Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Targi Ogrodnicze „Wiosna Kwiatów” w Łosiowie – fotoreportaż

W sobotę 7 maja i niedzielę 8 maja w Łosiowie k. Brzegu zapanowała „Wiosna Kwiatów”. Ta impreza rok w roku odbywa się w majowy weekend. Trudno wybrać sobie lepszy czas na święto roślin niż maj.

Targi w Łosiowie tak się rozkręciły i nabrały rozgłosu, że w jego cieple ogrzewa się i Urząd Starostwa w Brzegu, organizując w czasie ich trwania Święto Powiatu Brzeskiego. Trudno dziś rozsądzić czy to jeszcze „Wiosna Kwiatów” czy już impreza starostwa. Z programu imprezy wyraźnie rysuje się podział na część estradową starostwa i część wystawową na błoniach Łosiowa. Co prawda, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolnictwa w Łosiowie zapraszał na Święto Powiatu Brzeskiego, który odbędzie się w trakcie Targów Ogrodniczych, to ku mojemu rozczarowaniu część „kwiatowa” jest marginalizowana. Szkoda, że na estradzie nie było realizowane chociażby jednego punktu programu poświęconego roślinom i tematom z nimi związanymi. No może poza tym, że w pierwszy dzień ogłoszono otwarcie Targów ogrodniczych.

targi ogrodnicze

Oprawa wydarzenia

Na scenie dominowała muzyka i występy różnych zespołów artystycznych. Pogoda dopisała znakomicie co miało przełożenie na ilość wystawców i odwiedzających. Jak zwykle wystawcy zaoferowali bogatą ofertę kwiatów, krzewów ozdobnych, ziół, sadzonek warzyw i sprzętów ogrodniczych.

Wybór był duży ale ceny raczej nieniskie. To właśnie zastanawia, bo mimo dużej konkurencji ceny były podobne do tych jakie mamy w sklepach ogrodniczych, szkółkach czy na targu.

szeroki wybór na targach

Co okazało się hitem w tym roku?

Wielkim powodzeniem cieszyły się kwiaty na balkony i tarasy ogrodowe. Królowały jak zwykle okazałe surfinie i pelargonie. Sam kupiłem do swojego ogrodu piękną petunię crazytunię w rzadkim kolorze czarnym o nazwie „Czarna Mamba”.

surfinia czarna mamba

Te piękne kwiaty już drugi rok z rzędu kupiłem u Pani Agaty z firmy Ogrodnictwo – kwiaty balkonowe, chryzantemy z Jaczkowic k. Oławy.

kwiaty Jaczkowice

Pani Agata w swojej ofercie miała całe bogactwo kwiatów i potrafiła też wyczerpująco opowiedzieć o zasadach ich utrzymania. Oby więcej takich dostawców. Duży wybór był też w ziołach. Można było nabyć dobrze wyrośnięte i ukorzenione zioła a wśród nich lubczyk, oregano, miętę, estragon, melisę, tymianek i inne. Ceny nie były niskie ale amatorzy uprawy ziół w domu i ogrodzie mieli możliwość obsadzenia swojego zielnika zakupionymi sadzonkami. Kupiłem też kilka sadzonek pomidorów i papryki. Wybór odmian był naprawdę duży. Kupujący pytali jednak głównie o tradycyjne odmiany takie jak „Malinówka”, „Bawole Serce”, „Krakowska”. Wystawca z Pisarzowic namówił mnie, żeby spróbować odmiany o nazwie „Ruska”, która podobno jest bardziej odporna na zarazę ziemniaczaną - zobaczymy. Dużo było też odmian pomidorków koktajlowych ale te o czym pisałem już na swoim blogu same rozsiewają się w moim ogrodzie i nie kupuje ich a jeszcze rozdaję znajomym i sąsiadom.

Opłaca się je uprawiać, bo mają smaczne owoce i zawsze gwarantują duże, trwające do późnej jesieni zbiory.

Wystawy na targach ogrodniczych

Dużo było też krzewów jagodowych a wśród nich maliny, jeżyny bezkolcowe i borówki. Kupujących raczej mało.

A oprócz roślin

Poza tym, jak zwykle dużo było stoisk z różnościami. Nie mogło zabraknąć chlebów na zakwasie, wędlin z wędzarni, nalewek, miodów. Były też liczne atrakcje dla dzieci i wszystkich, którzy lubią dobrą zabawę.

swojskie pieczywo

lokalne wyroby

Podsumowując

Ogólnie uważam, że tegoroczna „Wiosna Kwiatów” przejdzie do historii jako udana impreza i pozostaje tylko czekać na przyszłoroczną jej edycję. Warto byłoby, by scena w przyszłym roku służyła nie tylko miejscowym politykom i występom artystycznym, ale też była miejscem na propagowanie tematów ogrodniczych. Na pewno spotka się to z dużym zainteresowaniem widowni, bo w tylko w Brzegu mamy ponad 3 tysięcy działek ogrodowych nie licząc ogrodów przy domach i kwietników balkonowych. Mam nadzieję, że tak będzie, czego wszystkim i sobie życzę.

  • Tytuł: Targi Ogrodnicze „Wiosna Kwiatów” w Łosiowie – fotoreportaż
  • Autor:
  • Data: 16/05/2016
  • Tagi:
Top