Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Przez ogród i łąkę do lasu

Po latach kilkugodzinnego wzajemnego odwiedzania się z naszymi przyjaciółmi w końcu umówiliśmy się na dłużej. Tym razem decyzja była krótka, spotykamy się w sobotę na dwa dni i nie ma odwołania. Takie postawienie sprawy załatwia wszystko, bo zapraszanie się typu „Wpadlibyście do nas” albo „Może byście nas odwiedzili” to często brzmi nie jak zaproszenie a swego rodzaju grzeczność czy oklepana formułka.

Nasi wieloletni przyjaciele Halinka i Adam to uciekinierzy z miasta. W Przychodzie zamieszkali kilkanaście lat temu dostosowując zakupiony dom do swoich potrzeb. Działka, na której stoi ich dom za ich sprawą przeistoczyła się w ogród z wypielęgnowanym trawnikiem i roślinnością nasadzoną według ich upodobań.

przechód

Przechód gdzie mieszkają to malownicza miejscowość, typowa ulicówka z zagrodami i domami po obu stronach ulicy, z przysiółkami i niwowym układem pól uprawnych. Mieszkańcy dla lepszej orientacji, urocze, ponazywali części Przechodu na dzielnice o malowniczych nazwach: Kozówka, Rynek, Zamłynie, Górka Sowińska, Wilcze, Wygon, Podgórze, Za szkołą, Hulica, Smolarnia, Trzy Chałupy, Ulica Chrzelicka.

Nazwa miejscowości pochodzi od słowa przechód, czyli przejście i ma ścisły związek z położeniem miejscowości nad rzeką Ścinawa Niemodlińska w miejscu otoczonym największym w województwie opolskim kompleksem leśnym - Borami Niemodlińskimi.

biała skrzynka pocztowa

Dom Halinki i Adama stoi przy mało ruchliwej drodze w sąsiedztwie innych zabudowań i łąki, która po lekkim skłonie obniża się w kierunku niewielkiej rzeki.

łąki

Obniżenie łąki bezpośrednio za ogrodzeniem domu jest większe co w nieodległej perspektywie ma być wykorzystane na staw, lub być może staw kąpielowy, który w tym miejscu ma swoją rację bytu za sprawą wysokiego stanu wód i bliskości rzeki. O budowie stawu kąpielowego pisałem też na: http://ogrodnikleszek.pl/porady-ogrodnicze/stawy-kapielowe-ekobaseny

Moim zdaniem to miejsce świetnie się nadaje na zbudowanie stawu kapielowego w którym doskonale uda się utrzymywać w sposób ekologiczny czystość wody.

działka z łąką

Prostokątna działka na której stoi dom została urządzona bardzo praktycznie. Są na niej oprócz domu duży budynek gospodarczy z drewutnią spełniający rolę garażu. Wdłóż ogrodzenia od łąki rośnie tujowy żywopłot osłaniający dom przed wiatrami i chłodem. Tuje są w doskonałej kondycji, nie mają rdzawych przebarwień są pięknie wybarwione i gęste. W upalne dni naszego spotkania tujowa osłona chroniła nas przed słońcem a ustawienie stołów pod dwoma orzechami włoskimi bezpośrednio na zroszonej trawie było genialnym pomysłem Adama.

Adam i Halinka

donice

Świat roślin Halinki to gliniane w śródziemnomorskim stylu donice z lawendą i ziołami, wśród których dominują mięty w tym jedna o jasnym zielonym kolorze i miesistych liściach przywieziona z Kuby.

gliniane donice

Drugim motywem obok śródziemnomorskiego jest nasadzenie kwiatów jednorocznych w metalowych doniczkach i skrzyneczkach o sinawej barwie zdobionych technikami decoupage. Doniczki i skrzynki ustawiane są na parapetach domu i garażu a także kamiennym zakątku pod balkonem doskonale współgrając z otoczeniem.

decoupage

Przy bramie od drogi stoją dwa stare świerki i posadzone przez gospodarza klony, żółty i bordowy.

widok z ogródka

chodnik z płyty betonowej

wjazd do garażu

Budynek garażu otulają bluszcze płożąc się po jego ścianach. Największe wrażenie robi na jednej ze ścian janozielony bluszcz tróklapwy układający swoje liście niczym dachówki na dachach.

garaż obrośnięty bluszczem

Spotkanie w którym uczestniczyli też rodzice gospodarzy, Pani Jadzia i Pan Władysław :),  nie sprowadzało się tylko do biesiadowania i przeplatane było ku naszej uciesze zwiedzaniem pobliskich łąk i lasu. Piękny las o bogatym drzewostanie Leśnictwa Przechód ma liczne atrakcje. Piękny jest staw położony w środku lasu z typową wodną roślinnością. W czystej niczym nie skażonej  wodzie zobaczyliśmy tysiące kijanek i żabek. Staw jest zarybiony i można było dostrzec jak jego lustro przecinają swoimi płetwami grzbietowymi dorodne karpie.

jeziorko

staw

Przy stawie spotkaliśmy wygrzewającego się na słońcu padalca (beznogą jaszczurkę), który nic nie robiła sobie z naszej obecności.

padalec

W lesie czerniły się już pierwsze borówki (czarna jagoda) zapowiedź jednego z większych sezonowych przysmaków – pierogów z jagodami.

borówki

Las sprzyjał spacerom i rozmowom.

spacer w lesie

Jedną z licznych atrakcji tego lasu jest sosna wejmutka o ciemnej korze i delikatnych długich igłach. Aż trudno uwierzyć, że te drzewa pochodzące z Ameryki Północnej mogą dorastać do wysokości nawet 80 m.

wejmutka

wejmutki

Drugiego dnia pokrzepieni wieczorną biesiadą i zwycięstwem w meczu Polska – Gruzja (4: 0) :) spacerowaliśmy po pobliskich łąkach.

Wielkie wrażenie zrobiło na nas malownicze i tajemnicze miejsce z potężną starą brzozą, kapliczką poświęconą świętemu Franciszkowi i białymi słupami drogi krzyżowej. Kotlinka nad strumyczkiem uderzyła mnie swoją tajemniczością. Odniosłem wrażeniem, że ludzie musieli się tu spotykać od wieków realizując jakieś obrzędy być może jeszcze w czasach przedchrześcijańskich.

kapliczka

mała kaplica

droga krzyżowa w lesie

Łąka przyległa do kotlinki otoczona była malowniczymi, chabrowymi ostami, które dodają kolorytu temu miejscu.

osty

Szkoda że to miejsce nie jest szerzej znane a może mieszkańcy specjalnie ukrywają jego znaczenie i tajemniczą moc przed innymi.

Wiernym towarzyszem biesiady i spacerów był posokowiec bawarski August wielka miłość i duma Adama, zdobywca wielu tytułów na krajowych i międzynarodowych wystawach.

posokowiec bawarski

W imieniu mojej żony Ewuni i swoim, jeszcze raz dziękujemy Halince, Adamowi i ich rodzicom – było super.

Polecam Przechód i jego okolice na miejsce długich spacerów.

Może ktoś z Was odkryje znaczenie i pochodzenie tajemniczej kotlinki z kapliczką i drogą krzyżową?

  • Tytuł: Przez ogród i łąkę do lasu
  • Autor:
  • Data: 22/06/2015
  • Tagi:
Top