Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Gardenia Poznań 2015 - relacja

gardenia 2015 - informatory

Po raz pierwszy pojechałem do Poznania na Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia 2015 chociaż odbyły się one już po raz dziewiąty. Targi trwały trzy dni (26-28 lutego). Pierwsze dwa dni - 26 i 27 lutego przeznaczone były dla biznesu i profesjonalistów, a trzeciego dnia dla publiczności, pasjonatów ogrodów i wszystkich innych chętnych.

gardenia 2015 - kwiaty

Z informatora organizatorów dowiedziałem się, że targi poświęcone są prezentacji nowości, innowacyjnego sprzętu oraz technologii ogrodniczych, a także są okazją do pokazania światowych trendów ogrodniczych i spotkań ludzi z branży ogrodniczej i florystycznej. Nie to jednak zdecydowało o tym by w nich pierwszy raz uczestniczyć. Najbardziej zależało mi na tym by wziąć udział w I Spotkaniu Blogerów Ogrodniczych, dlatego, że prowadzę swój blog dopiero od miesiąca i chciałem poznać ludzi, którzy robią to od dawna i mają fantastyczne osiągnięcia w tej dziedzinie. Zanim opiszę to spotkanie to parę słów o tym, co mnie zainteresowało w ekspozycji targów.

1 spotkanie blogerów ogrodniczych

W trzech dużych pawilonach każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

plan gardenia 2015

Ominąłem z braku czasu pawilony o tematyce florystycznej i dekoracyjnej by skupić się na tym, co najbardziej mnie interesuje, tzn. małej architekturze ogrodowej, narzędziach i sprzęcie ogrodniczym, aranżacji krajobrazu oraz sadzonkom i nasionom.

Co mi się spodobało?

Opryskiwacze.

opryskiwaczeopryskiwacze maruyama

Zdziwiła mnie różnorodność tego sprzętu, szczególnie jeżeli chodzi o ich pojemność i „napęd”. W handlu trudno spotkać ofertę więcej niż z 3-4 wielkościami pojemności, a z „napędem” jest jeszcze gorzej. W sklepach najbardziej popularnymi są te o pojemności 3-6 litrów z ręcznym pompowaniem. 5 litrowa pojemność zadowoli zapewne działkowca i ogrodnika, którzy mają do opryskiwania powierzchnię do ok. 5 arów, a co przy większych areałach? Nowością, która może zainteresować ogrodników są plecakowe opryskiwacze ogrodowe do oprysków i nawożenia. Dobre parametry i ciekawą ergonomikę mają opryskiwacze z 12 V silnikiem i żelowym akumulatorem o pojemności 7200 mAh, które niedługo powinny zastąpić opryskiwacze ręcznego pompowania.

Taki bardzo ciekawy opryskiwacz zaprezentowała firma Marolex:

opryskiwacz marolex

Roboty koszące.

robot koszący ambrogiorobot koszący gardenia 2015

Roboty koszące o futurystycznych kształtach bardziej przypominają bolidy formuły 1 niż kosiarki do trawy. Roboty te koszą trawniki od 400 do 30 000m2 - robią to codziennie i koszą trawnik tak jak to im zaprogramujesz. Nie mają kosza na trawę, bo go nie potrzeba, ponieważ kosząc trawnik codziennie w dzień i w nocy nie będzie zbyt dużych odrostów, a tym samym potrzeby jej zbierania. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zamontowania koła zębatego, które podczas koszenia dodatkowo spełnia funkcję aeratora. Według zapewnień wystawcy „bolid” nie hałasuje, nie śmieci i minimalizuje zużycie wody o 80% a koszt tygodniowego zużycia prądu do trawnika o powierzchni 3 000m2 wynosi 2zł. Pozdrowienia dla Pana Łukasza Jednorowicza.

Robofarma

robofarma robot koszący

www.fb.com/robofarma

Zamiast bruku – drewno

drewniana ścieżka

ścieżka drewniana brukowaścieżka drewnianaścieżka z drewna

Zdjęcia - wodrew.pl

Bruk drewniany w kształcie plastra miodowego wykonany jest z wysokiej jakości impregnowanego drewna, które wyróżnia się wysoką jakością użytkową i wizualną. Ścieżka lub taras wykonany z drewnianego bruku ma swój niepowtarzalny urok i mogą nam służyć przez wiele lat. Na jeden m2 powierzchni w zależności od wymiarów potrzebnych jest od 36-64 szt. sześciokątnych elementów.

Drewniany bruk doskonale pasował będzie do stylu naturalistycznego i sielskiego w ogrodzie, o czym pisałem w swoich artykułach:

http://ogrodnikleszek.pl/dekoracja-ogrodu/styl-naturalistyczny

http://ogrodnikleszek.pl/dekoracja-ogrodu/styl-sielski-wiejski

Zwieńczeniem zwiedzania wystawy było I Spotkanie Blogerów Ogrodniczych.

Dla tej imprezy warto było jechać 200 km w jedną stronę, żeby spotkać się ze „starszymi” koleżankami i kolegami. Bardzo odmłodziło mnie to spotkanie, bo choć pewnie byłem jednym ze starszych wiekiem uczestników to blogerem jestem tylko od miesiąca, taki paradoks. Prowadzący spotkanie Łukasz Skop, redaktor strony Bez-Ogródek i Wojciech Wardecki, redaktor strony W-OGRODZIE Wojciech Wardecki, byli doskonale przygotowani do swojej roli i zdawało mi się, ze konferansjerka to ich żywioł. Szybko rozruszali uczestników do ciekawej dyskusji i stworzyli miłą i ciepłą atmosferę. Szczególnie ciekawymi wątkami dyskusji była te o prawach autorskich i poprawie poczytności bloga. Miło było zobaczyć w realu koleżanki i kolegów, których do tej pory znałem z wirtualnej rzeczywistości. 

Bardzo dziękuję Łukaszowi Skopowi – Bez-Ogródek :)  za nasiona bardzo ciekawej kukurydzy tęczowej – jak zaowocuje dam znać, a nasionami podzielę się z sąsiadami.

I ja tam byłem, miód i wino piłem, a co zobaczyłem i powąchałem to Wam moi mili czytelnicy opisałem.

Dziękuję też Pani Katarzynie Skoniecznej z MTP organizatora targów. Jest Pani aniołem :)

Mam nadzieję, że zobaczymy się za rok. Kłaniam się nisko. OgrodnikLeszek

ogrodnik leszek

  • Tytuł: Gardenia Poznań 2015 - relacja
  • Autor:
  • Data: 02/03/2015
  • Tagi:
Top