Słój do fermentacji, przetworów i soków
24/05/2019
Pokrowce ogrodowe na meble
30/05/2019

Wczesne siewy – czy to się udaje?

 

Na stronach ogrodniczych facebooka, szczególnie w grupach dyskusyjnych, często spotykam się na początku maja z pytaniami typu: Można już sadzić pomidory? Kiedy wysiewać fasolkę szparagową? Czy wysadzone na początku maja dalie nie zmarzną? Czy to aby nie z wcześnie na siew ogórków? Itp… Zastanówmy się zatem, czy wczesne siewy się udają?

 

Wczesne siewy

 

Tego typu pytania powtarzają się co roku i dopiero po tzw. kalendarzowych Zimnych Ogrodnikach i Zimnej Zośce mijają wszelkie obawy i nastaje czas siewów i nasadzeń. Wiąże się to z powszechnym  przekonaniem, że nie powinno już być po 16 maja niszczących przymrozków.
Z mojej wieloletniej przygody z ogrodem mogę powiedzieć, że trzeba być ostrożnym z terminami siewów i nasadzeń, ale bez przesady. Czasem warto zaryzykować, bo strata kilku torebek nasion wysianych wcześniej, nie będzie mocno bolesna. A jeśli się uda i nie będzie przymrozków, to zyskamy warzywa wtedy, gdy ostrożni ich jeszcze nie mają i wtedy, gdy są one najdroższe.

 

Ja, jak co roku zaryzykowałem z wcześniejszymi siewami i mój warzywnik 12 maja tak wyglądał:

 

 

 

 

Od 10 maja mam swoją sałatę i koperek. Wysiana w marcu rzodkiewka już jest dawno zjedzona i teraz korzystam z tej wysianej w kwietniu. I to wszystko bez przykryć, prosto z gruntu. Na początku kwietnia wysiałem fasolkę szparagową, widoczną na zdjęciu, którą przykryłem przez kilka chłodnych dni ok. 10 maja flizeliną. Gdybym czekał z jej siewem na czas po „ogrodnikach i Zośce”, to jeszcze 20 maja by nie powschodziła. Myślę, że warto próbować a pomocna w tym może być dodatkowa wiedza.

 

Co trzeba widzieć o wegetacji roślin?

 

Geograficznie w Polsce występują regionalnie różnice temperatur. W różnych częściach kraju okres wegetacji trwają dłużej lub krócej. Różnice w rozwoju roślin w poszczególnych regionach Polski sięgają nawet 30-40 dni. Wegetacja roślin rozpoczyna się, kiedy średnio dobowa temperatura powietrza przekroczy +5 st. C. W naszych warunkach klimatycznych okres ten trwa od ostatnich przymrozków wiosennych do pierwszych przymrozków jesiennych. Za początek okresu wegetacyjnego przyjmuje się też czas od momentu, kiedy zakwitanie leszczyna a za koniec – kiedy opadną liście kasztanowców.
W województwach zachodnich średnio dochodzi do tego ok. 20 marca a najpóźniej ok. 15 kwietnia  na Pojezierzu Mazurskim i w górach.  Koniec tego okresu następuje ok. 20 października  na Pojezierzu Mazurskim i w górach a w zachodnich województwach kraju  – nawet 20 listopada. To spora różnica jak na kraj średniej wielkości.

 

Wczesne siewy regionalnie

 

W moim Brzegu, gdzie mam ogród, pogoda sprzyja uprawom i sianie w końcu marca nie jest czymś nadzwyczajnym. Nie dochodzi też do przemarzań warzyw sianych jesienią. Dobrze się ma czosnek i szpinak, ozima cebula i marchew. Wcześnie wysadzona w marcu dymka, pozwala w końcu kwietnia podbierać szczypiorek. Dobrze się ma botwinka naciowa, burak ćwikłowy, groszek zielony i bób. Dobrze powschodziła marchewka. Gorzej jest z pietruszką, ale to odwieczny problem i nie dziwią ceny tego warzywa, które w tym roku osiąga cenę nawet ok. 20 zł za kilogram !!! Posadzone na początku kwietnia seler i por z rozsady, też się mają dobrze. Wysadziłem też na początku maja cukinię i ogórki wyhodowane w mini inspekcie.
Nie zauważyłem też przemarznięć na kwietniku, mieczyki i dalie wysadziłem w kwietniu. Rosną dobrze i mają zielone, jędrne liście.

 

Które rośliny sadzimy później?

 

Z czym się nie warto śpieszyć? To jedynie pomidory, które sadzę po „ogrodnikach”. Koszty ich przemarznięcia byłyby zbyt duże i wolę nie ryzykować.

 

Namawiam właścicieli warzywników do eksperymentowania z wcześniejszymi siewami – oczywiście stosownie do regionów, gdzie są one uprawiane. Wcześniejsze siewy można, w sytuacji zagrożenia, przykryć włókniną albo ściółkować kompostem.

 

Napiszcie do mnie w przyszłym roku o tym, jak się Wam udały wczesne siewy? Z góry dziękuję.

 

Leszek Ciepielski
Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *