Monday 11, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Lotnicy z ogrodów

Pisząc o moim sąsiedzie Panu Andrzeju o gołębim sercu nawet nie przypuszczałem, że znowu wrócę do tematu jego gołębi i gołębnika, a stało się to za sprawą zaproszenia, jakie dostałem od niego. 26 kwietnia i 2 maja 2015r. Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja mogłem być światkiem zawodów dla gołębi, a dokładniej obserwowałem załadunek gołębi na loty z Lubska i przyloty gołębi z Chojnowa.

plan lotów gołębi

WYLOTY

Najpierw 26 kwietnia obserwowałem przyloty z Chojnowa i na tyle mnie to zainteresowało, że postanowiłem zobaczyć, na czym polega wysyłanie gołębi na loty. I od tej wysyłki zacznę. 2 maja właściciele gołębi przywieźli je na ulicę Kruszyńską w Brzegu do swojej siedziby. Gołębie przygotowywane były na lot 3 maja na trasie Lubsko – Brzeg z dystansem do pokonania ok. 200 km.

polski związek hodowców gołębi pocztowych brzegpzhgp brzeg

Gołębie przywożone są w specjalnych do tego przygotowanych klatkach, a nawet w przystosowanych do tego przyczepkach samochodowych.

przyczepa do transportu gołębiklatki na gołębie

kosze na gołębie

Na miejscu czeka na nich komisja, która rejestruje każdego skrzydlatego zawodnika i przeładowuje do zbiorczych skrzynek, które potem załadowane są na samochód jadący na miejsce startu. Załadunek odbywa się wieczorem w przeddzień lotów.

gołębniki transportowe

Przed załadowaniem do zbiorczych skrzynek lotnicy są selekcjonowani, samiczki i samce są w osobnych skrzynkach, ale przed tym za pomocą skanerów każdy ptak jest rejestrowany i wprowadzony do elektronicznego system, co później ułatwia ustalenie klasyfikacji. Rejestracja odbywa się na podstawie obrączek, które założone są na nóżki ptaka. Na jednej z dwóch obrączek jest też numer telefonu do jego właściciela, co ułatwia jego zwrot w sytuacji, gdy dojdzie do zagubienia ptaka.

odczyt gołębi

pomiar gołębi

Ludzi jest dużo i czuć atmosferę rywalizacji i wydaje się, że gołębie są bardziej spokojne niż ich właściciele.

klatki gołębie

gołębie

Na miejscu obecny był, co oczywiste Pan Andrzej a także zaprzyjaźniony z nim Pan Bogdan.

właściciele gołębi

PRZYLOTY

Na otwarcie sezonu 2015 odbył się lot gołębi z Chojnowa do Brzegu. Lotnicy do pokonania mieli dystans 120 km. Start nastąpił o godzinie 7.40.  Z gołębnika Pana Marka zięcia Pana Andrzeja wystawiono do zawodów 69 gołębi. Ogółem w zawodach wzięło udział 6569 gołębi. W ogrodzie gdzie jest gołębnik od 8.40 zebrała się ekipa oczekujących na przyloty w składzie: Panowie Andrzej, Marek, Bogdan i Józef. Pijąc kawę wszyscy mimo woli wzrok skierowany mieli na zachód wypatrując swoich gołębi.

Wreszcie jest pierwszy zawodnik, który zameldował się - co jest dla mnie niepojęte - o 9.12 czyli dystans 120 km pokonał w 1 godzinę i 32 min.

pierwszy zawodnik

W biuletynie po zawodach znalazłem informację, że najlepszy gołąb pokonał trasę z prędkością ponad 1330m na min. Prędkość zawrotna jak na tak małego ptaka.

Ptaki lecą w grupach po kilkadziesiąt ptaków i są nie koniecznie z tego samego gołębnika. Obserwowałem jak od takiej grupy odrywa się 1-2 gołębie i pikują w naszym kierunku. Robią 1-2 koła obniżając lot i siadają w gołębniku. Zdarza się, że usiądzie „obcy” gołąb, ale zaraz orientuje się, że to nie jego „dom” i odlatuje.

gołębniki

Po przylocie następuje automatyczny odczyt każdego z lotników. Odbywa się to w urządzeniu zamontowanym w gołębniku, co też jest widoczne na przenośnym czytniku, który pokazuje czas przylotu gołębia i ile gołębi już przyleciało.

urządzenie do gołębnika

zczytywanie danych

Było bardzo wesoło w tej kompanii, a kolejny przylatujący gołąb witany był z radością. Żartowano też z tego, że pupil Pana Andrzeja - „Czarny” nie był tym razem w czołówce, chociaż spisał się nieźle.

Pan Andrzej o gołębim sercu

To wspaniała zabawa i pewnie w pasji tych ludzi to najważniejsze. Lotnicy z gołębnika Pana Marka i Andrzeja spisali się doskonale zajmując w ostatecznej klasyfikacji tych zawodów 5 miejsce drużynowo. Myślę, że wspaniała kolekcja ich trofeów z zawodów powiększy się o kolejne puchary i medale, czego piszący o gołębiach w naszych ogrodach, w porównani z nimi laik i neptyk – szczerze życzy.

puchary lotnicy

puchary loty gołębi

Wszystkie gołębie wróciły szczęśliwie :)

Tekst ten nie jest skierowany do profesjonalistów z tej dziedziny a do ogrodników, dlatego przepraszam za wszelkie błędy i nieścisłości, które mogły się do niego wkraść.

Dziękuję za zaproszenie. Było fantastycznie!!!

Zainteresowanych szczegółami tych zawodów odsyłam na stronę Oddziału PZHGP w Brzegu: www.pzhgpbrzeg.republika.pl

  • Tytuł: Lotnicy z ogrodów
  • Autor:
  • Data: 08/05/2015
  • Tagi:
Top