Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Nie dlaRelaksu - ROD "Słonecznik"

Zakładając w Panoramie rubrykę Nie dlaRelaksu nawet nie przypuszczałem, że spotka się ona z tak licznym zainteresowaniem Koleżanek i Kolegów działkowców z Brzegu ale nie tylko. Kolejne osoby piszą do mnie i dzwonią. Przedstawiają swoje problemy i troski związane z ich ogrodami. Dzięki nim poznałem kilka ogrodów zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców, bo takich zrzeszonych w innych stowarzyszeniach nie ma w naszym mieście. Ale, pewnie z czasem powstaną, co jest nieuchronne. W sprawach naszych ogrodów prowadzę też ożywioną korespondencję urzędem miasta i organami PZD w Brzegu, Opolu i Warszawie. Postaram się w najbliższym czasie i o tym napisać.

Spotkanie z Panem Zdzisławem z ROD Słonecznik.

W ubiegłym tygodniu spotkałem się z Panem Zdzisławem z Rodzinnego Ogrodu Działkowego, co zapowiadałem w poprzednim numerze Panoramy.

Pan Zdzisław

Pan Zdzisław ma ogród w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Słonecznik” przy ulicy Wrocławskiej. Swój ogród o powierzchni 3 arów uprawia od założenia działek w tym miejscu. Na działce ma altankę, warzywnik, liczne drzewa owocowe i namiot foliowy w którym uprawia pomidory i paprykę. Nie ma wody, dlatego zainstalował duży zbiornik do zbierania deszczówki ale i to nie zapewnia mu jej dostatecznej ilości, szczególnie wtedy gdy brakuje opadów deszczu.
Tak jak każdy ogrodnik ma swoje troski i radości ale też problemy na które od lat nie znajduje odpowiedzi. Z tymi właśnie problemami postanowił się za pośrednictwem naszej Panoram podzielić się z czytelnikami. Jak co roku Pan Zdzisław wnosi opłaty za użytkowanie działki. Tak i chciał zrobić w tym roku ale nie wie w jakiej wysokości, komu i za co ma zapłacić. Zarząd ROD „Słonecznik” powinien po walnym zebraniu, które odbyło się 23 kwietnia br. wywiesić taką informację ale tego nie zrobił. Na bramie wjazdowej do ogrodu jest tylko kartka, że takową opłatę trzeba wnieść i że później naliczane będą odsetki.

ostrzeżenie

Opłaty, zgodnie z Regulaminem ROD winny być wniesione do 30 czerwca, a informacja o ich wysokości powinna być obwieszczona nie później niż na 14 dni przed upływem terminu do ich wnoszenia.

Jak działa Zarząd ROD?

Ze słów Pana Zdzisława wynika, że nie wie kto te opłaty będzie przyjmował. I jak dalej i mi przekazał w ubiegłym roku opłaty przyjmował osobiście Prezes Zarządu, na co nie zezwala § 17 Regulaminu ROD. Zarząd ROD w ogrodzie ma barak na swoją siedzibę a przed nim tablicę informacyjną, sprawdziliśmy czy tam nie ma informacji o płatnościach – niestety i tam jej nie znaleźliśmy. Nasz spacer po ogrodzie przydał się, bo spotkaliśmy miłą Panią Marię, która już zapłaciła za działkę. Tym sposobem dowiedzieliśmy się, że w ROD pobierana jest w tym roku opłata w wysokości 75 zł za 3 ary.

Opłaty Pani Marii

Dzięki uprzejmości Pani Marii, która pokazała nam pokwitowanie wniesionej przez siebie opłaty wiem, że w „Słoneczniku” opłata skład się ze składki członkowskiej w wysokości 6 zł, opłaty ogrodowej – 66 zł i opłaty za śmieci – 3 zł.
Kolejną sprawą jaką przedstawił mi Pan Zdzisław to brak, jego ale myślę nie tylko jego wiedzy na temat tego na co idą pobierane opłaty. W ogrodzie od lat nie ma inwestycji podnoszących standard ich funkcjonowania, twierdzi Pan Zdzisław. Brakuje w naszych studniach wody, nie mamy j energii elektrycznej a śmieci wyrzucamy do niewielkich plastikowych beczek, które ciągle są zapełnione. Na wszystkiego nam brakuje a od lat ogród nie zmienia się na lepsze. Taka sama sytuacja jest i winnych ogrodach. Czy nie trzeba tego zmienić ? – zapytałem mojego rozmówcę. Pewnie, że tak, ale ludzie trwają przy tym jak jest, godzą się, ponarzekają przy płocie z sąsiadem ale się temu nie przeciwstawiają – powiedział mój rozmówca.

Co na to Pan Prezes?

Z tablicy informacyjnej dowiedziałem się jaki jest nr telefonu do Prezesa Zarządu „Słonecznika”. Zadzwoniłem do Prezesa Zarządu z nadzieją, że dowiem się dlaczego użytkownicy działek nie zostali poinformowani o wysokości składek. Pan Prezes Zarządu odmówił komentarza do tej sytuacji w „Słoneczniku”. Stwierdził jedynie, że trzeba było być na walnym zebraniu, bo tam wszystko powiedziano. W zebraniach trzeba brać udział, to prawda ale zawiadomienie o zebraniu, które przekazał mi Pan Zdzisław otrzymał na druku z którego wynika, że przedstawione zostanie sprawozdanie z działalności w 2014r., a projekt planu pracy na 2015r. To chyba nie ten druk do tego zebrania? Brakuje też informacji o wyłożeniu do wglądu materiałów sprawozdawczych. Pozostawiam to do oceny czytelników.

Miejmy nadzieję, że Pan Prezes wywiąże się z kolejnego swojego obowiązku i wywiesi na tablicy ogłoszeń szczegółowe zestawienie wydatków za ubiegły rok – termin jest już blisko, bo mija 1 lipca.

Dziękuję Panu Zdzisławowi za miłą rozmowę, pozdrawiam Pana i Panią Marię. Mam nadzieję, że w waszym ogrodzie nastąpią zmiany, czego wszystkim ogrodnikom ze Słonecznika z serca życzę.Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do funkcjonowania Waszego ogrodu, macie ciekawe obserwacje i spostrzeżenia piszcie na adres: ogrodnikleszek@brzeg24.pl lub dzwońcie do Redakcji Panoramy.

  • Tytuł: Nie dlaRelaksu - ROD "Słonecznik"
  • Autor:
  • Data: 24/06/2016
  • Tagi:
Top