Brońmy nasze altanki – batalia trwa
30/01/2015
Ratafia – nalewka Tutti Frutti
06/02/2015

Pan Andrzej o gołębim sercu

Przy Alei Długiej kompleksu działkowego Relaks II ma swój ogród Pan Andrzej człowiek niezwykły. Pan Andrzej jest niezwykły z wielu powodów i chcę o tym napisać. Cztery lata temu na niechcianym przez nikogo, zaniedbanym ugorze założył wspólnie ze swoim zięciem Markiem i synem Darkiem ogród, który już po roku w 2012r. wyróżniony został przez Zarząd ROD dyplomem za wzorową estetykę. Żałuję dzisiaj, że nie mam dokumentacji fotograficznej przemian, do jakich tam doszło za sprawą ciężkiej pracy właściciela i jego rodziny. Jestem sąsiadem Pana Andrzeja i zaciekawieniem obserwowałem jak jego ogród powstawał i rozkwitał. Dzisiaj po ugorze nie ma śladu a działka jest porządnie ogrodzona i obsadzona ulubionymi przez właściciela drzewami iglastymi, wewnątrz jest niewielki trawnik z ogródkiem skalnym a za nim może dwuarowy warzywnik i klika drzewek owocowych. Gospodarz ma pomysłową i własnoręcznie przez siebie wykonaną wędzarnię, przy której jest niewielki składzik narzędziowy i drewutnia. Zaraz za furtką przy wejściu do ogrodu stoi okazała drewniana z dachem krytym dachówką altana, w której „mieszkają” gołębie – pasja życiowa Pana Andrzeja, w której wspierają go zięć i syn a także jego kolega Pan Józef. Gołębie są jego pasją od zawsze, z jego opowieści wiem, że zajmował się nimi od dziecięcych lat a gdy naciskałem by dowiedzieć się ile to już trwa to nie mogłem uwierzyć, że to już 58 lat. Pan Andrzej i jego zięć Marek są zrzeszeni w Polskim Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Kolekcja osiągnięć, nagród, pucharów i dyplomów jest tak imponująca, że nie byłbym w stanie wymienić wszystkich, jakimi mogą się poszczycić.

Dla zobrazowania tych osiągnięć wymienię tylko najważniejsze z 2014r.

  1. Mistrz Oddziału PZHGP Brzeg w kategorii gołębi rocznych.
  2. II Wicemistrz kat. C (maraton) – ich gołąb przeleciał dystans 750km.
  3. Pierwsza lotniczka w Oddziale PZHGP Brzeg.
  4. Pierwszy Wicemistrz w super mistrzostwach Sekcji PZHGP Brzeg.

dyplom-golebiedyplom gołębie2

Pan Andrzej oprowadza chętnych po swoim gołębniku i potrafi o gołębiach opowiadać godzinami. Jego gołębie pocztowe mają luksusowe warunki i są doskonale odżywiane wieloskładnikowymi mieszankami paszowymi mającymi w swoim składzie ziarna peluszki, grochu, sorgo, jęczmienia, prosa, owsa, ryżu i wielu innych zbóż, gołębie otrzymują też witaminy i różnorodne preparaty np. na polepszenie oddychania czy połyskliwość upierzenia. Wystarczy odwiedzić jego gołębnik i zobaczyć jak są odżywiane by wyzbyć się obaw, jakie mają niektórzy działkowcy, który uważają, że gołębie na działce spowodują szkody w uprawach. Przez cztery lata, jakie sąsiadujemy ze sobą nie widziałem gołębia siedzącego w moim ogrodzie a nawet na dachu mojej altanki, pewnie za sprawą doskonałej karmy, jaką daje im Pan Andrzej.

 

Na tym nie koniec niezwykłości mojego sąsiada, bo jak tylko uporał się ze swoim ugorem zabrał się za nieobrabiane kawałki ziemi przylegające do jego działki. Co roku wykasza na nich chwasty a najbliższą przestrzeń obsadza kolejnymi sosnami i świerkami, które rosną doskonale za sprawą podawanego im nawozu z odchodów gołębich. Nawóz gołębi jest przez niego skwapliwie zbierany, po czym dzieli się nim z wieloma bliższymi i dalszymi sąsiadami. Nieraz sam dostałem worek z gołębim nawozem, który mieszam z odpadkami zgromadzonymi na pryzmie kompostu.

To nie wszystko o Panu Andrzeju, bo ostatnio mało mu roboty w swoim ogrodzie i na jego obrzeżach, więc zabrał się do pracy poza ogrodzeniem działek budując schodki prowadzące od parkingu do jednego z wejść ogrodowych.

Mam wielu znajomych działkowców, ale nigdy nie spotkałem człowieka takiego jak Pan Andrzej. Człowieka, który by miał tyle zapału do pracy i niespożytych sił a przy tym był uśmiechnięty i pełen pogody ducha, którą zarażałby swoje otoczenie.

Pan Andrzej jest wyjątkowy.

Panie Andrzeju, życzę dużo zdrowia i jeszcze wspanialszych sukcesów ze swoimi skrzydlatymi podopiecznymi. Pozdrawiam też Panów Marka i Józefa.

Kilka zdjęć z ogrodu Pana Andrzeja:

(kliknij, aby powiększyć)

domek-golebnikpan-andrzejgolebiedzialka-pana-andrzejagołębnikgołębiedziałka-pan-andrzejdomek-pan-andrzej

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *