Nie dla Relaksu – Będą zwroty nadpłat za wodę!
11/09/2018
Kalendarz biodynamiczny październik 2018
28/09/2018

Zieleń to Życie 2018 – Nieznośna lekkość bytu.

Co ma wspólnego powieść Milana Kundery z tegoroczną, wrześniową, już 26 Międzynarodową Wystawą Zieleń to Życie 2018? Moim zdaniem Kundera ma rację w tym, że bez głębszych emocji życie pozbawione jest sensu. Powtarzalność i przewidywalność powoduje w człowieku poczucie dyskomfortu i staje się nie do zniesienia. Tak było z tegoroczną wystawą zieleni Zieleń to Życie 2018, choć nie pod każdym względem.

 

Zieleń to Życie 2018

400 kilometrów i 5 godzin w samochodzie, dużo oczekiwań i nadziei, a na miejscu sztampowo i wystawców jakby mniej. W halach Expo królowały stoiska szkółkarskie a w nich tuje i oklepane strzyżone iglaki. Rozmnażają się nam w Polsce wszelkiej maści szkółki krzewów i drzew i z roku na rok jest to coraz bardziej widoczne i przytłaczające. Jest ich coraz więcej bo wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób urządzających swoje przydomowe ogrody, gdzie tuje są nieodłącznym, a w uprawie trudnym i chorowitym, elementem.

Czyżby wystawcy nie zauważyli, że wystawa jest jesienią? Jesień to przecież czas nie tylko sadzenia drzew i krzewów, ale i rozsadzania, mnożenia i nasadzania bylin i tego mi zabrakło. Wrzesień to czas na sadzenie kwiatów cebulowych, tulipanów, żonkili, narcyzów, szafirków, krokusów a jakby i o tym zapomniano. To o tej porze roku zwiedzający szukają nowości do swoich ogrodów i na tym powinni skupić się organizatorzy. Na stoiskach wystawcy zajęci byli sobą i nie szukali sposobności by porozmawiać z odwiedzającymi. Smutne. Wystawę opanowała komercja szkółkarska, czego zapowiedzią było, moim zdaniem, hasło wystawy „Kolekcja korzyści”. Dużo naprodukować w szkółkach i jak najwięcej zarobić.

Zieleń to Życie 2018 zdaniem organizatorów

W katalogu wystawowym Dyrektor Wystawy Pani Agnieszka Żukowska napisała min. „Jedną z kluczowych korzyści są spotkania i możliwość poznania w krótkim czasie i w jednym miejscu tak szerokiej i znakomitej jakościowo oferty wystawców”. A gdzie tu jest miejsce na zieleń i pasję z nią związaną? W poprzednich edycjach wystawy jej hasła przewodnie były jakby bardziej „zielone” i nakierowane na rozwój ogrodniczych pasji u zwiedzających.

 

 

Oto niektóre hasła z przeszłości:

W 2017 roku – Odetchnij zielenią, w 2016 – Ogród pierwsza klasa, w 2015 – Obudź emocje, w 2014 – Klucz do ogrodu,w 2013 – Ogród z charakterem, w 2012 – Skarby ogrodów, w 2011 – Ogród – Dobry ruch, w 2010 – Symfonia kolorów.

W tym roku było inaczej – bez emocji i kunderowo nieznośnie.

Zieleń to Życie 2018 oczami zwiedzającego

Moje opinie na ten temat przekazałem Pani Dyrektor, która napisała do mnie, to miłe, ale prawdę mówiąc nie przekonała mnie do tego, jak postrzegane powinno być hasło wystawy. Przecież hasło to krótki przekaz i musi być czytelny, ale też a’propos. Ja tego jednak nie czuję…

 

 

Szanowny Panie!
Ma Pan całkowitą swobodę w interpretowaniu hasła Wystawy. Tegoroczne: KOLEKCJA KORZYŚCI można odczytać w dwojaki sposób – z jednej strony zwraca uwagę na pozadekoracyjne wartości i korzyści z posiadania ogrodu i bliskiego kontaktu z zielenią i kwiatami, ale także nawiązuje do samego kolekcjonowania roślin, które jest pasją wielu właścicieli ogrodu.

Lista korzyści z zieleni jest długa i każdy z nas inaczej je szereguje i uważa za ważne.
Mogą to być:

Piękno i zmienność – uroda roślin, złożoność i zmienność przyrody, jaką możemy obserwować z bliska i odkrywać w kwiatach, fakturze liści, ich kolorach czy zapachu.

Zdrowie i relaks – korzystanie ze zdrowych warzyw, owoców czy ziół, które uprawialiśmy bez użycia chemii. Coraz bardziej doceniamy terapeutyczną rolę kontaktu z roślinami – ruch na świeżym powietrzu, relaks wśród zieleni i to, że każe się nam ona zatrzymać, odetchnąć i odreagować stres. Ogród czy ukwiecony taras to wspaniałe miejsce rodzinnych i towarzyskich spotkań.

Pozytywne emocje – osobisty wpływ na kształt ogrodu i poczucie sprawczości – to, że roślina się przyjęła, rośnie i wydaje owoce. Ogród to także pasja i sposób na spędzanie wolnego czasu. Już samo kolekcjonowanie roślin – ciekawych odmian – jest radością dla wielu z nas.

Wiedza i edukacja – obserwowanie roślin rozwija i uczy hierarchii, porządku, pokory i rozumienia procesów i zależności w przyrodzie. Kontakt z przyrodą ma doskonały wpływ na rozwój pamięci i zmysłu obserwacji u dzieci.

Korzyści z zieleni w mieście – mieszkańcy miast doceniają bliskość i dostępność zieleni, chcą mieszkać w zielonym otoczeniu, chcą mieć blisko park.

Rośnie świadomość roli roślin w poprawianiu jakości klimatu miejskiego – ich funkcje filtrujące, czyszczące, osłanianie przed wiatrami czy chłodzenie w upalne dni.

Oczywiście zieleń to także aspekty ekonomiczne – zakładanie i utrzymanie zieleni po prostu kosztuje. Ale też domy z ogrodem, mieszkania w osiedlach z urządzoną dobrze zielenią i z widokiem na park osiągają wyższe ceny – średnio do 15%.

W programie Wystawy – jak co roku staramy się w różny sposób pokazać jak można rozmieć hasło wystawy i z pewnością także teraz nie zabraknie ciekawych informacji i widoków dla pasjonatów ogrodnictwa ?

Pozdrawiam i zapraszam na Wystawę!
Agnieszka Żukowska
Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o.

To dobrze że tak właśnie organizatorzy pojmują znaczenie hasła ale mimo wszystko tegoroczne hasło promujące Zieleń to Życie 2018 nie pasuje do tej wystawy i było niefortunne. Powinno się o tym mówić, bo ta niezręczność może zaowocować w przyszłych latach hasłami typu: „Zamieńmy zielone na złote” albo „Dolar też ma kolor zielony”. A to byłoby nieznośne.

 

Zieleń to Życie 2018 – pozytywy

Parę godzin na wystawie, bo więcej się nie dało, miało i kilka przyjemnych chwil. Miło było spotkać przyjaciół i znajomych promujących zieleń, rośliny, zdrowy sposób życia i odżywiania się. Szkoda że nie ma już spotkań Blogerów Ogrodniczych skupionych wokół Zielonej Masy i Forum Promotorów Ogrodnictwa. Mam nadzieję, że te pożyteczne inicjatywy odrodzą się i będą doceniane, wzorem poprzednich lat, przez organizatorów.

Jak co roku na wystawie, w holu przed halami wystawienniczymi, była prezentacja laureatów różnych nagród. Na pięterku odbywały się warsztaty i spotkania. Czyli jak zwykle.

By nie było tak całkiem minorowo to spodobało mi się kilka kompozycji, które poruszyły serce czasami marudnego tetryka ogrodnika.

 

 

 

 

Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej i organizatorzy nas mile zaskoczą prezentacją i …. hasłem.

Leszek Ciepielski

17.09.2018r.

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *