Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Konkurs na zielnik trwa. Z wizytą w szkole w Dobrzyniu

We wrześniowym wydaniu Panoramy pisałem o ogólnopolskim KONKURSIE NA ZIELNIK.

Przypomnę tylko, że organizatorem konkursu jest Park Miniatur MINIEUROLAND w Kłodzku. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i objęty został patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu zielnika w dowolnej formie artystycznej. Główną ideą konkursu jest motywowanie uczniów do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, rozwijania poczucia estetyki, piękna oraz nauka szacunku do otaczającej przyrody. Konkurs trwa od października 2016 r. do marca 2017r.

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdziecie w Folderze informacyjnym, na stronie konkurs@minieuroland.pl a także pod telefonem 690 941 943.

Dla zwycięzców przewidziane są liczne nagrody, wśród nich makieta budynku szkoły o wartości 20 tys. zł, liczne dwudniowe klasowe wycieczki po Kotlinie Kłodzkiej oraz rodzinne zaproszenia VIP do Minieurolandu. Mam ten zaszczyt że mój blog OgrodnikLeszek znalazł się wśród patronów medialnych tego wspaniałego konkursu.
 

Z informacji jaką uzyskałem od organizatorów konkursu wynika, że zakończył się etap weryfikacji nadesłanych prac. Nadesłano ich na konkurs kilka tysięcy. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 16 stycznia 2017r. Wtedy to znane autorytety ze świata mediów zajmujące się tematyką ogrodnictwa i architektury krajobrazu wyłonią laureatów konkursu. Wśród nich będą Pan Witold Czuksanow autor wielu publikacji ogrodniczych i współtwórca znanego programu telewizyjnego „Rok w ogrodzie” a także Pani Katarzyna Kusiak architekt krajobrazu, autorka i prowadząca program „Twój kawałek ogrodu”. Czeka nas dużo emocji.
 

W konkursie na zielnik nie mogło zabraknąć uczniów szkół podstawowych z naszego regionu. Odwiedziłem jedną z nich a mianowicie Szkołę Podstawową w Dobrzyniu, która jest filią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubszy kierowanego przez Panią Dyrektor mgr Agatę Czechowską. Do konkursu przystąpili uczniowie II klasy z Dobrzynia, której wychowawczynią jest Pani mgr Renata Wadówka. Pacę konkursową wykonali uczniowie: BECK TOMASZ, CHMIEL ANTONI, DROZD JAKUB, PAWŁOWSKI BARTOSZ, PREIS JULIA, SALAK WIKTOR i WACHOWSKI FILIP. 

 

Pomysł na formę zielnika powstał po lekcji z udziałem rodziców jednego z uczniów Państwa Katarzyny i Marka Drozdów. Państwo Drozdowie są leśnikami i na co dzień pracują w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu. 

Konkurs na zielnik w szkole

Na lekcji przyrody opowiedzieli uczniom o drzewostanie okolicznych lasów. Pokazali uczniom jakie jest bogactwo naszych lasów, ilustrując opowieść liśćmi i owocami drzew i krzewów. Dopełnieniem lekcji była wycieczka do lasu. Z lekcji i wycieczki do lasu zostało dużo kolorowych liści i owoców drzew. To z nich powstał duży, w kształcie podwójnego tabletu zielnik. W centralnej jego części jest pień z brzozowej kory od którego odrastają gałęzie z 16 gatunkami drzew zwieńczonymi liśćmi i owocami. Nie zapomniano o podaniu łacińskich nazw roślin i opisie ich siedliska, co było wymogiem konkursowym. 

Zielnik wykonany przez uczniów

W styczniu Nowego Roku nastąpi rozstrzygnięcie konkursu ale już teraz można mówić o wielkim sukcesie zielnika tej klasy. Wielkim sukcesem jest to, że tak wielu ludzi przyczyniło się do jego powstania, uczniów, wychowawczyni ale też rodziców uczniów przy dużym wsparciu dyrekcji szkoły. Dzięki temu projektowi uczniowie II klasy poznali drzewa i krzewy najbliższej okolicy. Potrafią rozpoznawać je po liściach, korze i owocach, nie tylko w klasie ale i w terenie. Nabyli, przy wykonywaniu zielnika umiejętność pracy w zespole i doskonale się przy tym bawili, choć pracy przy wykonaniu zielnika nie było mało.

Przygotowania do wykonania zielnika

Będziemy obserwować jak dalej potoczą się losy tego zielnika. Ze swojej strony życzę im sukcesu chociaż już dzisiaj osiągnęli wiele i mam nadzieję, że wiedza którą zdobyli zaowocuje w przyszłości. 

Zielnik

Tym wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku gorąco do tego zachęcam. Znajdziecie tam zarówno wiernie przedstawioną europejską architekturę w miniaturze ale także rozrywkę i piękne kompozycje roślinne i kwiatowe.

Na początku przyszłego roku odwiedzę kolejną, tym razem brzeską szkołę i przedstawię jeszcze jeden zielnik i jego twórców.

Top