luty
Kalendarz biodynamiczny – prace w ogrodzie w lutym?
30/01/2018
Spotkanie z prezydentem Opola.
02/02/2018

3 sposoby na Majówkę w ogrodach

Jutro zaczyna się, niestety – tylko, 3 dniowa majówka. Tylko 3 dniowa, bo w tym roku układ dni wolnych w kalendarzu nie jest zbyt łaskawy dla pracujących jak w poprzednich latach, a do tego jeszcze prognozy pogodą nie są za optymistyczne, bo w ciągu dnia będzie, jako tako, ale poranki podobno będą chłodne.

Co zatem robić? Jak spędzić te dni by odpocząć i zabawić się?

Nawet niezbyt ciepły maj i ogrody dają wiele możliwości wypoczynku i zabawy.

Mam trzy propozycje aktywnego spędzenia tego czasu w ogrodzie.

1. Pierwszy – rodzinna wycieczka do ogrodów.

Mamy w Polsce sporo różnego rodzaju ogrodów, w śród nich ogrody botaniczne, zoologiczne, roślin leczniczych i arboreta, w których można miło spędzić jeden z majowych dnia. Część z tych placówek znajdziesz na: http://www.ptob.org.pl/ogrody.htm

Napiszę o trzech ogrodach z mojego regionu, pierwszy z nich to:

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/

ogród botaniczny wrocław

Moim zdaniem należy do jednego z piękniejszych w naszym kraju i jest po Ogrodzie Botanicznym w Krakowie najstarszy.

ogród botaniczny wrocław

Ogród położony jest na ponad 7ha niemal w centrum miasta, bo do Rynku Starego Miasta jest tylko 2 km. Ogród w maju otwarty jest w godzinach 8.00 – 20.00. Bilety nie są drogie, bo 5-osobowa rodzina zapłaci ok. 50 zł a przy biletach zniżkowych nawet mniej.

wrocław botanika

Kolekcja roślinności jest bardzo bogata i obejmuje pogrupowane tematycznie zbiory w różnych miejscach ogrodu np. rośliny skalne, wodne, leśne itp.

Jest też niewielka palmiarnia i szklarnie z roślinnością wrażliwą na niskie temperatury. Cały teren usiany jest gęsto ławeczkami i stołami do biesiadowania, są też w nim obiekty gastronomiczne.

ogród botaniczny

Po 4-5 godzinnym pobycie proponuję przejechać przez Most Grunwaldzki i Zwierzyniecki i zwiedzić kolejne dwie ogrodowe atrakcje Wrocławia Ogród Zoologiczny i Ogród Japoński, położone w niewielkiej odległości od siebie.

ogrody wrocław

ZOO
http://zoo.wroclaw.pl

zoo wrocławwrocław zoo

ZOO we Wrocławiu jest od 1865 r., zajmuje 33 ha powierzchni, na której zobaczyć można ok. 5 tys. zwierząt. Ogród zoologiczny otwarty jest w maju od 9.00 do 19.00, a Afrykarium nawet do 20.00. Ceny biletów są dość wysokie, bo za bilet rodzinny dla pięciu osób (2 dorosłych i 3 dzieci) trzeba zapłacić 120 zł. Ale warto. Największą atrakcją ogrodu jest Afrykarium otwarte w końcu 2014r. gdzie można poznać faunę wodną np. Jeziora Tanganika i Morza Czerwonego.

afrykarium wrocław

afrykanarium

Na terenie ogrodu są miejsca do odpoczynku, bary i restauracje.

Po kolejnych 4-5 godzinach w ZOO nie możecie ominąć

Ogrodu Japońskiego

http://www.ogrod-japonski.wroclaw.pl/

Ten jest mniejszy od pozostałych i idąc do niego przejdziemy obok Hali Stulecia (Hali Ludowej), z betonowymi pergolami i fontanną multimedialną.

ogród japońskiogrody japońskie wrocław

To bardzo kameralny ogród zajmujący niewielką powierzchnię. Ogród Japońskie jest w tym miejscu od 1913 r. Czynny jest w godzinach od 9.00 do 19.00 a ceny biletów są symboliczne, bo rodzina pięcioosobowa zapłaci ok.12 zł.

W ogrodzie jest ponad 20 gatunków roślin spotykanych tylko w Japonii i ponad 25 gatunków z rejonu Japonii i Azji wschodniej. Bardzo interesująca jest też staw z drewnianymi pomostami, z których można obserwować stada ryb. I tym sposobem mamy spędzony 1-2 dni z naszej majówki.

ogrody japońskie we wrocławiujapoński ogród

2. Druga propozycja – tradycyjne grillowanie.

Majówka to początek sezonu grillowania. Skrzyknij zatem rodzinę i znajomych, wystaw duży stół, przygotuj dobre jedzenie i picie, zrób dobrą oprawę i gotowe.

grill

Na pewno jesteś dobrze przygotowany, a jeżeli nie to zakupy możesz zrobić jeszcze w sobotę rano. Grill to podstawa. Najwygodniejsze są grille gazowe, chociaż jesteśmy tradycjonalistami i większość z nas lubi te na węgiel drzewny.

grill gazowygrillo wędzarnia

Nie zapomnij o pozostałych przedmiotach przy grillowaniu.

Kupić węgiel drzewny czy brykiet?

Zdecydowanie polecam węgiel drzewny, bo w brykietach są dodatki, wystarczy przeczytać informację od producenta. Potrzebne będą też tacki aluminiowe, sztućce, talerzyki, kubeczki, ale to już zależy od Ciebie, czego potrzebujesz.

Tak przygotowane spotkanie służy dobrze rodzinie i zacieśnieniu więzi ze znajomymi. Spotkanie może przeciągnąć się do późna i ciekawym pomysłem na wieczór jest posiedzieć przy palącym się ogniu. Świetnie do tego nadają się coraz modniejsze u nas kominki meksykańskie.

Aż miło przy nich posiedzieć. O ciekawych propozycjach dań można przeczytać na: http: //ogrodnikleszek.pl/porady-ogrodnicze/czy-to-juz-czas-na-grilla

3. Trzecia propozycja – baw się razem z nami!

Trzecia propozycja na majówkę może wiązać się z grillowaniem i będzie aktywną formą wypoczynku w ogrodzie szczególnie wtedy, gdy wypoczywają z nami dzieci. Ogród to miejsce gdzie mamy dla dzieci wiele atrakcji, często są w nim piaskownice, zjeżdżalnie, huśtawki, namioty czy domki drewniane naziemne i na drzewach.

plac zabaw

Jeżeli ich nie mamy to zaaranżowanie zabaw nie powinno być trudne. Możliwości jest dużo. Piłka, kometka, rzutki czy zabawy w chowanego lub berka, dzieci to bardzo lubią a do zabawy mogą się przyłączyć i dorośli.

huśtawkazabawa

Dorosłym zaproponuję coś, co często sam praktykuję – zabawę w kalambury.

kalambury

Można kupić gotowe kalambury, ale przygotowanie karteczek np. z tytułami piosenek nie jest zbyt pracochłonne. Ważna jest w tej zabawie rywalizacja, dlatego jej uczestników dobrze jest podzielić na dwie drużyny i ufundować nagrody.

Podczas takiej zabawy w moim ogrodzie miało miejsce śmieszne zdarzenie – mój kolega Darek wylosował tytuł piosenki – Karuzela. W różny sposób starał się pokazać swojej drużynie, o jaką piosenkę chodzi niestety nic nie wychodziło a czas mijał. Postanowił wykorzystać do tego drzewo i zaczął się kręcić wokół jego pnia – skutek był taki, że zderzył się z wisząca na gałęzi drzewa doniczką – całe szczęście nic się nie stało a śmiechu było, co nie miara 🙂

I jeszcze jedna zabawa – mojego pomysłu związana bezpośredni z ogrodem. Kupiłem kilkanaście sadzonek mięty. Zadaniem uczestników konkursu było odgadnięcie na podstawie smaku i wyglądu jej nazwy. Dużo zabawy i to pouczającej, spróbujcie do tej zabawy wkręcić dzieci – one to bardzo lubią.

miętamietamiętowa

Moi przyjaciele mieli w tym odgadywaniu odmian mięty skuteczność od 20 do 70%.

Oczywiście dla zwycięzcy była nagroda wink

 

O mięcie pisałem gościnnie na stronie ogrodniku.pl

http://www.ogrodniku.pl/ziola-ziolka-przyprawy-mieta/

Pomysłów na tego typu zabawy jest mnóstwo i wszystko zależy od Twojej jak to zorganizujesz.

Bawcie się dobrze ! ! !

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *