Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Ogród Świętej Katarzyny na Maderze – kartka z podróży

Jest na portugalskiej Maderze park na skale. Łatwo do niego trafić, bo góruje nad portem w stolicy wyspy Funchal. Miejski park św. Katarzyny, bo o nim mowa powstał dopiero w XX wieku i jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc Madery.

Strudzeni wspinaczkami po stromych ulicach miasta wędrowcy znajdą tutaj miejsce na odpoczynek, trochę cienia i ochłodę przy stawie z fontannami. Przysiadł tu też na swojej ławeczce wielki odkrywca Ameryki, Krzysztof Kolumb, który patrzy z wysokości tego miejsca na Atlantyk.

Legenda z Madery

Jest legenda mówiąca o tym, że Kolumb to syn naszego zaginionego Władysława Warneńczyka. Podręczniki historii podają, co prawda, że nasz król zginął w walkach z Turkami pod Warną ale nigdy tam nie odnaleziono jego ciała. Całkiem możliwe, jak głosi legenda, że pod przybranym nazwiskiem - Henryka Niemica osiadł tu na wygnaniu. Argumentem na polskie pochodzenie Krzysztofa Kolumba był wygląd odkrywcy. Z dokumentów wynika, że był on rudawy, o jasnej karnacji, niebieskooki i miał orli nos, tak jak Jagiellonowie. Miłe dla Polaka, ale czy prawdziwe?

Madera - park

Z wysokości parku roztacza się widok na port i ocean. Królują tu kwiatowe rabaty, wyniosłe palmy, liczne egzotyczne drzewa, staw z licznym ptactwem i fontannami, kawiarnia i taras widokowy.

Krajobraz Madery

Ogród i roślinność Madery

Architektura Madery

W parku jest niewielka kapliczka św. Katarzyny wzniesiona tutaj w XVII w. W zachodniej części parku za bujną roślinnością położona jest Willa Vigia siedziba i dom gościnny prezydenta autonomicznego rządu Madery.

Samego budynku nie można zwiedzać ale jeżeli otwarta jest brama do okalającego go parku można tam wejść i podziwiać roślinność. Spacerując po parku natkniecie się na dwie XX-wieczne figury z brązu dłuta Franciszka Franco. Pierwsza z nich to zamaszyście maszerujący „Siewca” a drugi poświęcony jest dwóm portugalskim pilotom, którzy jako pierwsi w 1921r. przelecieli samolotem trasę Lizbona – Madera.

Najpiękniejsze w ogrodzie są dalekie perspektywy na ocean, port i miasto. Po obrzeżach tych niemalże widokówek zawsze obecna jest zieleń, roślinność i różnorodność kolorów kwiatów. Trawniki są zielone i krótko przycięte, zachęcają by na nich chwilę przysiąść. Tak ten park wygląda cały rok, bo w końcu jest na wyspie wiecznej wiosny. Jeżeli kiedyś zawitacie w swoich wędrówkach na Maderę to koniecznie odwiedźcie to miejsce.

Top