Saturday 20, Jan 2018

Co w trawie piszczy? - aktualności ogrodnicze

Świątecznie z naturą w hrabstwie Oxfordshire.

Koniec roku i święta przyszło mi z żoną spędzić w jednej z wiosek Albionu – Adwell, gdzie z Londynu przeniósł się mój syn z rodziną. Albion to brzmi staroświecko ale do tego co tam zobaczyłem najbardziej właśni pasuje  stara nazwa Anglii. Zmiłowanie Brytyjczyków  do tradycji i wszystkiego co stare, szczególnie w architekturze, w świecie nowych technologii i nowoczesnej architektury jest trudne do pojęcia, ale robi wrażenie.

 Adwell - droga przez wieś

Bulwersująca sprawa z łódzkich działek

Dużo się pisze w internecie o ogrodach działkowych podległych PZD. Pisze się dobrze, ale i źle tam gdzie działacze zarządów nadużywają swoich uprawnień. Nie jest wcale mało takich przykładów, o czym już niejednokrotnie pisałem na swoim blogu. Mówienie i pisanie o tym nie jest, jak to mi się często zarzuca atakiem na samo stowarzyszenie, ale na tych którzy, często mylą pracę społeczną z pracą zarobkową i nierzadko szkodząc idei ruchu ogrodniczego. Broniąc swoich niemałych apanaży, gotowi są posunąć się do wszelkiej maści niegodziwości.

Działkowcy interweniują w organie nadzoru nad stowarzyszeniami

Działkowcy mają swoje troski, problemy i toczą, niestety wiele sporów. Jak nie pomagają interwencje na kolejnych szczeblach struktur PZD to pozostaje zwrócić się do sądu, ale jest jeszcze jedna możliwość zanim pójdzie się do sądu – organ nadzoru nad stowarzyszeniami. Uprawnienia tego organu samorządowego są duże. Ma on prawo: zażądać dostarczenia przez zarząd stowarzyszenia, w wyznaczonym terminie, odpisów uchwał walnego zebrania członków (zebrania delegatów), żądać od władz stowarzyszenia niezbędnych wyjaśnień w zgaszanych mu sprawach.

Spotkanie w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu

W poniedziałek 6 listopada 2017 r. byłem na zapowiedzianym wcześniej spotkaniu w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. Centrum to organ Prezydenta Miasta Opola prowadzący w imieniu prezydenta sprawy związane z działalnością stowarzyszeń, którym jest też Polski Związek Działkowców. Na spotkanie pojechałem z czwórką brzeskich działkowców, Julią i Zygfrydem z ROD „Brzeg” sektor Słonecznik i Małgorzatą i Zbigniewem z tego samego ROD ale sektora Słoneczna.

Strony

Top