Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Nie dlaRelaksu - Kto zyska na przejściu ROD „Kolejarz” pod zarząd ROD „Relaks”?

Na tegorocznym walnym zebraniu ROD Relaks zapadła decyzja o przyłączeniu ROD Kolejarz do Relaksu. Prezes Zarządu Relaksu przedstawił sytuację w Kolejarzu i zaapelował o przyjęcie uchwały w tej sprawie. Uczestnicy walnego zebrania większością zgodzili się na to „małżeństwo” choć panna w kłopotach i bez posagu. Osobiście uważam, że to połączenie to bardzo zły pomysł dla działkowców z Relaksu i Kolejarza. ROD Kolejarz, jak można przeczytać na stronie internetowej Okręgowego Zarządu PZD w Opolu wchodzi w skład Kolegium Powiatowego ROD -Kolegium powiatowe powiat brzeski

ROD kolejarz

W skład kolegium wchodzi 10 ROD z siedzibą w ROD „Brzeg” w Brzegu, przewodniczącym kolegium jest Pan Stefan Chochołowicz. Wykaz ogrodów , z których prezesi ROD wchodzą w skład kolegium:

 1. „Brzeg” w Brzegu
 2. „Kolejarz” w Brzegu
 3. „Lotos – Besel” w Brzegu
 4. „Metalowiec” w Brzegu
 5. „Lotos – Garbarnia” w Brzegu
 6. „Transportowiec” w Brzegu
 7. „Relaks” w Brzegu
 8. „Słonecznik” w Brzegu
 9. „1000-Lecia” w Lewinie Brzeskim
 10. „Przyszłość” w Grodkowie

I tu powstaje pierwsza wątpliwość. Dlaczego Kolejarz ma przejść do Relaks skoro jest w grupie skupionej wokół Prezesa Zarządu Chochołowicza mającego siedzibę przy ul. Prochowej? Czy nie łatwiej byłoby gdyby pozostał w grupie lub był włączony do bliżej położonych ogrodów np. do „Lotosa” lub do „Słonecznika”? Dlaczego chcę się go połączyć z położonym na drugim końcu Brzegu Relaksem? Dlaczego nie przygarnie ich Pan Prezes Chochołowicz? Nie wiadomo. Tak jak zawsze w takiej sytauacji, jak nie wiadomo o co chodzi to pewnie chodzi o pieniądze. Ale o tym zaraz. Decyzje w Relaksie nie są wiążące dla działkowców z Kolejarza, bo to oni sami zdecydują o tym czy przystąpią do Relaksu czy nie. Z informacji zamieszczonej na ogrodowej tablicy ogłoszeń dowiadujemy się, że zbierane są podpisy za włączeniem do Relaksu.

Ogłoszenie rod

Gdzie idą nasze składki?

Koleżanki i Koledzy z Kolejarza, niczego pochopnie nie podpisujcie bo Wasza przyszłość w Relaksie nie będzie sielanką. Z ogłoszenia o opłatach wynika, że Wasze składki na rzecz ogrodu wynoszą na ten rok 0,37 zł/m2. W Relaksie składki są najwyższe w Brzeg i wynoszą 0,51 zł/m2. Relaks ma bardzo rozbudowany zarząd - 9 osób, dodatkowo zatrudnia 5 osób na umowę zlecenie, ma jeszcze 4 osobową komisję rewizyjną, księgową i dwóch instruktorów. Całą tę rzeszę ludzi utrzymujemy ze swoich składek. Na wynagrodzenia dla 5 etatowych pracowników wydano w Relaksie w 2015r. - 17 500 zł i blisko 3 tys. zł na składki ZUS z tytułu ich zatrudnienia. Na nagrody i świadczenia pieniężne w 2015r. wydaliśmy 8484 zł. Razem daje to kwotę ok. 28 tys zł czyli ok. 60% naszych składek. Na inne koszty zarządzania poszło ok. 9 tys zł czyli ok. 20% składek. Na remonty, naprawy i utrzymanie urządzeń wydano ok. 3900 tys zł czyli tylko ok. 8% ze składek. Na inwestycje nie wydano ani złotówki.

Z chwilą połączenia z Relaksem dojdą kolejne osoby do zarządu i wzorem Relaksu kolejne etaty. Za wszelkie dodatkowe inwestycje (prąd, woda) przyjdzie Wam zapłacić dodatkowo. W krótkim okresie Wasze składki ulegną zrównaniu z tymi w Relaksie. Czyli czeka Was podwyżka o 14 gr/m2 (czyli o 42 zł za 3 ary). Wnosimy jeszcze w Relaksie opłaty eksploatacyjne za wodę i prąd i zaliczki na wodę i prąd, chociaż mamy liczniki wody i energii elektrycznej.

Ze szczegółowymi wydatkami w ROD Relaks można zapoznać się na stronie internetowej:
zestawienie kosztow funkcjonowania rodzinnego ogrodu dzialkowego relaks w brzegu za 2015 rok

Nie możecie też liczyć na koszenie trawy w alejach ogrodowych, co jest obowiązkiem zarządu. Nie możecie liczyć na obchody dnia działkowca i inne formy integracyjne, co również jest zadaniem zarządu, bo jak wdać z wyliczeń nie wystarcza na to naszych składek.
Czy to jest dla Was korzystne? Musicie sami zdecydować. A jeżeli już coś podpisaliście zawsze można od tego odstąpić.

Kto zyska na połączeniu Kolejarza z Relaksem?

Odpowiedź jest oczywista - Zarząd Relaksu.
Dlatego, że wysokość nagrody i świadczenia pieniężnych zależy od powierzchni działek a ta po połączeniu wzrośnie. Zarząd może na ten cel przeznaczyć 0,07 zł z każdego metra kwadratowego. Ma zatem do dyspozycji większą pulę pieniędzy do podziału. To samo będzie z pieniędzmi na wynagrodzenia dla zatrudnionych pracowników. Wynagrodzenia będą większe bo zależą od kwoty uzyskanej z opłat ogrodowych, która po połączeniu również będzie większa.

Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do funkcjonowania Waszego ogrodu, macie ciekawe obserwacje i spostrzeżenia piszcie na adres: ogrodnikleszek@brzeg24.pl lub dzwońcie do Redakcji Panoramy.

 • Tytuł: Nie dlaRelaksu - Kto zyska na przejściu ROD „Kolejarz” pod zarząd ROD „Relaks”?
 • Autor:
 • Data: 04/07/2016
 • Tagi:
Top