Thursday 18, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Ogród - ciągłe zmiany

Rzecz będzie o ogrodach działkowców.

Jeszcze parę lat temu o wolny ogród do wzięcia nie było trudno i nie było na nie chętnych, oczywiście piszę o ogrodach w moim mieście, bo gdzie indziej może być inaczej. Od jakiś 4-5 lat obserwuję jak to się zaczęło zmieniać. W moim kompleksie działkowym nie ma wolnych ogrodów i nawet miejsca dotychczas uważane za nieużytki też znalazły swoich amatorów http://ogrodnikleszek.pl/zakladamy-ogrod - kilka słów o tym jak stać się posiadaczem działki). To bardzo cieszy, bo smutno się robi człowiekowi na widok porzuconego ogrodu i takiego, który jest od lat nieuprawiany. Ogrody biorą, co cieszy ludzie młodzi, dając tym samym nadzieję na to, że ogrody działkowe nadal będą istniały i nie zabraknie ich wielbicieli. Ludzie młodzi są czynni zawodowo i mają liczne obowiązki, co nie pozwala im poświęcać zbyt wiele czasu ogrodowi, a ten jest wymagający pracy, pracy i jeszcze raz pracy. Pracy na początku urządzania ogrodu jest dużo, co nie znaczy, że musimy od razu zrobić wszystko. Zróbcie tyle ile możecie, na ile czas Wam pozwala i stosownie do posiadanych środków.

Ogród ewoluuje i następują w nim ciągłe zmiany, na początku większe, z czasem wprowadzamy ich mniej. Najważniejszą sprawą jest wizja ostatecznego wyglądu ogrodu, to, jaką rolę będzie spełniał, jaki będzie miał styl. Inaczej będzie wyglądał ogród do wypoczynku, inaczej do spotkań w większym gronie, inaczej do zabaw z dziećmi, a jeszcze inaczej dla amatora warzywnika. Trzeba mieć przy tym wyobraźnię, bo niektóre decyzje np. związane z umiejscowieniem altany, oczka wodnego i drzew mogą stanowić w przyszłości poważne ograniczenie dla zmian. Na początku najważniejsze jest ogrodzić, zabezpieczyć zewnętrze obrzeża od chwastów, zbudować stosownie do potrzeb altankę, założyć trawnik i zasadzić drzewa i krzewy. Potem przyjdzie czas na bardziej i mniej ważne sprawy takie jak, ścieżki, obrzeża, pergole, murki, kompostownik, nawadnianie itp.

Szukałem ogrodu, który zmieniał się na przestrzeni kilku lat i znalazłem taki przy Alei Agrestowej w kompleksie działkowym Relaks II w Brzegu.

ogrodek działkowy

Właścicielami są Pani Aneta i Pan Jerzy.

Pytani o to czyim był pomysł by wziąć ogród zgodnie odpowiedzieli, że pomysł był wspólny, bo obje mają tę samą pasję. Do pierwszej przemiany w ogrodzie doszło 10 lat temu, gdy brali ogród, bo są jego prawdopodobnie trzecimi właścicielami. Pierwsza przemiana poległa na totalnych zmianach, usunięciu walącej się szopy i wywiezieniu mnóstwa szlaki koksowej, by w końcu zagospodarować przestrzeń do swoich potrzeb. Właściciele włożyli w ogród mnóstwo pracy i świetnie go urządzili. Dzisiaj w mojej opinii to jedna z piękniejszych działek w naszym kompleksie ogrodowym. Ogród ten przeznaczony jest głównie na wypoczynek, dominuje w nim trawnik, dużo ozdobnej roślinności, choć są i drzewa owocowe i symbolicznej wielkości warzywnik.

Przejdźmy się po ich ogrodzie.

Ogrodzenie od dróg działkowych jest wykonane z poziomych desek zamocowanych do metalowych słupków, a od głównej alei dodatkowo posadzono niedawno żywopłot zapewniający gospodarzom minimum prywatności.

drewniane ogrodzenie

drzewka owocowe

Zgrabnej konstrukcji altanka jest murowana z tarasem od frontu. Mały taras z drewnianymi podporami zadaszenia i podłożem z kostki brukowej wydaje się miejscem odpowiednim do spotkań w niewielkim gronie ok. 4 osób. Dach dwuspadowy altanki wyposażony jest w rynny i rury spustowe połączone z wkopanymi beczkami do zbierania deszczówki. Przed altaną jest niewielki kwietnik z dwoma powojnikami wspinającymi się po balustradzie ku dachowi. Rozmawiałem z Panem Jerzym o możliwościach, jakie daje nowa ustawa o ogrodach działkowych w zakresie rozbudowy altany i tarasu do powierzchni 35 m2. Z tą możliwością rozbudowy mogą wiązać się kolejne zmiany, ale to kwestia wyboru, mój taras ma ok 14 m2 bo lubię biesiadować w dużym gronie przyjaciół, ale są i działkowcy, którzy nie maja takich potrzeb.

altana ogrodowa

Za altaną jest spory ażurowy kompostownik wykonany z desek dający gospodarzom dodatkowe źródło naturalnego nawozu do zasilania kwietników i warzywnika.

ogródek na działce

Wzdłuż ogrodzenia jest kilka mini ogródków. Dominują w nich kwiaty, ich różnorodność jest zachwycająca. Dużo jest kwiatów wieloletnich, które pięknie połączone są z krzewami, a ich kompozycje od najmniejszych do największych mają cechy ogrodu angielskiego.  Zdjęcia robione były w maju, można było nacieszyć oczy tulipanami i niezapominajkami. Dumą Pana Jerzego jest trójkolorowy krzew różanecznika, złudzenie, że jest to jedna roślina osiągnięte zostało przez nasadzenie obok siebie trzech roślin o różnych kolorach.

działka

przycinanie krzaków

Krzewy przycięte są w kuliste kształty ( o przycinaniu pisałem m.in. tutaj http://ogrodnikleszek.pl/prace-sezonowe/wiosenne-nasadzenia-maly-ogrod)

przycięte krzewy

rośliny na działce

zadbany trawnik

Trawnik jest bardzo zadbany i w jednych miejscach łączy się z kwietnikami wyłożonym kamieniem naturalnym w innych jest przycinany do niewielkich rowków bez obrzeży.

O tym jak dbać o trawnik możesz przeczytać tutaj: Narzędzia ogrodowe cz. 2 - Trawnik

pnącza

Dodatkowy parawan dla altany stanowią dwie konstrukcje drewnianych kratek porośniętych pnączami.

drzewka owocowe

Jest kilka drzew owocowych i spadek po poprzednich właścicielach kłopotliwy świerk, którego koronie nadano też kulisty kształt.

działka ogrodowa

Niewielki warzywnik zaspakaja potrzeby gospodarzy w podstawowe warzywa. Przed warzywnikiem jest także niewielki zagon malin.

warzywnik

W tym roku gospodarze ogrodu zamontowali solidną drewnianą bujaną ławkę.

ławka bujana z drewna

Tak wydawałoby się skończony piękny ogród będzie nadal się zmieniał. Zmiany te, o czym już wspomniałem mogą dotyczyć tarasu, przebudowy ścieżki czy chociażby, o czym Pan Jerzy wspomniał budowy niewielkiego oczka wodnego. Będę przyglądał się zmianom, bo droga do mojego warzywnego ogrodu wiedzie obok działki Pani Anety i Pana Jerzego, którym i tym sposobem bardzo dziękuję i życzę miłych chwil w obcowaniu z naturą

Top