogrodową. 

Dekoracje w ogrodzie

Pokazano jak można łączyć iglaki z kamieniem i instalacjami wodnymi. Może to być pomocne przy urządzaniu czy przebudowie swojego ogrodu. Mimo powszedniego dnia nie brakuje zwiedzających, którzy na miejscu mogą dokonać zakupu iglaków ale też innych roślin, bo widziałem tam też różaneczniki, magnolie, kloniki japońskie i wiele innych roślin.

Rzeźba w ogrodzie

Załoga szkółki

Przyjęty życzliwie przez Pana Szymańskiego zostałem wyposażony przez niego w liczne materiały reklamowe i zostałem skierowany do przemiłej Pani Halinki, która oprowadziła mnie po szkółce. Opowiedziała mi o etapach produkcji i pokazała kluczowe miejsca produkcyjne. W jednej ze szklarni spotkałem uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych z Brzegu, które uczą się w klasie o profilu ogrodniczym i w szkółce są na praktyce. Spotkałem Panie przy sadzeniu roślin, a nawet kierujące traktorami. 

Etapy przygotowywania roślin

Etapy produkcji sadzonek

Prace ogrodowe w szkółce

Bardzo dziękuję za miłe rozmowy. Szczególne podziękowania kieruję do Pana Szymańskiego, kłaniam się Pani Halince za pouczającą lekcję szkółkarstwa. 

Inspirujący ogród

Polecam wszystkim to miejsce. Odwiedzajcie je i szukajcie w nim inspiracji i pomysłów dla swoich ogrodów.

Top