Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

I etap konkursu na zielnik w Minieurolandzie rozstrzygnięty

Minieuroland inspiruje naturą” to motto ciągle jeszcze trwającego konkursu na zielnik skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Konkurs rozpoczął się w październiku 2016 r. i teraz w styczniu doszło do rozstrzygnięcia jego pierwszego etapu. Ilość prac które zgłoszono do konkursu jest imponująca i nikt nie spodziewał się, że będzie ich aż tyle. Do konkursu przystąpiło ponad 500 klas z ponad 50 szkół i blisko 3000 uczniów. Prace konkursowe oceniało zacne jury wśród których znalazły się znane osobistości ze świata mediów, autorytety w branży ogrodniczej i architektury krajobrazu. Przewodniczącym jury był Witold Czuksanow - autor książek o tematyce ogrodniczej, organizator ogólnopolskiej imprezy "Polska w kwiatach" i współtwórca programu „Rok w Ogrodzie” emitowanego w TVP1. W składzie jury znaleźli się również Katarzyna Kusiak znana architekt krajobrazu, autorka i prowadząca program „Twój kawałek ogrodu” emitowanego na antenie Domo+ a także Elżbieta Smolińska - architekt krajobrazu, autorka i prowadząca program „Ogród bez tajemnic” w Telewizji TVR. 

Z informacji jaką uzyskałem od organizatorów konkursu nagrodzone zostały następujące prace i ich autorzy:

W kategorii - PRACE INDYWIDUALNE:

klasy I - III:

1. Dawid Frueauff „Drzewa w moim mieście- Pyskowicach” – kl. III b, Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Pyskowicach.

2. Olgierd Gorgoń „Zielnikowa o drzewach bajeczka Pana Sowy” – kl. III a, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bełchatowie.

3. Joanna Mysiak „Listkowe bajeczki laleczki Laureczki” - kl. II c, Szkoła Podstawowa nr 4 w Bolesławcu.

4. Sandra Chmielewska „Zielnik” - kl. III a, Szkoła Podstawowa nr 9 w Inowrocławiu.

5. Oliwia Goinda „Zielony świat w Minieurolandzie – drzewa i krzewy” - Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich.

Konkurs na zielnik

klasy IV – VI:

1. Jan Kwiecień „Polskie drzewa i ich jesienne skarby zamknięte w słojach” – kl. IV c, Szkoła Podstawowa nr 3 im Małego Powstańca w Ząbkach.

2. Aleksandra Walicka „Zielony Świat w Minieurolandzie” – kl. IV, Szkoła Podstawowa w Strzelcach Wielkich.

3. Karolina Pławecka „Zielony świat w Minieurolndzie, zielnik drzewa i krzewy” – kl. V, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach.

4. Amanda Chrostek „Zielnik 2016” – kl. VI c, Szkoła Podstawowa w Ruścu.

5. Dominika Musiał „Zielnik Drzewa i Krzewy Lecznicze” – kl. VI, Zespół Szkół w Wierzuchcinie Królewskim.

Zielnik

W kategorii - PRACE KLASOWE:

klasy I – III:

1. Klasa III a z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim Modlin Twierdza „Skrzynia skarbów czyli o czym szumią liście kokornaku”.

2. Klasa II ze Szkoły Podstawowej w Broniszewicach „Drzewa i krzewy naszej okolicy w różnych porach roku”.

klasy IV – VI:

1. Klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Ligocie Małej.

2. Klasa V a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie „Piękny jesieni czas poznajemy park i las wokół nas”.

W kategorii - PRACA SZKOLNA:

1. Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Nasza Szkoła" w Opolu – zielnik pt. „Impuls”

Nagrodzone zielniki a także prace najbardziej wartościowe i pomysłowe będzie można obejrzeć od czerwca do października podczas II Festiwalu Kwiatów - cyklicznej imprezy organizowanej przez Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku.

Doskonałą podsumowaniem do tego wspaniałego wydarzenia jest opinia jednej z jurorek konkursu:

Kiedyś na lekcji biologii też robiłam zielnik, pamiętam ile włożyłam w niego pracy, chciałam aby był najpiękniejszy. Dziś wiem, że mój, konkursu organizowanego przez Minieuroland z pewnością by nie wygrał. Nadesłane prace były na bardzo wysokim poziomie. Zaskoczyła mnie ich różnorodność. Nie przypuszczałam, że zielniki mogą przybierać takie ciekawe formy, że mogą być tak pięknie wykonane, a jednocześnie zawierać wiele cennych informacji na temat roślin. Ciężko było wybrać z tak wielu cudownych prac, tylko kilka. Szczególnie gdy widać, że dzieci bardzo się zaangażowały w przygotowanie zielników i włożyły w nie wiele pracy i serca. Z pewnością obraz wielu z nich pozostanie w mojej pamięci, jeszcze bardzo długo”. - Elżbieta Smolińska.

Pełną relację z prac komisji konkursowej znajdziecie na:

http://www.facebook.com/minieuroland

Konkurs na zielnik - komisja

W konkursie wzięły udział także szkoły z mojego terenu – z ziemi brzeskiej. Pisałem o jednej z nich, tej z Dobrzynia na stronie bloga ale też w tygodniku Panorama.

Tuż przed zakończeniem pierwszego konkursowego etapu miałem przyjemność spotkać się z jeszcze z jedną twórczynią zielnika przesłanego na konkurs. To uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu Amelia Wadówka, która wykonała pracę indywidualną. Amelia opowiedziała mi z pasją o swojej pracy i kulisach jej powstania. Praca miała formę kalendarza. Każdy miesiąc ilustrowany został liśćmi jednego drzewa. Dużo i obrazowo opowiedziała mi o tym. Najzabawniejsze z jej opowieści było to, że przy suszeniu liści powychodziły z nich różne żyjątka, które pewnie na nich się wykluły, traktując książki w których się suszyły jak swoisty inkubator. Na szczęście, intruzy zostały przepędzone i wszystko dobrze się skończyło. Amelii w pracy pomagali rodzice a informację o konkursie przekazała Pani mgr Anna Stefaniszyn nauczycielka przyrody. 

Anna Stefaniszyn i Amelia Wadówka

Panie Anna Stefaniszyn i Amelia Wadówka.

 

Mam nadzieję, że zobaczę pracę Amelii podczas kolejnego pobytu w Minieurolandzie. Aha, jeszcze jedno – Amelia zamierza wziąć udział w II etapie konkursu, tak ją to wciągnęło. Będę jej kibicował.

Pamiątkowe zdjęcie z wycieczki

Pamiątka ze spotkania

 

Już teraz zachęcamy uczniów szkół, nauczycieli i rodziców do wzięcia udziału w obfitującym w atrakcyjne nagrody II etapie konkursu - „Festiwal Kwiatów Minieuroland”, który rozpocznie się 1 lutego 2017 r. i będzie trwał przez pełne dwa miesiące do 31 marca 2017 r.

Regulamin konkursu odnajdziecie na stronie: http://www.minieuroland.pl/

Jeżeli zamierzacie wziąć udział w II etapie konkursu i chcecie mi o tym opowiedzieć – proszę napiszcie do mnie. Chętnie opowiem o Waszej pracy.

Top