Saturday 20, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

ODETCHNIJ ZIELENIĄ - hasło 25 Międzynarodowej Wystawy - Zieleń to Życie 2017

To już 25, jubileuszowa edycja Międzynarodowej Wystawy Zieleń to Życie. Odbędzie się ona tradycyjnie w warszawskim centrum EXPO XXI w dniach od 31 sierpnia do 2 września.

Pierwsze dwa dni (3.08 i 1.09) są dla profesjonalistów, ostatni (2.09) przeznaczono dla publiczności. Hasło tegorocznej edycji wystawy trafia swoim przekazem do tego, co się dzieje w Puszczy Białowieskiej. Czy było to zamierzone ze strony organizatorów? Myślę, że tak, bo w oznaczeniu graficznym wystawy, jest drzewo, dostrzegam w nim swoistą aluzję do niszczenia naszego skarbu narodowego. Wszak to las reguluje klimat, gromadzi wodę, filtruje zanieczyszczenia, tłumi hałas, a nade wszystko jest źródłem tlenu niezbędnego nam do życia. Może i poprzez tę wystawę można zwrócić uwagę na ten dzisiaj już, niestety mocno umiędzynarodowiony konflikt z Polską w roli głównej. Mam nadzieję, że koszmar w Puszczy Białowieskiej wkrótce się zakończy i dalej będzie ona nam „puszczeć” w spokoju.

Zieleń to Życie - logo

Tradycyjnie niezawodnymi organizatorami wystawy są Agencja Promocji Zieleni i Związek Szkółkarzy Polskich. Wystawa objęta jest patronatem honorowym Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy i Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu. Głównym patronem medialnym jest TVP 1. Ze współpracowników medialnych wymienię ulubione przeze mnie wydawnictwa – PRZEPIS NA OGRÓD, KOCHAM OGRÓD I MÓJ PIĘKNY OGRÓD.

Organizatorzy

Wystawców ma być ponad 300 wystawców z Europy, Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Zaprezentują oni, jak to zapowiadają organizatorzy rośliny ozdobne i owocowe do małych i dużych ogrodów, kwiaty cięte i doniczkowe. Będzie można także zapoznać się ze sprzętem, technologiami i pomysłami usprawniającymi pracę w ogrodzie, a także wyposażenie ogrodów i ogrodowe dekoracje.

Nie zabraknie jak co roku konkursów, które uatrakcyjniają wystawę.

O Zielony Laur powalczy kilkunastu wystawców. Ja będę kibicował:

Jabłoń

JABŁONI WIELOODMIANOWEJ, która może być atrakcją ozdobną i użytkową szczególnie małego ogrodu.

W konkursie – Nowość 2017 moim faworytem będzie DEREŃ VENUS o bardzo efektownych kwiatach. Ta wyprodukowana w USA odmiana charakteryzuje się wysoką odpornością na mróz i wytrzymuje spadki temperatur nawet do -29 °C. Krzew polecany jest do sadzenia w ogrodach przydomowych.

Będzie też konkurs — Złoty Wawrzyn, w trzech kategoriach: stoisko roślinne, stoisko nieroślinne, florystyczne na najatrakcyjniejsze stoisko.

Złoty Wawrzyn

Tradycją stało się, że bliscy mojemu sercu blogerzy ogrodowi wręczają swoją nagrodę, statuetki za najpiękniejsze stoisko targów. Coroczne Spotkanie Blogerów Ogrodowych będzie miło miejsce w piątek 1 września od 14 do 17 i sobotę 2 września od 10 do 13. W spotkaniu blogerów ogrodowych mogą wziąć udział prowadzący fanpage’e na faceboku, wideoblogi i blogi o tematyce ogrodniczej. Wydarzenie zgromadzi redaktorów blogów o tematyce ogrodniczej, autorów kanałów w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube i in.) oraz twórców tekstów, współpracujących z przewodnimi czasopismami ogrodniczymi. Zapowiada się ciekawie.

Spotkanie blogerów

Co jeszcze będzie można zobaczyć? Polecam cykl prelekcji dla zwiedzających ostatniego dnia wystawy (wstęp wolny). Wśród nich szczególnie ciekawie zapowiada się: w godz.12-13: Tanio, szybko i dobrze — dlaczego warto prowadzić ogród zgodnie z naturą Katarzyny Bellingham, ogrodniczki i projektantki ogrodów w Anglii i Irlandii, organizatorki wycieczek do Angielskich Ogrodów oraz 14.30-15.10: Niezawodne rośliny do małego ogrodu dr Andrzeja Pcholczaka z Katedry Roślin Ozdobnych, SGGW Warszawa.

Gwiazdą tegorocznej wystawy będzie Anna Maria Powell

Anna Maria Powell

Brytyjska ogrodniczka i architekt krajobrazu specjalizuje się w projektowaniu ogrodów prywatnych oraz komercyjnych terenów zieleni. Twórczyni wystawowych ogrodów na prestiżowych festiwalach ogrodniczych — RHS Chelsea Flower Show i Hampton Court. Współpracuje z Royal Horticultural Society, czasopismami The Telegraph, Gardens Illustrated i The English Garden oraz telewizją, zwłaszcza kanałem BBC, gdzie prowadzi programy ogrodnicze. Jest autorką trzech poczytnych książek o projektowaniu ogrodów. Znana z aktywności w mediach społecznościowych i działalności charytatywnej. Będzie można ją spotkać 1 września od 10.30 do 17.00.

Więcej o wystawie dowiecie się na: www.zielentozycie.pl

Odetchnijmy zielenią. Do zobaczenia na wystawie. 

Top