Jakie krzewy wybrać na wiosenne nasadzenia w małym ogrodzie?
30/01/2015
Pan Andrzej o gołębim sercu
31/01/2015

Brońmy nasze altanki – batalia trwa

SONY DSC

18 grudnia 2014r. w Sejmie RP miało miejsce pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie altanek w naszych ogrodach. Projekt poparty został przez wszystkie koła i kluby poselskie oraz nasz Rząd, w rezultacie tego poparcia został on skierowany do dalszych prac w Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Jest nadzieja, że wkrótce doczekamy się satysfakcjonujących nas postanowień prawnych, bo jak widać sprawy zmierzają w dobrym kierunku.

Jak doszło do powstania inicjatywy obywatelskiej „Stop Rozbiórkom Altan”?

30.05.2014r. zapadł niezrozumiały w swoim uzasadnieniu wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący legalności altanek w naszych ogrodach działkowych. Sędziowie NSA wydając swój wyrok sięgnęli do definicji altanki nie w obowiązujących aktach prawnych, (bo jej tam nie ma), ale o zgrozo do Słowniku Języka Polskiego i encyklopedii internetowej. Sąd, moim zdaniem podszedł do sprawy instrumentalnie i wydał wyrok w oparciu o tak słabą podstawę, jaką są słownikowe i encyklopedyczne definicje nie biorąc przy tym pod uwagę wieloletniej tradycji murowanych i drewnianych altanek funkcjonujących w naszych ogrodach, których istnienia i formy nikt nigdy nie negował a stawianie altan w ogrodach działkowych wspierało w swoich wydawnictwach między innymi Ministerstwo Rolnictwa. Nadzór Budowlany też nie kwestionował istniejących altan z pełnymi ścianami, o czym świadczą wydawane wcześniej jego decyzje rozbiórki, które dotyczyły jedynie ponadnormatywnych wymiarów altanek.

Szkoda, że w trakcie rozprawy przed sądem ktoś z obrońców altanek nie użył argumentów błędu, jaki powstał wcześniej w Ustawie Prawo Budowlane z nazwaniem naszych domków działkowych – altankami. Bo myślę, że intencje autorów ustawy były inne a przyjęto nieszczęśliwie nazwę altanka, co jest dzisiaj źródłem naszych problemów. Argumentem na poparcie mojej tezę może być poniższe pytanie:

Czy widział ktoś w polskich ogrodach działkowych ażurową jednopiętrową altanę o powierzchni do 25 lub do 35m2 z dachem dwuspadowym o wysokości 5m? (może mieć podpiwniczenie lub nie).

Mało tego – Czy widział ktoś może, altanę o powierzchni do 25 lub do 35m2 z dachem dwuspadowym o wysokości 5m z niezadaszonym tarasem o powierzchni do 12m2?, bo przecież na to też pozwala prawo budowlane.

A może ktoś z czytelników mojego bloga spotkał się z taką altaną? Proszę do mnie napisać w tej sprawie, miło będzie jak dołączysz fotografię takiej altany.

Moim zdaniem, być może się mylę, nie ma takiej altanki, bo, po jakiego czorta komuś taka altanka gdzie, co prawda można w niej posiedzieć, ale nie ma gdzie się przebrać, nie można schować narzędzi i przechować owoców swojej pracy itp. Widocznie zabrakło zdrowego rozsądku by pomyśleć o tych argumentach.

Podtekst tego wyroku aż nad to był czytelny dla działkowców, którzy poczuli się zagrożeni utratą nie tylko swoich altan, ale i ogrodów. Nasze sądownictwo kolejny raz wykazało swoją słabość stojąc po stronie biznesu poszukującego terenów pod inwestycje i nie wzięło pod uwagę interesu społecznego ludzi skupionych w ponad 5000 rodzinnych ogrodów działkowych o powierzchni ponad 44tys. ha i użytkowników ponad 966tys. zagospodarowanych działek. W całej tej sprawie chodzi właśnie o te hektary ziemi często wielomilionowej wartości mającej często atrakcyjną lokalizację w dużych miastach, którą wielu biznesmenów zamieniłoby chętnie na działki budowlane eliminując wcześniej z nich działkowców. Nic dziwnego, że doszło do licznych protestów przeciwko takim praktykom sądów. Zaowocowało to inicjatywą działkowców złożenia w Sejmie RP obywatelskiego projektu w ochronie altanek. Pod wnioskiem podpisało się ponad 700tys. osób. Inicjatywa obywatelska „Stop Rozbiórkom Altan” znalazła sprzymierzeńca w osobie Pani Premier Ewy Kopacz, która 24 listopada ur. wyraziła poparcie dla inicjatywy działkowców i spowodowała, że umorzono decyzje o nakazach rozbiórek w stosunku do altan objętych już tym postępowaniem administracyjnym. Rząd, wspierając inicjatywę obywatelską „Stop Rozbiórkom Altan” zaproponował by altaną działkową był budynek wolno stojący, spełniający funkcję rekreacyjno-wypoczynkową lub inny obiekt spełniający taką rolę. Powierzchnia tego obiektu nie może przekraczać 35m2, a wysokość 4m przy dachu jednospadowym lub 5m przy dachu dwuspadowym, do powierzchni zabudowy nie będzie wliczana powierzchnia tarasu, werandy lub ganku, jeśli ich łączna powierzchnia nie przekracza 12m2. Takie rozwiązanie na pewno zadowoli działkowców, tym bardziej, że wzrosła w nim powierzchnia zabudowy altanek w obrębie miast z 25 do 35m?.

Jestem spokojny o los naszych altanek, bo w ich obronie stoi kilkumilionowy elektorat wyborczy działkowców i ich rodzin a w tym roku mamy wybory prezydenckie i parlamentarne.

Bądźmy dobrej myśli.

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *