Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Ogród Janka i Ewy obok uduchowionego kościółka w Michalicach

Moi mili sąsiedzi Ewa i Janek z ogrodu działkowego Relaks II w Brzegu zaprosili mnie  z żoną na swoją działkę rekreacyjną położoną nad Zalewem Michalickim. Michalice i Zalew Michalicki położone są  kilka kilometrów na północ od Namysłowa. Zalew Michalicki to ponad 90 hektarowy zbiornik retencyjny na Widawie oddany do użytku w roku 2001. Nie trzeba było długo czekać by na tych atrakcyjnych terenach naszego regionu zaczęły powstawać od tego czasu gospodarstwa agroturystyczne, działki rekreacyjne i stanice do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Ewa i Janek zauroczeni tym miejscem a także niewątpliwą zaletą jaką jest niewielka odległość od Brzegu postanowili tam zbudować swój domek letniskowy. Wcześniej, przed zaproszeniem często zadawałem sobie pytanie, po co im jeszcze jedno miejsce do obcowania z naturą, skoro mają jeden z najładniejszych ogródków działkowych w Brzegu. Na miejscu szybko zmieniłem zdanie a to co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Ich domek i ogród nad zalewem jest przepiękny!!
Znam Ewę i Janka od kilkunastu lat i zawsze podziwiałem ich za pracowitość w ogrodzie za miedzą. Ewa to znawczyni roślin a Janek to człowiek ze zmysłem technicznym. Połączenie obu tych zalet zaowocowało stworzeniem przez nich uroczego ogrodu za moim płotem a teraz w Michalicach nakładem ich ciężkiej pracy powstało jeszcze miejsce na wypady weekendowe i wakacje.

domek

Oprowadzę Was po ich ogrodzie.

Prostokątna działka jest ogrodzona i dzieli ją od lustra wody zalewu jedynie wąska ścieżka. Na działce zbudowany jest domek letniskowy z wszelkimi udogodnieniami, podłączony do wodociągu, kanalizacji i energii elektrycznej. Dwupoziomowy domek zbudowany został na solidnych zbrojonych palach betonowych co daje gospodarzom poczucie bezpieczeństwa w sytuacji wystąpienia zagrożenia powodzią. Na pierwszym poziomie jest duży pokój dzienny z kuchnią a na zewnątrz wygodny drewniany taras. Na drugim poziomie są dwie sypialnie i łazienka.

stół drewniany w ogrodzie

Z podwyższonego tarasu widzicie niewielki domek gospodarczy w tej samej co domek letniskowy kolorystyce zieleni ścian i brązów drewna. Pod jedną częścią dwuspadowego dachu jest miejsce z kominkiem do biesiadowania a pod drugą pomieszczenie, coś w rodzaju letniej kuchni a za nią na zewnątrz drewutnia i miejsce na narzędzia.

studnia w ogrodzie

Przed domkiem gospodarczym jest praktyczna studnia przelewowa zaprojektowana i zrobiona przez Janka. Zbiornik studni zbiera deszczówkę z dachu domku letniskowego a jej nadmiar odprowadzany jest do zalewu. Jeżeli nie ma opadów wodę do studni pobiera się z zalewu. Takie gospodarowanie się wodą zapewnia możliwość nieograniczonego zasilania w nią roślin. Za domkiem gospodarczym jest prowadzące przez furtkę przejście do zalewu.

Ogród z trawnikiem tonie w roślinności drzew, krzewów, traw i kwiatów. Przepięknie wygląda skalniak z płożącymi się iglakami.

klomb

Posadzone na granicy z sąsiadami drzewa, przede wszystkim brzozy zapewniają intymność ale i nadają  piękna temu miejscu.

dzialka ogrodowa

Przy domku gospodarczym pięknie wyglądają jeszcze zielone trawy przełamane czerwienią pelargonii i żółcią chryzantem.

Atmosferę sąsiedztwa stawu podkreślają trzciny gęsto otaczające domek od jednej ze stron.

Roślin jest tak wiele, że trudno było by je wyliczyć. Podziwiając je powiem, że kociołek w tej scenerii był super, kurczak z pieca soczysty, kawa i ciasta doskonałe.
Gospodarze zadbali też o inne nasze doznania. Zabrali nas na wycieczkę brzegiem jeziora do zabytkowego kościółka...

Kościół w Michalicach

Drewniany kościółek pod wezwaniem św. Michała Archanioła wybudowany został w 1614r. Wchodzi się do niego przez drewnianą bramę o dachu z ciemnego gontu.

Po lewej mijamy letni ołtarz ze strzelistym dachem.

Dochodzimy do drzwi kościółka i tu rozumiemy na czym polega piękno tego zaliczonego do najpiękniejszych zabytków polskiego budownictwa ludowego na Śląsku obiektu. Drzwi wejściowe są niesamowicie piękne a rysunki i obrazy na nich powodują, że przenosisz się w odległą przeszłość, niejako wyczuwając duchowość tego miejsca.

wejście do kościoła

Środek sanktuarium jeszcze bardziej wzmaga to uczucie. Ołtarz, ambona, malowidła sufitowe połączone z prostotą wyposażenia, w półmroku jaki tam panuje, dają odczucie nierealnego zespolenia się z tym co minęło.

kościół w michalicach

Smugi światła oświetlające kielichy i ornaty w zakrystii tylko potwierdzają tajemniczość i duchowość tego miejsca.

Stary kościółek był świadkiem naszej historii. To obok niego biegł historyczny trakt ze Śląska do Krakowa. To obok niego ciągnęły wojska Piastów, Przemyślidów i Habsburgów w wyprawach wojennych. Warto zobaczyć to miejsce z historycznym i uduchowionym kościołkiem.

Dziękując jeszcze raz  Ewie i Jakowi za gościnę i uduchowiony spacer i z przyjemnością donoszę, że dopełnieniem towarzystwa były dwa owczarki belgijskie właścicieli Zuzia (tervueren) i Fado (malinois) - (na zdjęciach w tej kolejności).

  • Tytuł: Ogród Janka i Ewy obok uduchowionego kościółka w Michalicach
  • Autor:
  • Data: 26/10/2015
  • Tagi:
Top