Nowoczesna frytkownica Filux
03/10/2018
listopad
Kalendarz biodynamiczny listopad 2018
29/10/2018

Czosnek na 2019 r. – troski ogrodnika

czosnek

Czosnek sadzony jesienią daje lepsze plony od jego jarej odmiany wysadzanej wiosną. Ozimy czosnek ma większe główki i dorodniejsze ząbki. Wczesną wiosną jego zielone listki radują ogrodnika i są zapowiedzią nowego sezonu warzywnego. Czosnek posadzony w końcu października, w zależności od pogody, może powschodzić jeszcze przed zimą i nie należy się tym martwić, bo przezimuje jeżeli pokryje go warstwa śniegu. Można go też zabezpieczyć na zimę, przykrywając go warstwa gałązek igliwia sosnowego lub świerkowego. To na wypadek bezśnieżnej zimy. Przykrycie czosnku białą włókniną ogrodową nie jest dobrym rozwiązaniem, bo może sprzyjać zagnieżdżeniu się pod nią gryzoni.

 

Czosnek – kolejny rok ze słabym plonem

Czy rok był udany w uprawie czosnku najlepiej sprawdzić po cenie czosnku na targu. W tym roku za dużą główkę czosnku trzeba było zapłacić od 1,5 do 2 zł. W dobrych latach jest on sprzedawany za złotówkę. Mój tegoroczny czosnek i moich sąsiadów ogrodowych, chorował i jego zbiory rozczarowały, choć na wiosnę był dorodny i nic nie zapowiadało katastrofy.

Czosnek 2018 – co się stało?

Rośliny już wczesnym latem obsychały i szybciej niż to powinno być, były gotowe do zbioru. Początkowo wydawało się, że główki czosnku będą się nadawały do przechowania, ale niestety tak nie było. Do użytku nadawała się tylko część główek, a reszta porażona została chorobą grzybową, prawdopodobnie odglebową. Biała zgnilizna czosnku to grzyb Sclerotium cepivorum, który wywołuje żółknięcie, a następnie więdnięcie liści. Choroba ta dobrze rozwija się w niskich temperaturach i wysokiej wilgotności. Porażenie od łodygi przenoszone jest na główki i uszkadza je. Źródła infekcji grzybowej dopatruję się w chorych resztkach roślin z poprzedniego roku, które pozostały w glebie i w niedostatecznym przygotowaniu ząbków do sadzenia. Co do zmianowości
roślin na poletkach to jego znaczenie na 4-5 arowych działkach jest przesadzone. Na takich działkach warzywnik to jakieś 2 ary i jeżeli w glebie są „choroby”, to będą się one roznosiły po wszystkich uprawach. Zmianowość upraw, choć pożądana, nie daje oczekiwanego skutku, no może niewielki. Dopóki można, nie trzeba używać drastycznych, w większości chemicznych sposobów uzdrowienia gleby, ale czasami, tak jak to się stało z moim czosnkiem, nie ma innego sposobu. By w przyszłym roku mieć czosnek zdecydowałem się użyć zaprawy nasiennej.

 

 

T 75 DS/WS – to środek przeznaczony dla użytkowników nieprofesjonalnych. To środek grzybobójczy o działaniu kontaktowym w formie proszku do zaprawiania nasion na sucho lub w formie zawiesiny wodnej, przeznaczony do zwalczania grzybów przenoszonych przez materiał siewny, a także gnieżdżących się w glebie. Środek jest przeznaczony do nasion kapust, pietruszki, pomidorów, ogórków, porów, selerów, bobu, fasoli, cebuli, papryki, marchwi, buraka ćwikłowego, a także do kwiatów cebulowych. Producent do czosnku zleca zaprawę na mokro, która ochroni go przed białą zgnilizną i szarą pleśnią.

Jak zaprawić ząbki czosnku przed wysadzeniem?

Zaprawa może być szkodliwa dla zdrowia i trzeba zachować szczególne środki bezpieczeństwa. Konieczne będą rękwaice gumowe, okulary i maska na usta.

Opakowanie 5 -cio gramowe to ilość zaprawy w opakowaniu wystarczająca na zaprawienie ok. 1 kg czosnku.

 

 

Do wysadzanego czosnku (ok. 0,5 kg) wystarczyły mi dwa litrowe słoiki. Najpierw wlałem do słoika wodę ok. 1/3 ich pojemności i dodałem do niej po ok. 1,5 g zaprawy. Nie mieszałem i poczekałem, aż środek opadnie na dno i dopiero wtedy dobrze go wymieszałem. Do tak sporządzonej zawiesiny włożyłem ząbki czosnku na ok. 20 min. Po tym moczeniu ząbki odcedziłem, obsuszyłem na ścierce i posadziłem na użyźnionym kompostem zagonie.

 

 

Słoje, opakowania, rękawice, maskę i szmaty trzeba wyrzucić. Należy umyć dokładnie ręce i twarz.
Czy ten zbieg na czosnku się udał, napiszę w przyszłym roku. 🙂

Leszek Ciepielski

23.10.2018r.

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *