Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Nie dlaRelaksu - Na co jeszcze skarżą się w ROD?

Problemy innych działkowców

To nie jest tak, że tylko u nas w Brzegu narzeka się na sposób zarządzania w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Do podobnych sytuacji jak u nas dochodzi w wielu ogrodach w całej Polsce. Można o tym przeczytać na wielu stronach portali społecznościowych, głównie na facebooku. Do bardziej znanej strony poświęconej tej tematyce należy: Petycja Działkowców Polskich.

 

W Sulęcinie iskrzy

Ostatnio zamieszczono na tej stronie informację, że w Nadzór Budowlany w Sulęcinie nakazał w 2013 roku natychmiastową wymianę sieci elektrycznej w jednym z ROD w tym mieście. Jak wynika z zamieszczonej informacji na stronie www.facebook.com/Petycja-Działkowców-Polskich Zarząd ROD nie zrobił z tym nic aż do 2016r. Odpowiedzialna za ten stan rzeczy osoba z Zarządu ROD ustąpiła na własną prośbę z zajmowanego stanowiska. Teraz Zarząd ROD by naprawić sytuację zaciągnął pożyczkę i żąda od działkowców wpłacenie kwoty 350 zł rocznie by ją spłacić.

Kto zapłaci za bezczynność i błędy zarządu? Jak zwykle działkowcy.

 

W Słubicach jak zwykle zapłacą działkowcy

Kolejna sprawa: ZUS przeprowadził kontrolę w ROD „Jutrzenka” w Słubicach i nałożył karę finansową na kwotę ponad 60 tys. zł. Zarząd Okręgowy zaapelował !!! do działkowców o pomoc. Bardzo to pasuje do powiedzenia „Kowal zawinił a cygana powiesili”

Działkowcy jak zwykle zapłacą.

Do takich i podobnych sytuacji dochodzi wszędzie tam, gdzie finanse ROD są niezbyt przejrzyste a komisja rewizyjna nie sprawuje właściwego nadzoru.

Co nowego u nas?

Dziękuję za liczne telefony i listy w sprawie naszych ogrodów. Dziękuję za telefon Panu Zbigniewowi z ROD Słoneczna, który jak już pisałem interweniował w Zarządzie Okręgowym PZD w sprawie braku umieszczenia na tablicach informacyjnych rozliczeń finansowych za 2015 w ogrodach zarządzanych przez Pana Prezesa Stefana Chochołowicza. Rozliczenia te powinny być podane do wiadomości działkowiczów do 1 lipca br. Nadal ich tam nie ma.

Panie Prezesie, dlaczego nie przestrzega Pan Art 33.1 pkt 3 i 4 Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych ?

Przypomnę tylko zapisy Ustawy w tej sprawie cyt:

3. Raz w roku, nie później niż do dnia 1 lipca, stowarzyszenie ogrodowe przedstawia działkowcom informację finansową dotyczącą prowadzenia ROD za poprzedni rok.

4. Informacja, o której mowa w ust. 3, zawiera wpływy i wydatki prowadzonego ROD w podziale na źródła pochodzenia i wydatkowane cele, a także zestawienie środków wpłacanych przez działkowców w podziale na pozycje określone w ust. 2. Informacja jest udostępniana w sposób umożliwiający każdemu działkowcowi zapoznanie się z nią.

Dlaczego Panie Prezesie do 15 sierpnia nie dopełniły tego samego obowiązku zarządy ogrodów wchodzące w skład Kolegium Powiatowego ROD w Brzegu, któremu Pan przewodniczy?

Proszę o informację, jak tylko ta informacja pojawi się na Twojej tablicy ogrodowej.

Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do funkcjonowania Waszego ogrodu, macie ciekawe obserwacje i spostrzeżenia piszcie na adres: ogrodnikleszek@brzeg24.pl lub dzwońcie do Redakcji Panoramy.

 

  • Tytuł: Nie dlaRelaksu - Na co jeszcze skarżą się w ROD?
  • Autor:
  • Data: 16/08/2016
  • Tagi:
Top