Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Podsumowanie II etapu szkolnego konkursu na zielnik

Dwukrotnie pisałem na łamach Panoramy o konkursie na zielnik. Odwiedziłem twórców zielników w Brzegu i Dobrzyniu. Spotkałem uczniów i nauczycieli z pasją do natury. Wiele zielników z naszego powiatu powędrowało na konkurs. Choć na razie brzeskie zielniki, bardzo ciekawe,  pomysłowe i piękne nie sięgnęły po najwyższe laury to ich twórcy, w co wierzę zebrali doświadczenia i w kolejnej edycji to ich prace zostaną docenione. Miałem to, szczęście uczestniczenia w tej imprezy jako jeden z patronów medialnych. Otrzymałem od organizatorów konkursu list którym pragnę się z Wami podzielić.

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Patroni i Partnerzy Projektu!

Pragniemy Wam serdecznie podziękować za zaangażowanie oraz udział w organizowanym przez nas konkursie na zielnik pn. „Minieuroland inspiruje naturą”. 
Idea powstania projektu narodziła się w wyniku prowadzonych przez Park Miniatur Minieuroland zajęć botanicznych. Podczas oprowadzania uczniów po arboretum oraz w trakcie zajęć warsztatowych, w czasie których poznawali różnorodność i niezwykłe właściwości roślin, mogliśmy zaobserwować jak rośnie ich zainteresowanie przyrodą oraz jej bogactwem. Dzieci z wielką radością wcielały się w odkrywców-botaników, którzy podążali krętymi alejkami naszego parku w poszukiwaniu najciekawszych gatunków, poznając ich cechy charakterystyczne oraz zastosowanie. Podczas warsztatów samodzielnie sadzili roślinki oraz zdobywali wiedzę jak je pielęgnować i jak zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. 
Zauważyliśmy, że uczniowie bardzo chętnie poznają otaczający ich świat roślin i postanowiliśmy jeszcze bardziej zachęcić ich do zdobywania nowej wiedzy oraz rozwijania kolejnych umiejętności, rozbudzając w nich kreatywność i motywując ich ciekawymi nagrodami. Wśród nagród znalazły się rodzinne zaproszenia VIP do Minieurolandu, dwudniowe wycieczki klasowe na Ziemię Kłodzką, materiały edukacyjne, a nawet makieta budynku szkolnego o wartości 20 000 zł.

Park miniatur

Konkurs skierowaliśmy do szkół podstawowych z 9 województw: dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego, łódzkiego, śląskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Został podzielony na dwa etapy. Pierwszy skupiał się wokół tematyki drzew i krzewów, natomiast drugi był poświęcony wyłącznie kwiatom. Uczestnicy mogli wykorzystywać dowolne formy artystyczne podczas tworzenia swoich zielników, dzięki czemu każda praca była niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

Park miniatur w Kłodzku

W obydwu etapach otrzymaliśmy kilka tysięcy prac, spośród których Komisja Konkursowa musiała wyłonić zwycięzców. Było to zadanie niezwykle trudne, ponieważ każdy zielnik wykonywały dzieci, które włożyły w to ogrom pracy i poświęciły sporo czasu na zbieranie i suszenie roślin lub tworzenie ich artystycznego obrazu. Oczywiście nie brakowało tu aspektów edukacyjnych, ponieważ uczniowie niejednokrotnie zagłębiali się w lekturze w poszukiwaniu informacji o prezentowanych gatunkach roślin, którymi dzielili się z nami później w swoich pracach.

Zielniki zaskakiwały swoim kształtem, wykonaniem oraz pomysłowością dzieci. Niejednokrotnie przybierały formę przestrzenną oraz były prezentowane w postaci gier. Ogromnym zaskoczeniem był również zielnik, którego wykonawcy zamknęli zapachy kwiatów w słoiczkach.
Było nam bardzo miło, kiedy otrzymywaliśmy liczne podziękowania od rodziców, opiekunów oraz samych uczniów za to, że konkurs zaangażował do wspólnej aktywności całe rodziny oraz zachęcił uczestników do spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Dziękujemy wszystkim Patronom i Partnerom, którzy wspierali nasze działania, pomagali nam w dotarciu z informacją o konkursie do uczniów z całej Polski oraz przekazali dla zwycięzców cenne nagrody. Są to: Park Narodowy Gór Stołowych, Ośrodek Wypoczynkowy Szczeliniec, Mój Piękny Ogród, Przepis na Ogród, Kocham Ogród, Zieleń Miejska, Garden&Trends, Slow Life, Biznes Ogrodniczy, Gazeta Wrocławska, Zielonalekcja.pl, Telewizja Sudecka, blogi: Ogrodnik Leszek i Oazazieleni.pl, Uzdrowiska Kłodzkie S.A. - Grupa PGU, Farutex Sp. z o.o., Nestle Ice Cream Sp. z o.o. oraz PepsiCo Poland.

Szczególne podziękowania należą się również opiekunom, nauczycielom i rodzicom, którzy swoją postawą zachęcili dzieci do udziału w konkursie oraz pomagali im przy tworzeniu zielników, nie wyręczając ich w działaniach, ale mobilizując do pracy i zachęcając do zdobywania nowych umiejętności. 

Gratulujemy zwycięzcom oraz zachęcamy wszystkich uczniów, klasy i szkoły do udziału w II edycji konkursu „Minieuroland inspiruje naturą”, którą ogłosimy w październiku 2017 r. 
Klasom uczestniczącym w konkursie przypominamy o możliwości skorzystania z przysługującego im 5% rabatu na przepełnioną atrakcjami wycieczkę do Minieurolandu. Rabat obejmuje zwiedzanie parku oraz panele edukacyjne: historyczny, modelarski i botaniczny. Można go wykorzystać do 30 czerwca 2017 r.
Dodatkowo informujemy, że wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie oraz towarzyszące im osoby, mogą skorzystać z 10% rabatu na zakup biletów do Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku.

Wyniki konkursu możecie Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej www.minieuroland.pl
 
Do zobaczenia w Minieurolandzie!

Top