Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Dynia z imbirem i goździkami dla smaku - przepis z Dolnośląskiego Festiwalu Dyni

W drugą niedzielę października (8) wchodząc do Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, można było od progu odnieść wrażenie, że opanowany jest on przez monokulturę  jednej rośliny – dyni. Wszystkie trawniki zasypane były kulo kształtnymi owocami dyni. Część po prostu luźno tam leżała, a część tworzyła, ku uciesze dzieci dyniowate instalacje, maszkary, ludziki i dziwaczne stworki. To po raz XIV w plenerze odbył się Festiwal DYNI.

Dynie na festiwalu

Dobrze że przyszedłem wcześniej, bo już o 10, a wychodząc po czterech godzinach wzdłuż parkanu do kas biletowych utworzyła się spora kolejka. Bilety ulgowe w przystępnej cenie 5 zł ale te zwykłe mogłyby być ciut tańsze (15 zł). Wszędzie tłumy. Wzdłuż alejek rozstawiono kramy które oferowały wszystko co z dynią jest związane. Były surowe dynie i ich przetwory, można było zjeść krem z dyni i spróbować dyniowych smakołyków od konfitur po marynaty. Było jak zwykle dużo atrakcji.  Konkursy a wśród nich „Konkursy na najdziwniejszą dynię”, „Dyniowe przybranie”, „Najsmaczniejsza dynia”. Był też plener plastyczny „Dyniowe naczynia”, występy muzyczne i taneczne na trawniku pod kasztanowcami.

Festiwal dyni

Głównym puntem programu było rozstrzygnięcie konkursu na najcięższą dynię. W ubiegłym roku najcięższa dynia ważyła 540,5 kg. Wynik imponujący, choć największa dynia jaką się udało wyhodować w Polsce to wynik aż 839,8 kg, wyhodował ją Pan Dominik Kędziak ze wsi Kurówek w województwie łódzkim. Zwycięska dynia podczas tegorocznego Festiwalu Dyni ważyła 575 kg.

Najcięższa dynia

Do takich rozmiarów dorastają owoce dyni olbrzymiej. Najpopularniejszą odmianą tych gigantów jest Atlantic Giant to ona rodzi, choć nie tylko ona, owoce o wadze kilkuset kilogramów.

Skąd ta rosnąca popularność dyni? 

Dynia jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań glebowych, najlepiej będzie się czuła posadzona w ziemi przepuszczalnej, nieco piaszczystej i bogatej w próchnicę. W ojczyźnie dyni – Ameryce Północnej, sadzi się dynię współrzędnie z kukurydzą i fasolą. Sąsiedztwo dobrze temu służy. Wysoka kukurydza służy jako podpora dla długich pędów fasoli a bakterie w korzeniach fasoli wzbogacają ziemię w azot, dostarczając kukurydzy i dyni potrzebnych substancji odżywczych. 

Dynia to samo zdrowie, świadczy o tym już sam ich kolor – przeważnie pomarańczowy i żółty, charakterystyczny dla prowitaminy A, czyli beta-karotenu ważnego przeciwutleniacza hamującego procesy nowotworowe. W jej składzie jest całe bogactwo innych witamin: B, C, PP i E, a przy tym jeszcze tak ważnych pierwiastków jak fosfor, żelazo, wapń i potas. Spożywanie dyni, dzięki jej zasadowości odkwasza organizm. Przy tych licznych zaletach jest jeszcze smaczna i szkoda, że jeszcze niezbyt popularna w naszej kuchni. Takie imprezy jak ta wrocławska przyczynia się do jej popularyzowania i zmiany naszych kulinarnych przyzwyczajeń, bo dynię warto jeść. 

Mój krótki pobyt na festiwalu zaowocował zdobyciem ciekawego przepisu na marynowaną dynię. Zdobyłem ten przepis na jednym ze straganów i postanowiłem wypróbować na zebranych kilka dni temu moich dyniach piżmowych. Nie wiem jeszcze jak będzie smakowała moja marynowana dynia ale wygląda dobrze. A skoro wygląda dobrze to pewnie i będzie dobrze smakować, ale o tym przekonam się za parę tygodni.

Dyni z imbirem i goździkami w zalewie octowej

Składniki na 1-1,5 kg dyni:

  • 1 – 1,5 kg obranej ze skórki i pokrojonej w kostkę dyni,
  • 200 ml octu spirytusowego,
  • 50-60 dkg cukru,
  • 2-3 plastry imbiry,
  • łyżeczka goździków,
  • łyżka stołowa soli,
  • ½ l wody.

Sposób przygotowania

Dynię obrać ze skórki, zebrać jej grubą wierzchnią warstwę. Pokroić w niezbyt grubą kostkę. Wrzucić do osolonej wrzącej wody i gotować ok. 3min. Odcedzić kostki dyni i przelać ją na durszlaku zimną wodą. Włożyć niezbyt ciasno do słoików i zalać gorącą marynatą z goździkami i imbirem. Pasteryzować krótko, wystarczy ok. 15 min.

Przepisy na dynie

Przetwory z dyni

Top