Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Sposoby Pana Zbyszka na dorodny czosnek.

Pan Zbyszek jest moim sąsiadem przez płot. Przyglądam się jego działce ogrodowej od lat, bo warzywa na jego zagonach są zawsze dorodne i zbiory obfite. Tej wiosny zauważyłem u niego wyjątkowo dorodny czosnek. Czosnek jest gruby, gęsty i ma intensywnie zielony kolor. Poprosiłem Pana Zbyszka by zdradził swój sposób na tak dobrze zwiastujący wysokie plony czosnek. Bardzo dziękuję mu, że się zgodził bo nie wszyscy skorzy są do dzielenia się swoimi ogrodniczymi tajemnicami. O swoi sposobie na czosnek opowiedział mi szczegółowo, krok po kroku.

Krok 1. Przygotowanie gleby pod uprawę czosnku.

Pan Zbyszek uprawia tylko czosnek zimowy z własnych ząbków, które do sadzenia pieczołowicie selekcjonuje. Wybiera do sadzenia tylko zdrowe i największe ząbki. Zaczyna od przygotowania gleby. Najpierw na zagonie wysiewa poplon na który zazwyczaj wybiera gorczycę. Po jej wyrośnięciu przekopuje ją na wysoką skibę i dodaje dobrze przerobiony kompost. Wszystko zagrabia i czeka na odpowiedni moment na sadzenie. Ważnym, wg niego jest to by nie posadzić czosnku zbyt wcześnie, bo czosnek nie może wzejść do mrozów. Często, jeżeli pozwala na to pogoda, sadzi czosnek dopiero w listopadzie. Poprzedniego roku właśnie tak zrobił.

Rajki czosnku

Krok 2. Sadzenie.

Duże ząbki zaprawia najpierw zaprawą nasienną. Zabieg ten zapobiegnie porażeniu ząbków przez choroby grzybowe i patogeny glebowe. Sadzi ząbki gęsto, ząbek przy ząbku, na głębokość ok. 5 cm w rzędach oddalonych od siebie na ok. 20 cm. U mnie te odstępy są większe ale to czosnek sąsiada jest dorodniejszy – może w tym tkwi tajemnica ostatecznego sukcesu. Po posadzeniu cały zagon przykrywany jest warstwą gałązek sosnowych i tak zostaje aż do wiosny.

Krok 3. Parce wiosenne.

Przeważnie w połowie marca czosnek jest odkrywany z sosnowych gałązek. Teraz Pan Zbyszek zasila go granulatem obornika drobiowego. Nie daje go dużo równomiernie rozsiewając po zagonie. Granulat rozpada się stopniowo uwalniając do gleby potrzebne roślinom składniki odżywcze i substancje humusowe. Związki te poprawią strukturę zarówno gleby lekkiej (zwiększą zwięzłość), jak i ciężkiej (rozluźnią i napowietrzą). Po wysianiu granulat ulegnie całkowitemu rozpadowi i zostanie wchłonięty w czasie 1 miesiąca. Granulat miesza grabkami z glebą i podlewa. To nie wszystko. Po kilku dniach od zasilenia granulatem wapnuje glebę. Używa do tego wapna dolomitowego, jak podkreśla nie używa do tego zwykłego wapna, bo wg niego dolomitowe jest lepsze. Zagrabia i znowu podlewa. Teraz trzeba systematycznie odchwaszczać i podlewać czosnek, jeżeli nie ma deszczy. Pan Zbyszek, podobnie jak ja zasila jeszcze kilkakrotnie czosnek naparem z pokrzywy. Jest on prosty do sporządzenia. Wystarczy 0,5 kg pokrzyw zalać wiadrem wody i po kilku dniach odżywczy napar jest gotowy. Używając go trzeba pamiętać o rozcieńczaniu naparu wodą w stosunku 1:3. Zabieg ten wzmacnia rośliny i poprawia strukturę gleby. Ważnym zabiegiem jest usuwanie kwiatostanów. Ja zawiązuje kwiatostany razem z liśćmi w węzły. Powoduje to ich obumieranie. Pan Zbyszek zawiązywanie uważa za nieco archaiczny sposób i woli kwiatostany usuwać obcinając je sekatorem. Może to i dobry sposób, bo obcięte kwiatostany można wykorzystać na napary do od oprysków ale także do kiszenia ogórków małosolnych.

Granulowany obornik kurzy

Krok 4. Zbiór.

Kiedy Pan zbiera czosnek Panie Zbyszku?

Ze zbiorem nie należy zbytnio zwlekać, powiedział. Zbieram czosnek jak pojawią się pierwsze zwiędnięte liście. To sygnał, że czosnek jest gotowy. Pozostawienie go zbyt długo w glebie spowoduje jego tzw uciekanie. Polega to na tym, że główki dzielą się na ząbki i trudno je wykopać z pędami. Czosnek Pana Zbyszka wykopywany jest szpadlem, otrząsany z ziemi i przez kilka dni ułożony pod zadaszeniem w zacienionym miejscu. Po wyschnięciu czosnek jest oczyszczany i zaplatany w warkocze. Warkocze wieszane są pod dachem altany do wyschnięcia. To miejsce zapewni im ochronę przed słońcem i dobrą cyrkulację powietrza. Z takich zaplecionych warkoczy korzysta z czosnku na bieżąco obcinając główki, gdy tego potrzebuje.

Pan Zbyszek

Tak wygląda sposób Pana Zbyszka na czosnek.

Każdy ma swoje sposoby ale te mojego sąsiada są skuteczne. Najbardziej zadziwiło mnie gęste sadzenie czosnku ale i wapnowanie wiosenne. Wapnowanie, szczególnie uzasadnione jest na glebach kwaśniejszych, bo czosnek dobrze rośnie w glebie obojętnej z pH od 6,0 do 7,0. Może w tym tajemnica dorodności czosnku a może w zasilaniu go wiosną granulatem kurzego obornika. Będę zaglądał przez płot w oczekiwaniu zbioru czosnku. Zobaczę jakimi główkami obrodzi, bo zapowiada się rewelacyjny plon.

Dziękuję Panie Zbyszku za zdradzenie swoich czosnkowych tajemnic.

  • Tytuł: Sposoby Pana Zbyszka na dorodny czosnek.
  • Autor:
  • Data: 25/04/2016
  • Tagi:
Top