Mszyce, mały owad – duży szkodnik.
04/05/2018
W „Relaksie” Zarząd nie radzi sobie z problemem śmieci !!!
21/05/2018

Brukselskie ogrody króla Filipa.

Jeden raz w roku, tylko na kilkanaście dni, para królewska Belgii Filip i Matylda dzielą się ze społecznością swoimi ogrodami. Brukselskie ogrody można oglądać na przełomie kwietnia i maja, wtedy, kiedy są najpiękniejsze. Położenie zamku w centrum stolicy Belgii ułatwia dojazd, ale nie ma tam gdzie zaparkować samochodu. Trzeba zostawić go w jednej z bocznych uliczek, niestety oddalonej od bramy wejściowej na ok. 2 km. Nie jest to stracony czas, bo po drodze można zobaczyć zielone tereny przylegające do zamku, dostępne przez cały rok. Ogromne wrażenie robi pawilon chiński i wieża japońska. Teren wokół pałacu i parku jest strzeżony przez policję i wojsko. Szczególnie widać to przy bamie wjazdowej ale nie brakuje ich i wewnątrz królewskiej posiadłości. Jeszcze tylko kontrola osobista, symboliczne dwa euro za wstęp i ogród jest mój.

 

 

Brukselskie ogrody

Droga od bramy prowadzi do pałacu, oficjalnej rezydencji Króla Belgów w Brukseli ale nie ma do niego wstępu, a szkoda. Zamek Królewski, z francuskiego Laeker a z niderlandzkiego Laken, zbudowany został w latach 1782-1784 według planów Charlesa de Wailly’ego. Budowę nadzorował Louis Montoyera. Początkowo był letnią rezydencję Gubernatorów Niderlandów Hiszpańskich, Arcyksiężnej Marii Krystyny Austriackiej i jej męża Alberta. Zamek spełnia rolę królewskiej rezydencji od czasu akcesji na tron króla Leopolda I w 1831 roku.

Architektura przyrody

Teren parku, co jest zaskoczeniem w warunkach belgijskiego krajobrazu, jest pofałdowany. Idealnie utrzymane trawniki i żywopłoty na pagórkach obsadzonych obrzeżami drzewami, tworzą ciekawą perspektywę oglądanego krajobrazu.

 

 

Jest w parku staw z wielopoziomowym kolorowym tłem drzew i krzewów.

 

 

Jest kilkupoziomowy dom ogrodnika pokryty trzciną, o ciekawej baryłkowatej konstrukcji. Mieni się on kolorowymi witrażami, żywopłotami i roślinami obsadzonymi z przodu.

 

 

Brukselskie ogrody – szklarnie

Główną atrakcją ogrodu są szklarnie, oranżerie i wszelkiego rodzaju tunele szklane w których prezentowana jest roślinność. Mają one różną wielkość i połączone są ze sobą wyznaczając szlak do zwiedzania. Metalowa konstrukcja tych budowli świadczy o tym, że zostały one zbudowane dawno. Świadczą o tym też stare systemy wietrzenia i nawadniania. Wyglądają na wiekowe, ale widocznie są ciągle skuteczne.

 

 

Brukselskie ogrody – rośliny

Różnorodność roślin parku zewnętrznego i w szklarniach jest zachwycający. Dobrze, że król zezwala je odwiedzać właśni w maju, bo to czas kwitnących magnolii, różaneczników, fuksji, piwonii, petunii i pelargonii, których tu nie brakuje. W dużych szklanych pawilonach stworzono wspaniałe instalacje roślinne. Są tu zakątki niczym z lasu. Są instalacje pionowe z kolorowymi wstawkami egzotycznych roślin. Są pawilony z egzotycznymi palmami i bananowcami gdzie można przysiąść na ławeczce. Feerie kolorów kwitnących roślin zachwycają odcieniami i świeżością. Trudno opisać piękno tego ogrodu bo słowo jest mało plastyczne, nie ma zapachu i nie nadąża za doznaniami naszych oczu. Obejrzyjcie chociaż tych kilka fotografii.

 

 

Jak zamieściłem kilka zdjęć ogrodu na facebooku, dostałem wiele polubień i komentarzy pełnych zachwytów. Jeden z komentarzy był taki: „A place to see before you die” (to miejsce do zobaczenia
przed ……..). To prawda, koniecznie musicie zobaczyć to miejsce. A teraz nie wysilam się na opisy – lepiej pooglądajcie zdjęcia.

Na koniec tym sposobem chciałbym jeszcze raz podziękować Agacie i Jurkowi, dzięki którym mogłem odwiedzić to miejsce.

Leszek Ciepielski
15.05.2018r.

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *