listopad
Kalendarz biodynamiczny listopad 2018
29/10/2018
Prace sezonowe przed zimą, z myślą o wiośnie.
14/11/2018

Nie dla Relaksu: Co (nie) słychać w naszym ogrodzie?

SONY DSC

Przeglądając utrzymywaną przez działkowców stronę internetową brzeskiego Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Relaks”, nieodmiennie mam wrażenie, że jest ona prowadzona źle. Nie wychodzi naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu. Nie spełnia swojej informacyjnej funkcji i wydaje się być utrzymywana dla dobrego samopoczucia zarządu. Oto moje wątpliwości.

Co (nie) słychać w naszym ogrodzie?

W październiku ukazały się na stronie cztery artykuły poradnicze, będące przedrukami ze stron PZD (www.pzd.pl).

Stronę można przejrzeć pod adresem:

http://relaks-brzeg.pl/category/aktualnosci/

W wrześniu, lipcu i maju br. nie było żadnego wpisu na stronie, nie pojawiła się też żadna informacja istotna dla życia ogrodu, mimo tego, że w między czasie dokonywano kontroli liczników wody i prądu, oznakowano numerami działki i wyłączono wodę na zimę. O dziwo, w marcu była informacja, że woda zostanie włączona. O wyłączeniu już pisać nie trzeba – taka polityka informacyjna. Nie ma też szeregu innych informacji, które znaleźć można na ogrodowych tablicach ogłoszeń np. o zgłoszeniu drzew do wycinki, czy planowanej od 2019 r. zmianie systemu przyjmowania opłat ogrodowych.
A’ propos oznakowania działek numerami – to wielki sukces zarządu… A doszło do tego po ponad 30 latach od powstania ogrodu. Samo oznakowanie numerami nie jest wbrew pozorom mało istotne, skoro jest to wymóg Regulaminu ROD:

§ 72
2. Działka oznaczona jest tabliczką z numerem porządkowym, umieszczoną w widocznym miejscu.

Dotychczasowy brak numeracji działek nie był jednak przeszkodą w uzyskiwaniu laurów i wyróżnień dla najlepszego Rodzinnego Ogrodu Działkowego w 2012 i 2013 roku, przyznawanych przez Okręgowy i Krajowy Zarząd PZD.
Kolejną, wydawałoby się ważną informacją, która powinna ukazać się na naszej stronie internetowej, był 8 września 2018 r. i Wojewódzki Dzień Działkowca w Oleśnie. Tym bardziej jest to ważna informacja, że nasz Relaks wziął udział w konkursie na NAJPIĘKNIEJSZY KOSZ DOŻYNKOWY OKRĘGU OPOLSKIEGO 2018.

Można o tym przeczytać: https://www.facebook.com/ozopzd/

Czytamy tam m. in.:

„Wojewódzki Dzień Działkowca – Oleśno – 2018. Tradycją już jest, że podczas wojewódzkich obchodów Dnia Działkowca, prezentowane są kosze dożynkowe – symbol dobrych plonów i prac działkowców. Wszystkie kosze są piękne i znakomicie świadczą o ich autorach. Cieszy nas rosnące, z roku na rok, zainteresowanie i chęć zaprezentowania własnych koszy. W tym roku aż 19 ogrodów działkowych z całej Opolszczyzny przywiozło do Olesna swoje kosze, aby się pokazać i powalczyć o tytuł „Najpiękniejszego Kosza Dożynkowego Okręgu Opolskiego 2018”. Spośród pięknych, wyłanianie najpiękniejszych to nie lada sztuka….. W tym roku wyłoniono trzy pierwsze miejsca i dwa wyróżnienia. Po raz pierwszy też publiczność mogła zagłosować na swoich faworytów, przyznając trzem koszom „Nagrodę Publiczności”. Ogrody, które zaprezentowały kosze: „Welur” i „Zgoda” z Kietrza, „Aster”, „Zalesie”, „Działkowiec Opolski” i ‚Kopciuszek” z Opola „Brzeg”, „Metalowiec” i „Relaks” z Brzegu „Komunalnik” i „Huta Miedarska” z Kędzierzyna-Koźla „Źródełko” z Olesna „Ceramik” z Tułowic „T. Kościuszki” z Leśnicy „Relax” z Praszki „Omex” z Głuchołaz „T.Kościuszki” z Kluczborka „Przyszłość” z Namysłowa”.

Do tego zamieszczono jeszcze zdjęcia, na których można dostrzec przedstawicieli zarządu: Panów Jerzego Zakrzewskiego (Prezesa ROD) i Pana Adolfa Ambroziaka (Wiceprezesa ROD), obdarowanych licznymi nagrodami i prezentami za kosz dożynkowy.

(Zdjęcia pochodzą ze strony http://ozoopole.pzd.pl/)

 

 

 


 

Swego czasu pisałem o podobnej sytuacji z wyróżnieniami dla naszego ogrodu. Otrzymaliśmy wtedy, oprócz pucharu i dyplomu, nagrodę pieniężną. Pytałem wielokrotnie, jak wykorzystano te pieniądze – niestety, nigdy nie dostałem odpowiedzi. Po tegorocznych wyróżnieniach i skrzętnym ukrywaniu tej radosnej informacji przez zarząd można wnioskować, że wieniec dożynkowy od ogrodu właściwie jest wieńcem od zarządu. Nasz ogród to ZARZĄD, a nie działkowcy! Zarząd, niczym pszczółki, spija całą słodycz i to się im należy za ich ciężką pracę? To nic, że zarząd przyjmuje za swoje nieliczne działania comiesięczne wynagrodzenia i nagrody pieniężne. To nic, że 2018 rok prawdopodobnie będzie kolejnym rokiem bez inwestycji w naszym ogrodzie, bo musimy utrzymać nasze leniwe pszczółki (tfuuu!!!) TRUTNIE.

Prezesi Zarządu, jak widać, świętują dni działkowca i dobrze się przy tym bawią. Dla działkowców nigdy, od czasu powstania ogrodów, nie zorganizowano takiego święta. Pewnie nie zasługujemy ?

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie. Po co nam taka strona i niepotrzebny, obciążający nas koszt, skoro nie podaje się na niej istotnych dla ogrodników informacji?

Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do funkcjonowania Waszego ogrodu, macie ciekawe obserwacje i spostrzeżenia, piszcie na adres: lec_art@op.pl lub www.ogrodnikleszek.pl

Leszek Ciepielski
4.11.2018r.

 

Sklep internetowy TwójPasaż.pl: wszystko do domu i ogrodu:  https://www.twojpasaz.pl/

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *