Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Małżeństwo z rozsądku?

Choć na stronie internetowej Okręgowego Zarządu PZD w Opolu nadal figuruje w naszym mieście ogród działkowy „Kolejarz” http://ozoopole.pzd.pl/kolegia-prezesow/kolegium-powiatowe-powiat-brzeski/ , to jadąc ulicą Małujowicką można zobaczyć tablicę ROD Relaks III. To właśnie tereny ogrodu „Kolejarz”. Pisałem już o tym „małżeństwie”, a dzisiaj wracam jeszcze raz do tematu bo zbliża się walne zebranie na którym pierwszy raz spotkamy się z nowymi Koleżankami i Kolegami. Nadal uważam, o czym już pisałem, że skoro wysokość nagród pieniężnych dla zarządu i komisji ROD zależy od powierzchni naszych działek to najbardziej skorzystają finansowo na tym osoby wchodzące w ich skład. Po rocznej korespondencji z zarządem trudno mi jest znaleźć inny niż finansowy motyw ich dążenia do tego scalenia. Nie przekonał mnie też apel na poprzednim zebraniu przed głosowaniem o przyjęciu „Kolejarza” - Bądźmy Polakami i przyjmijmy ich do nas”. Nie wierzę by kierowano się w tej sprawie czystą bezinteresownością.

Kolejnym bonusem dla zarządu będą wynagrodzenia dla nich za umowy zlecenia. Przy trzech ogrodach należy spodziewać się, że będzie ich więcej. Tak będzie moim zdaniem i dodam jeszcze, że stare ogrodnicze powiedzenie mówi, że grabie zawsze grabią do siebie. Dotychczasowe działania finansowe zarządu niejako potwierdzają tę prawidłowość.

Mam, pewnie nie tylko ja szereg wątpliwości co do dalszego funkcjonowania naszego ogrodu po tym mariażu. Do tej pory dwa nasze Relaksy miały wspólne finanse i pewnie nadal tak pozostanie i w powiększonym składzie. Z informacji na stronie internetowej ROD Relaks wynika, że planowania jest budowa wodociągu na Małujowickiej. Stąd moje pierwsze pytanie: Jak zostanie sfinansowana ta inwestycja? Pytanie jest o tyle zasadne, bo mimo pytań skierowanych do Zarządu ROD nie dowiedziałem się jak sfinansowano ubiegłoroczną budowę wodociągu w Relaksie I. Zarząd nie skorzystał z możliwości, żeby takie rozliczenie przedstawić na stronie internetowej. Skoro jestem przy internecie to nadal uważam, że potencjał strona internetowej jest niewłaściwie wykorzystywany. Np. szumnie zapowiadana przez Zarząd a potem utworzona zakładka „Działkowcy pytają, zarząd odpowiada” nie doczekała się od jej utworzenia w listopadzie ur. ani jednego listu od działkowców. Może warto byłoby, zamiast marnotrawienia na nią miejsca założyć zakładkę np. z rozliczeniami z realizowanych inwestycji. Wodociąg to kosztowna inwestycja a opłaty użytkowanie ogrodu, tak to wynikało z walnego zebrania w 2016r. w byłym Kolejarzu były niższe od naszych. Czy w tym roku we wszystkich trzech Relakasach będziemy mieli jednakowe opłaty, czy w Relaksie III będą one niższe? Nasze wodociągi zbudowane zostały ze składek działkowców przed połączeniem z Kolejarzem, dlatego to pytanie powinno spotkać się ze zrozumieniem osób bez wodociągu. My płaciliśmy za podłączenie sami, może i wy powinniście zrobić to sami?

Zobaczymy, czy ta problematyka zostanie poruszona na zebraniu 8 kwietnia br.

A tak na marginesie może na zebraniu warto spytać Pana Prezesa o szczegółowe rozliczenie naszych pieniędzy wypłaconych w 2015r. na umowy zlecenia? Chodzi, przypomnę o kwotę 17500 zł wypłaconych kilku osobom z zarządu mimo braku jakichkolwiek inwestycji.

 

Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do funkcjonowania Waszego ogrodu, macie ciekawe obserwacje i spostrzeżenia piszcie na adres: ogrodnikleszek@brzeg24.pl lub dzwońcie do Redakcji Panoramy.

 

Top