Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Ogród przy stylowym domu

Jest w Brzegu, przy torach w kierunku do Opola ulica Kolejowa, na której mieszka pięć rodzin. Przy tej samej ulicy stoi uratowana przed wycinką brzoza BENY, o której pisałem wcześniej na swoim blogu. Mieszkańcy ulicy Kolejowej żyją w trzech budynkach, których właścicielem kiedyś były koleje państwowe, a obecnie stanowią one ich własność.  Dwa z tych budynków są zbudowane z czerwonej cegły, napis na jednej z belek konstrukcyjnych domu świadczy, że zostały one zbudowane w roku 1903. Takich budynków „pokolejowych” w okolicy jest dużo, bo w wyniku likwidacji wielu linii kolejowych stały się one zbyteczne. Część z nich została sprzedana głównie byłym pracownikom kolei, a niektóre popadły w zapomnienie i ruinę. Takie właśnie budynki w różnej kondycji można spotkać w całym regionie np. na zamkniętej trasie kolejowej Brzeg – Strzelin i wielu innych miejscach.

wieża ciśnień

Bohaterami mojego opowiadania o ciekawym ogrodzie i ciekawym ogrodniku jest

Pan Zenon i jego żona - Helena,

którzy mieszkają w jednym z takich stacyjnych budynków.

Pan Zenon

Na czym polega wyjątkowość tych sympatycznych ludzi?

Są oni wyjątkowi, bo po tym jak stali się właścicielami połowy domu na piętrze (na parterze mieszka ich sąsiadka Pani Jadwiga) doprowadzili poprzez swoją pracę do tego, że dom i działka, a także przyległe do niech tereny są zadbane i piękne, a nawet sprawiają, że odnosi się wrażenie, że jest to ogród przy willi. Pan Zenon jest bardzo emocjonalnie związany z tym miejscem, bo mieszka w tym domu od dziecka. Tu się wychował i tutaj dorastały jego dzieci, a teraz i wnuki.

Dom z czerwonej cegły ma urok minionych czasów i jest wysiłkiem właścicieli ogrodzony pięknym metalowym płotem i ma nowy dach. W niedalekim sąsiedztwie domu i ogrodu jest stara wieża, która dominuje nad okolicą i dodaje temu miejscu charakteru minionych czasów.

dom z czerwonej cegły

Pan Zenon to bardzo praktyczny człowiek. W obrębie swojego ogrodu ma budynki gospodarcze, które służą gospodarzom i zaspakajają ich potrzeby. Szczególne wrażenie robi odremontowany stylowy budynek gospodarczy, który znakomicie wkomponowuje się w pejzaż ogrodu.

płot metalowy czarnybudynek gospodarczy

Ogród nie jest mały, bo ma ok. 6 arów. I co od razu się wyczuwa, że stworzony jest na rekreację i wypoczynek gospodarzy oraz ich dzieci i wnuków. Trawnik i krzewy to główna roślinność tego miejsca.  Gospodarze lubią rośliny iglaste i jest ich tutaj dużo, jest tu szpaler przyciętych świerków odgradzających ogród od nieużytków za ogrodzeniem i jest kilka przystrzyżonych tui. Zobaczyłem też magnolia i jukę, a także niewielki skalniak odgrodzony od trawnika otoczakami. Centralne miejsce zajmuje wielokątna drewniana altana z dużym stołem i mnóstwem miejsca do siedzenia. Od razu wyczuwa się, że są to gościnni ludzie. W ogrodzie stoi też biała figurka amora, niestety nie spytałem gospodarza o znaczenie tego elementu dekoracji.

figurka amoramłody świetk

Wspomniałem o bezpańskim nieużytku za płotem. Pan Zenon ustawił tam lizawkę solną dla przychodzących tam zwierząt i lubi je obserwować. Gospodarze mają też warzywnik i namiot foliowy, ale znajdują się one poza ich ogrodem.

Pani Helena to wielbicielka kwiatów. Często przejeżdżam obok ich domu i widzę ją jak coś sadzi, plewi, podlewa nie tylko na swojej posiadłości, ale też na przylegających do domu i drogi terenach. Na zewnątrz ich działki był zachwaszczony pagórek z lichą glebą, teraz jest tam kwietnik, na którym rośnie wiele kwiatów, co sprawia, że miło jest tam przechodzić.

Pani Helena i Pan Zenon jak i reszta mieszkańców mają kłopot, bo ulica prowadząca do nich jest na odcinku ok. 150 m nieutwardzona, co sprawia, że od jesieni do wiosny jest ona wyboista i błotnista. Zimą służby zapominają o odśnieżaniu ich ulicy, co powoduje, że bywa ona nieprzejezdna. Ulica nie ma też oświetlenia a nawet nie ma tabliczki z jej nazwą mimo tego, że dwie ulice sąsiadujące z nią są dobrze oznakowane.

nieutwardzona droga

Walka mieszkańców o swoją ulicę trwa wiele lat, jak dotąd bez skutku. Ostatnio pojawił się płomyczek nadziei w tej sprawie, bo 3 marca mieszkańcy zostaną przyjęci w tej sprawie przez nowego Burmistrza Brzegu Pana Jerzego Wrębiaka, który szedł do wyborów pod hasłem:

„SŁUCHAĆ LUDZI, SŁUŻYĆ MIESZKAŃCOM”

W spotkaniu weźmie też udział Radny Rady Miasta Pan Henryk Jaros, który według słów Pana Zenona, obiecywał przed wyborami pomóc mieszkańcom w tej w sprawie.

Będę towarzyszył mieszkańcom Kolejowej w ich spotkaniu i poinformuję moich czytelników o jego rezultatach. Mam nadzieję, że w końcu się im uda i cała droga będzie miała dobrą nawierzchnię, a może i świetlenie.

Życzmy im szczęścia i trzymajmy za nich kciuki. 

  • Tytuł: Ogród przy stylowym domu
  • Autor:
  • Data: 23/02/2015
  • Tagi:
Top