Nie dla Relaksu: Nasze pieniądze do prywatnej kieszeni
20/08/2018
Kalendarz biodynamiczny wrzesień 2018
31/08/2018

KOLEKCJA KORZYŚCI – Zieleń to Życie A.D. 2018.

 

 

Wystawa Zieleń to życie – tegoroczne hasło „KOLEKCJA KORZYŚCI”

Coś mi się wydaje, że warszawska wystawa się bardziej komercjalizuje? Wyrażenie KORZYŚĆ w haśle ma wiele znaczeń, podobno nawet jest ich 107 a mi, choć może opacznie, kojarzy się przede wszystkim z zyskiem, profitem i interesem. Tegoroczne hasło Zieleń to Życie bardzo odbiega od ogrodu, zieleni i ogrodniczej pasji, w porównaniu z latami ubiegłymi. W 2017 roku było hasło „Odetchnij zielenią”, w 2016 r. „Ogród pierwsza klasa”, 2015 „Obudź emocje”, 2014 „Klucz do ogrodu”, 2013 „Ogród z charakterem”, 2012 „Skarby ogrodów”, 2011 „Ogród – Dobry ruch”, 2010 „Symfonia kolorów” – dalej nie sprawdzałem, ale pewnie było podobnie.

Zieleń to Życie A.D. 2018

Hasło tegorocznej wystawy Zieleń to Życie, w co chcę wierzyć, zapewne odnosi się nie do korzyści materialnych, ale do korzyści z obcowanie z naturą i pasjami przyrodniczymi, bo pasjonaci zwykle dopłacają do swoich pasji. Hasło zwykle skierowane jest do odwiedzających wystawę, ale w tej edycji wydaje się, że i do wystawców, którzy przy okazji zarabiają, choć nie brakuje wśród nich i pasjonatów. W końcu wszyscy mają z tej wystawy swoje korzyści. Dla mnie korzyścią, oprócz doznań estetycznych, będą inspiracje, które czerpać zamierzam ze spotkań, rozmów i tego co zobaczę u wystawców. Mimo wszystko hasło mnie rozczarowuje, bo w końcu to wystawa Zieleń to Życie.

Trzy dni pełne atrakcji

Z trzech dni zamierzam być na dwóch ostatnich. 7 września to dzień branżowy i 8 września to dzień przeznaczony dla publiczności. Zapowiedź udziału w wystawie blisko 300 wystawców z kilkunastu krajów rodzi nadzieję, że będzie co zobaczyć i z kim porozmawiać. Organizatorzy tradycyjnie zadbali o to, by w prosty sposób zarejestrować się i uzyskać darmową wejściówkę. Skwapliwie z tego skorzystałem 🙂

 

 

Bilety dla publiczności na ostatni dzień wystawy nie są drogie -15 zł normalny i 10 ulgowy a dzieci do lat 10 wejdą bezpłatnie.

Zieleń to Życie 2018

 

 

Program wystawy:

Pierwszy dzień (6.09.2018).

Po otwarciu wystawy to dzień darmowych warsztatów i seminariów. Będzie można wziąć udział w:

1. Warsztatach z programem Vectorworks.

2. Seminarium dla producentów roślin i zakładających tereny zieleni.

3. Warsztatach z programem Gardenphilia Designer.

 

 

Drugi dzień (7.09.2018).

Wydaje się być bardziej atrakcyjny dzięki konferencji „MOCNO ZIELONE MIASTO”, podczas której można będzie wysłuchać prelekcji:

1. Odmiany krzewów liściastych polecane do zieleni miejskiej.

Grzegorz Falkowski, Związek Szkółkarzy Polskich

2. Zarządzanie utrzymaniem i rozwojem publicznych terenów zieleni.

Agnieszka Kowalewska, Pracownia projektowa URBIOSIS

3. Vectorworks – tworzenie kompleksowych projektów zieleni 2D/3D i zagospodarowania przestrzeni publicznej.

Dr inż. Magdalena Gruna

4. Kwiaty w zieleni miejskiej na przykładzie Czech i Słowacji.

Miroslava Paclova, HORTISERVIS.CZ.

5. EXPO Horticultural 2024 Łódź Polska – założenia Wystawy. Szanse i korzyści.

Maciej Riemer, kierownik Projektu Expo Horticultural 2024, Urząd Miasta w Łodzi

O tym przedsięwzięciu organizatorzy piszą tak:

Miasto Łódź będzie organizatorem międzynarodowej Wystawy EXPO Horticultural 2024 (tzw. zielone EXPO). Wystawa jest olbrzymim przedsięwzięciem – sam jej teren to ok. 75 ha, zieleni zagospodarowanej zgodnie z najnowszymi trendami rozwoju miast, z uwzględnieniem projektów rewitalizacyjnych, a także procesami rozwoju terenów rekreacyjnych.

EXPO to największe światowe wystawy organizowana cyklicznie, prezentujące dorobek kulturowy, naukowy i techniczny narodów świata. Do niedawna najpopularniejszymi wystawami EXPO były ich dwa rodzaje: tzw. World EXPO oraz International EXPO. Jednak od pewnego czasu na znaczeniu zaczęły zyskiwać wystawy dedykowane ogrodnictwu, ekologii i zieleni w miastach, czyli Horticultural EXPO. Prawa do organizacji takiej wystawy w Polsce uzyskało Miasto Łódź. Celem wystaw EXPO Horticultural jest promowanie innowacji w dziedzinie ogrodnictwa, żywienia, rolnictwa, kształtowania miejskiego krajobrazu, a także ochrony środowiska, jak również dzielenie się doświadczeniami i rozwiązaniami, które poprawiają jakość życia w miastach. EXPO Horticultural pomagają miastom na całym świecie poprawiać stan środowiska, jak również lokalnej i krajowej gospodarki.

6. Zielone Miasta dla zdrowego społeczeństwa.

Karen Tambayong, prezes Komitetu Green City, AIPH, Indonezja

7. Korzyści oraz funkcje dachów zielonych.

Jarema Andrzej Rabiński, Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone

8. Łąki kwietne w zieleni miejskiej – Kraków.

Piotr Kempf, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

9. Rośliny rabatowe w miastach, jako alternatywa dla trawnika.

Bert Griffioen, Vasteplantenkwekerij Griffioen Wassenaar

 

Trzeci dzień (8.09.2018)

1. Ogród prywatny – w poszukiwaniu stylu i równowagi.

Agnieszka Hubeny- Żukowska – projektantka ogrodów

2.Krzewy na miejskie rabaty

Tomasz Uszyński

3. Więcej zieleni.

Niek Roozen, Holandia

Jak podają organizatorzy „Roozen realizuje swoje projekty w Holandii i innych krajach Europy, a w ostatnich latach także w Chinach. Ma na swym koncie projekty parków, założeń tematycznych, kameralnych ogrodów i wielkich krajobrazowych rozwiązań. Jest zdobywcą licznych nagród i zwycięstw w prestiżowych konkursach np. EXPO Park na Światowej Wystawie Expo 2010 w Szanghaju, pierwsze miejsce w konkursie QinHuai River Project Nanjing (2016 r.), pierwsze miejsce za projekt głównej osi Hunnan w Shenyang”.

Zieleń to Życie – dodatkowe materiały.

Liczę też, oprócz innych atrakcji, na interesującą zapowiedź medialną – nowy Katalog Bylin.

 

 

Tak nowy katalog anonsują organizatorzy:

„Nowe wydanie Katalogu Bylin to naprawdę nie lada gratka dla miłośników tej grupy roślin ogrodowych. Znajduje się w nim opis ponad 1000 bylin kwitnących, traw i co szczególnie warto podkreślić, bardzo ciekawych, ale ciągle zbyt rzadko sadzonych paproci, bez których trudno sobie wyobrazić ogrody naturalistyczne i leśne”.

Do zobaczenia na wystawie !!!

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *